UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Волобуєвщина

Волобуєвщина. Михайло Волобуєв.

Добре, що минув час термінів, якими таврували українців
Шумкізм (хвильовім) – політична течія, представники якої відстоювали ідею активної українізації та поширення української мови в усіх сферах життя.
Волобуєвщина – її прихильники вважали, що економічна політика СРСР по відношенню до України була колоніальною.
Скрипниківщина — прихильники ідеї надання більш широкої автономії для Радянської України в усіх сферах життя тодішньої України.
І кілька слів про Михайла Симоновича Волобуєва.
24 січня 1903 р. у м. Миколаєві народився Михайло Волобуєв. Батько працював помічником бухгалтера у міській управі, мати приватною вчителькою. Батько українець, мати – росіянка, Михайло вважав себе українцем і ніколи не приховував цього.
Михайло вчився в гімназії, йому було 15, коли помер батько і юнак став працювати, допомагати матері утримувати родину. Сімнадцятирічним вступив до лав КП(б)У. У 1921-1922 рр Волобуєв працював заступником завідувача відділу політосвіти Миколаївського губкому, у 1922-1923 рр – завідувачем Вінницького губернського відділу політосвіти. У 1923 р. Волобуєва відкликали до м. Харкова для роботи у Головполітосвіті. З 1927р. він був заступником голови. Паралельно він активно займався викладацькою роботою у фармацевтичному та фінансово-економічному технікумах.
У Харкові Волобуєв мешкав разом із дружиною Варварою Іванівною Артемовою, донькою Валерією та матір’ю. Дружина працювала викладачем в Інституті комуністичної освіти. Екстерном закінчив економічний відділ Харківського інституту профосвіти (1927) за спеціальністю “політична економія і економічна статистика”, працював викладачем в Інституті народної освіти, пізніше у механіко-машинобудівному інституті викладав політекономію. Михайло Волобуєв досконало знав українську мову і послуговувався нею у науково-педагогічній діяльності. Лекції вів українською. Із восьми підручників, посібників і статей, опублікованих ним у 1927-1933 рр., сім написано українською. Інтелектуал вільно володів англійською, німецькою та французькою мовами, постійно знайомився з новітньою економічною літературою. У 1930 р. Михайло Волобуєв одержав науковий ступінь кандидата економічних наук за сукупністю опублікованих у 1927-1929 рр. наукових праць: “Короткий курс політичної економії”, “Теория Оппенгеймера и ее критика”, “Курс політичної економії. Лекції”; став професором. Протягом 1930-1933 рр. завідував кафедрою економічних наук Харківського механіко-машинобудівного інституту.
У час, коли стала популярною приказка: «мовчи глуха, менше гріха», він не мовчав. 25-річний Михайло Волобуєв надрукував статтю «До проблеми української економіки» (1928), в якій довів, що Україна – колонія європейського типу, яка увійшла до складу СРСР. Волобуєв заявив, що Україна має всі ознаки колонії Росії й економічно експлуатується нею. Автор виклав концепції економічної самодостатності УССР.
7 грудня 1933 Волобуєва заарештували за обвинуваченням в участі в «українській контрреволюційній організації, що прагнула до збройного повалення Радянської влади». Рішенням суддівської трійки при Колегії ГПУ УСРР від 8 травня 1934 Волобуєв був засуджений до 5 років виправних таборів (вирок замінений на заслання до Казахстану). Після відбуття терміну жив у Краснодарському краї, але через вологий клімат у нього загострилося захворювання бронхіальною астмою. Михайло Симонович разом з родиною переїхав до Ростова-на-Дону, працював завідувачем кафедри економічної географії у Ростовському фінансово-економічному інституті.
Ніякої мови про реабілітацію влада не бажала чути, тому, щоб убезпечити рідних Волобуєв змінив прізвище: до свого додав жінчине: Волобуєв-Артемов. Про повернення в Україну міг тільки мріяти: чужі люди, чужа мова… Працював учений у галузі економічної географії останні 24 роки; опублікував один підручник, 3 брошури та 12 наукових статей.
У 1957 р він учений був реабілітований, президія Харківського обласного суду визнала М. Волобуєва невинним.
20 червня 1972 р. 69-річний Михайло Симонович помер від серцевого нападу і похований у Ростові-на-Дону. Його дружина переїхала до дочки та онуки в Донецьк. Важко сказати, як почувають себе нащадки Волобуєва: дочка – кандидат хімічних наук, була доцентом Державного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, онука Ніна стала кандидатом економічних наук, доцентом цього ж Університету, правнук Сашко був студентом цього Університету.
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

Чер 20, 2025Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Олександр БродськийРадянський шпигун із Хортиці
You Might Also Like
 
Микола Кибальчич
 
Червоні вітрила О. Гріна
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image1 month ago Видатні людиекономічна географія, політична економія79
Недавні записи
  • Мирний договір – перший крок до нової війни
  • Амедео Модільяні
  • Шевченко на пасіці
  • Микола Бенардос
  • Іван Кучугура-Кучеренко
Позначки
поетписьменникЗапоріжжяхудожниккозацтвоживописецьчервоний терорТарас ШевченкоперекладачдисиденткомпозиторкозакиграфікгетьманскульпторОУНісторикбієналепейзажистБогдан ХмельницькийХарківакторШевченкожурналісткапортретисткраєзнавецьілюстраторбойчукістМосковіямитрополитпедагоглікарграфікаІван Айвазовськийкороль ФранціїСергій КорольовпейзажКапністОлексій ПеровськийКирил РозумовськийЧорноморський флотПетлюраУНРІван Котляревськийполіглот
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • binance до Святомир Фостун
  • You have 1 email № 119. Go > https://telegra.ph/Go-to-your-personal-cabinet-08-25?hs=e60b16271fddf1c099aa8668d34e6ac6& до Крилата літера

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok