7 липня 1878 р у с. Мурафа, Богодухівський повіт, Харківська губернія народився Іван Іович Кучеренко (псевдо Кучугура-Кучеренко), український бандурист, співак (ліричний баритон), Народний артист УНР (1919), народний артист Республіки (1925).
У дитинстві перехворів віспою і втратив зір, мав поводиря. У 12 років навчився грати на бандурі. Учень сліпого з дитинства кобзаря Павла Гащенка (* ? — † 1933 помер від голоду). Пізніше Іван Кучуренко подорожував Україною, Росією, виконував українській пісні та думи. Його репертуар налічував близько 300 пісень. Іван Іович Кучугура-Кучеренко виконував народні пісні та думи, пісні на слова Т. Шевченка, власні твори, зокрема пісню «На високій дуже кручі» – про Т. Шевченка. Думи від К.-К. записав і опублікував Ф. Колесса у кн. «Мелодії українських народних дум» (Л., 1910–13). Виступав 1902 на Археологічному з’їзді (Харків), 1911 брав участь у шевченківських вечорах у Москві, С.-Петербурзі, Варшаві.
Значний вплив на творчість Кучугури-Кучеренка мав Гнат Хоткевич.
На запрошення Миколи Лисенка приїхав до Києва у 1908–10 рр викладав гру на кобзі у музично-драматичній школі М. Лисенка у Києві.
Серед учнів Івана Іовича — Василь Ємець (1890-1982), український бандурист-віртуоз, бандурний майстер, історик, письменник. Успішно виступав Великому імператорському театрі. Служив бандурист у полку ім. гетьмана Петра Дорошенка; за наказом гетьмана Павла Скоропадського заснував «Першу капелю кобзарів». Василь Ємець – учитель Михайла Теліги (1900-1942), взяв свого земляка до капели.
Міністр освіти Іван Огієнко 1919 року відправив Василя Ємця в концертне турне Європою. Восени 1929 року Василь Ємець емігрував до США. Півсвіту пройшов бандурист із кобзою, виготовленою в Києві майстром Антонієм Лаплинським.
1940-го «Кобзар у фраці» перебрався до Голлівуду. У своїх спогадах бандурист писав: «Уперше в історії Голлівуду, в час Другої світової війни, пролунали звуки української бандури й української музики, а з тим і дороге нам імення Україна».
8 листопада 1937 р у Харкові за звинуваченням в участі у контрреволюційній організації засуджений до розстрілу. Донос написали працівники Харківського обласного управління культури, які закидали Івану Кучеренку, що свого часу той співав «Марш Петлюри», «Утечу більшовиків з України», релігійні псалми.
24 листопада 1937-го 59-річний Іван Кучугура-Кучеренко розстріляний за «участь у контрреволюційній організації».