UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Аркаси. Захар

Аркаси. Захар

18 ст. У Греції, що тоді перебувала під владою Оттоманської Порти, біля підніжжя Олімпу у м. Літохоро, що у Фессалії, жив Андреас, син Емануїла. Його пращури з Аркадії, тому кликали грека Аркасом. Усю любов юнак віддав богині мудрості – Софії: уклав паралельний словник на десяти мовах, які знав досконало. Посивів із тими карточками, мовами.
Коли ж до нього прийшло велике кохання, Андреас викрав юну обраницю. Невдовзі у них знайшовся синок Захар Аркас (1793-1866), що буквально означає «Божа пам’ять». Довелося дворянській родині таємно з Греції пробратися в Україну.
1793 року втрьох вони досягли Миколаєва. У Миколаєві Андреас (Андрій) Аркас відкрив невеличку овочеву крамницю і почав торгувати.
Невдовзі до Миколаєва з Херсону було переведено Кадетський корпус, переформований на Чорноморське штурманське училище. Воно мало готувати кадри для Чорноморського флоту. Освіта дозволила Андреасу Аркасу зайняти в новоствореному Штурманському училищі посаду викладача історії та давніх мов. У Миколаєві пан Андреас став Андрієм Емануїловичем, захопився античною археологією на території Причорномор’я.
Від свого батька Захар отримав класичну освіту. 13-літнім волонтером вступив на службу. Навчався Захар Аркас у штурманському училищі, після якого в 1816 вступив мічманом на флот. Воював у складі Чорноморського флоту в ході російсько-турецької війни 1828-29. Брав участь при взятті фортеці Варни в загоні контр-адмірала Скаловського в битві при Пендераклії і при спалюванні турецьких кораблів біля румелійських берегів.
Захар за станом здоров’я залишив стройову службу і оселився в м. Севастополі, але виконував морські посади: був головою севастопольського Статистичного комітету, інспектором севастопольського карантину, очолював комісію з питань будівництва храму Св. Володимира в Севастополі. Згодом за розпорядженням О. Грейга будував севастопольську Морську офіцерську бібліотеку і був її директором. Перед облогою Севастополя Аркас вивіз бібліотеку до Миколаєва. З 1860 р. – генерал-лейтенант.
Захар, як і батько, все життя захоплювався археологією, пов’язаною з поселенням греків на теренах сучасної України. Проводив розкопки в Херсонесі. На основі досліджень написав кілька книжок: «Описання Іраклійського півострова» (про старожитності Херсонеса й Інкермана та їхню історію), «Порівняльна історія еллінських поселень по Евксінському Понту» та «Історія Чорноморського флоту з 1788 по 1866 роки».
Останні роки життя Захар провів у Миколаєві, де і помер 07 вересня 1866 р. Він був похований у родинному склепі Аркасів.
Усі сини Андреаса служили морськими офіцерами в Чорноморському відомстві. Вони ревно виконували свій військовий і патріотичний обов’язок, були відзначені урядом нагородами. Середній Іван і молодший на 23 роки за Захара Микола (1816 — 1881) став адміралом і військовим губернатором Миколаєва. А ще він сприяв виданню книжок брата, вважаючи, що правдива історія Причорномор’я потрібна широкому колу читачів. З роками святий м. Миколаєва Микола Чудотворець став родинним у Аркасів, тому сина-первістка в кожному поколінні за традицією називали Миколою. Саме Аркаси на ім’я Микола прославили свій рід і залишили помітний слід в історії України.

Жов 12, 2017Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Кость КлепачівськийСмотрицькі
You Might Also Like
 
Феодосій Печерський
 
Велика жінка великого чоловіка
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image7 years ago Видатні люди625
Недавні записи
  • Радянський шпигун із Хортиці
  • Волобуєвщина
  • Олександр Бродський
  • Пенсії
  • Архітектор, син архітектора
Позначки
поетписьменникхудожникЗапоріжжяживописецькозацтвочервоний терорперекладачдисидентТарас ШевченкокозакиграфіккомпозиторгетьманОУНісторикскульпторБогдан ХмельницькийакторХарківпейзажистбієналеграфікаілюстраторКапністбойчукістпейзажШевченкопортретистМосковіяІван АйвазовськийжурналісткаСергій Корольовлікаркраєзнавецькороль ФранціїмитрополитпедагогСпілка письменниківКирил РозумовськийОлег ОльжичхудожницяПетлюраІван КотляревськийОстрог
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Видатний український бджоляр
  • Ганна Черкаська до Петро Франко

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok