UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Олександр Бродський

Олександр Бродський

19 червня 1895 р. у Катеринославі (нині Дніпро) народився Олександр Бродський. Інтелігентна родина інженера Іллі Юхимовича та його дружини Єфросинії Григорівни Бродських; культурне губернське місто впливали на розвиток хлопця. Він змалку любив вирощувати квіти у городчику, особливо троянди (його любов на все життя). Багато часу Сашко віддавав спілкуванню з книгами та картинами, якими пишалися батьки-колекціонери. Чудово грав на фортепіано.
Здобував освіту у реальному училищі, 18-річним вступив на металургійний факультет до Катеринославського гірничого інституту. Професор Лев Писаржевський помітив талановитого юнака, залучив його до наукової роботи на своїй кафедрі. Паралельно з навчанням у Гірничому інституті Бродський відвідував лекції з хімічних дисциплін і склав іспити до Катеринославського університету, де провчився чотири роки. У 1921 р перейшов на хімічне відділення фізико-математичного факультету Московського університету. За рік закінчив навчання та повернувся до рідного міста. І почалося сходження кар’єрними сходами: у 1922-1923 рр. працював асистентом кафедри біохімії Катеринославського інституту народної освіти (ДІНО), одинадцять років – доцентом. З 1924 р працював на кафедрі електронної хімії; після її реорганізації в інститут фізичної хімії (1927 р.), завідував відділом. У 1926 р захистив докторську дисертацію на тему «Хімічна рівновага та розчинник», став професором кафедри фізичної хімії Дніпропетровського інституту народної освіти. Одночасно працював у Інституті фізичної хімії (1927-1969 рр.) та Дніпропетровському хіміко-технологічному інституті (1930-1941 рр.). Від 1939 р упродовж 30 років був директором Інституту фізичної хімії АН УРСР.
Олександр Бродський із головою пірнув у ядерні проблеми. Під його керівництвом уперше в СРСР була створена установка й одержані перші зразки важкої (дейтерієвої) води (1934 р.), концентрати важких ізотопів кисню (1937 р.) та азоту (1949 р.). Важка вода дозволила розгорнути у країні перші дослідження з дейтерієм. Коли почали використовувати енергію атома у мирних і військових цілях, важка вода знайшла застосування як сповільнювач нейтронів у ядерних реакторах. У 1940 році розробив теорію тонкого фракціювання і розділення сумішей методом термодифузії, що є одним із основних способів для збагачення легким ізотопом урану-235.
Олександр Ілліч автор близько 300 наукових друкованих праць: тритомного курсу фізичної хімії, монографій «Концентрування важкої води» (1934 р.), «Сучасна теорія електролітів» (1934 р.), «Хімія ізотопів» (1957). Книга «Фізична хімія» у 1932-1948 рр. витримала 13 видань у СРСР і за кордоном, кілька десятиліть була основним підручником з фізичної хімії у вищій школі.
Наукова робота не перешкоджала Олександру Іллічу віддаватися улюбленим заняттям літературою, образотворчим мистецтвом, музикою. Разом з дружиною В. С. Шереметьєвою-Бродською вони не забували поповнювати свої колекції.
21 серпня 1969 р у Києві 74-річний Олександр Ілліч Бродський помер, його могила на Байковому кладовищі. Колекція творів мистецтва та літератури після смерті Бродського надійшла до музеїв Києва.
Підготовлено за матеріаламии з відкритих джерел.

Чер 19, 2025Ганна Черкаська
FacebookTwitter
ПенсіїВолобуєвщина
You Might Also Like
 
Дитинство Євгена Маланюка
 
Люди таки не перевелися
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image1 month ago Видатні людиізотопи, важка вода, фізикохімік45
Недавні записи
  • Мирний договір – перший крок до нової війни
  • Амедео Модільяні
  • Шевченко на пасіці
  • Микола Бенардос
  • Іван Кучугура-Кучеренко
Позначки
поетписьменникЗапоріжжяхудожниккозацтвоживописецьчервоний терорТарас ШевченкоперекладачдисиденткомпозиторкозакиграфікгетьманскульпторОУНісторикбієналепейзажистБогдан ХмельницькийХарківакторШевченкожурналісткапортретисткраєзнавецьілюстраторбойчукістМосковіямитрополитпедагоглікарграфікаІван Айвазовськийкороль ФранціїСергій КорольовпейзажКапністОлексій ПеровськийКирил РозумовськийЧорноморський флотПетлюраУНРІван Котляревськийполіглот
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • binance до Святомир Фостун
  • You have 1 email № 119. Go > https://telegra.ph/Go-to-your-personal-cabinet-08-25?hs=e60b16271fddf1c099aa8668d34e6ac6& до Крилата літера

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.