UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Історичні події » Василь Енгельгардт

Василь Енгельгардт

12 квітня 1755 р. народився Василь Енгельгардт. Прізвище Енгельгардт (Engelhard) утворилося від аналогічного німецького імені, перша частина якого – engel — що означає «англ». Англи – це давньо германське плем’я, що жило на території Англії. Другий компонент — hard — у перекладі з німецької – «сильний», «сміливий». Його батько ротмістр із смоленської шляхти, мати – Марфа Олександрівна Потьомкіна, рідна сестра князя Таврійського, тому всі багатства Потьомкіна успадкував єдиний племінник.
Жовтодзьобим Василь Енгельгардт у дядька в ад’ютантах ходив, отримав крила для злету: ордени, зірочки на еполетах; дійсний таємний радник, згодом сенатор. Десятки тисяч кріпаків, родючі землі, мільйони у сейфах. Серед поміщиків В. Енгельгардт мав репутацію хорошого господаря, який дбав про своїх кріпаків і водночас суворо карав за крадіжки та пияцтво.
Генерал був самотнім і ніколи не одружувався, але мав кохання всього життя. Ще молодим офіцером Енгельгардт викрав із польського монастиря 15-річну красуню-княжну Теофілію Софію Радзивілл (1775 р.н.) і захистив її від наруги. Юною її видали заміж за поміщика Івана Глинку, рідного дядька композитора Михайла Глинки. Кажуть, княжна втекла від чоловіка в монастир. Звільнена Енгельгардтом, наречена Христа не вийшла заміж. Вона відмовилася від православ’я, а піти на католицьке вінчання не погодився сам Енгельгардт. Чому? Може, вірність православ’ю, а мо’, те, що у імперії, католики у російському війську мали стелю — звання полковника. Цікаво, що Іван Глинка був управителем маєтків Енгельгардта. Таємне романтичне кохання тривало все її життя, правда, дуже коротке – 26 років. Софія завжди називала Василя «коханим корнетом». Сім’я В.Енгельгардта вела дивний спосіб життя: «дружина» була на правах коханки. Софія ніколи не жила в маєтку Енгельгардта, її поселяли поряд із конторою. Коханий будував для неї пишні палати і піклувався про нащадків. Вони мали п’ятеро дітей: троє синів, перший народився, коли матері було 16 років; потім двоє дівчат, при народженні Катерини 26-річна мати померла. Усіх дітей батько офіційно усиновив. Втім, молоді Енгельгардти дитинство провели разом із кріпацькими дітьми.
Взимку Василь Васильович виїздив до Петербурга. Там багач мав власний будинок на Невському проспекті з концертним залом, у якому давав публічні концерти й костюмовані бали, де бували члени царської родини. У 1819-1820 рр. О. Пушкін спілкувався з Енгельгардтом у літературних і театральних колах. Поет цінував Енгельгардта, який «охоче грав у карти» і «дуже вдало бавився словами»; присвятив йому вірш-похвалу. Не боявся сенатор приймати у себе опального Лермонтова. Кажуть, бали-маскаради Василя Енгельгардта дали поетові сюжет драми «Маскарад».
24 травня 1828 року у Вільшаній помер 73-річний Василь Енгельгардт – перший хазяїн Т. Шевченка. Повний генерал (генерал-аншеф), дійсний таємний радник, сенатор, єдиний рідний племінник бездітного князя Г. Потьомкіна.
Старша дочка Енгельгардта-сенатора, згідно із заповітом, поховала батька у Чижеві у заздалегідь зведеній родовій церкві. Дочка видала всім кріпосним «вольні» з єдиним проханням: доглядати церкву і останнє місце батькового спочинку. На жаль, народ не оцінив свободи: без просипу хлебтали брагу, не працювали, вигнали батюшку й перетворили храм на нужник.
Тарасові було 14, коли старий поміщик помер. Другим, останнім хазяїном Тараса Шевченка став молодший син Енгельгардта Павло Васильович (1798–1849).
Pavlo

Кві 13, 2016Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Упертий українець Михайло РодзянкоІм'я Енгельгардта в космосі?
You Might Also Like
 
Марія Лівицька
 
Втрачений шанс

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image7 years ago Історичні події3,881
Недавні записи
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
  • Символ мандрівника-українця на чужій землі
  • Федір Яхимович
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.