– Ну, от читаю в інтернеті: «23 червня 1934 р. у Кремлі вшановували перших героїв СРСР. Орден Леніна і відзнаку Героя Радянського Союзу № 1 отримав льотчик Анатолій Ляпідевський». Що не так? Чому ти про це не згадала? – чешуть мій мозок Хомівна.
– Воно то начебто так, але супер-пупер «патріоти» заїли: «вам приємно згадувати совок?» «скільки можна писати про сересерію?», тому не згадала. Втім, наведений тобою текст не зовсім точний: ні Ордена Леніна, ні відзнаки Героя Радянського Союзу № 1 23 червня 1934 р. льотчик Анатолій Ляпідевський не отримав.
– А що ж їм дали? Скільки було перших героїв? – прискіпуються сусідонька.
– Сім перших героїв Радянського Союзу отримали особливу грамоту.
– Що? Одну папірчину і усно?
Так. Адже Постанова ЦВК СРСР від 16 квітня 1934 року про запровадження звання Героя Радянського Союзу передбачала, що Героям Радянського Союзу видається особлива грамота. Жодних інших атрибутів і відзнак для Героя Радянського Союзу тоді введено не було. Уже положенням про звання Героя Радянського Союзу впровадженим 29 липня 1936 року, вводився порядок вручення Героям Радянського Союзу окрім грамоти ЦВК також і ордена Леніна — вищої нагороди СРСР. Відтоді всі Герої Радянського Союзу отримували орден Леніна аж 1991 року. Указ Президії Верховної Ради СРСР від 1 серпня 1939 року проголосив, що для особливої відзнаки громадян, вшанованих званням Героя Радянського Союзу, впроваджується медаль «Герой Радянського Союзу», яка вручається одночасно з наданням звання Героя Радянського Союзу та врученням ордена Леніна. Як бачиш, Анатолію Ляпідевському вручили Грамоту № 1, пізніше він отримав орден Леніна № 515 та медаль «Золота Зірка» за № 1.
– Ну, дурять нашого брата!
– Не дурять, сонечко, тут скорше обмаль знань і зневага до читача.
– Ага, а зірка дійсно була золотою? – не вгамовуються Хомівна.
– Золота у прямому та переносному смислі.
– Не пОйняв, повтори!
– У прямому значенні – золото, 34,264 (± 1,5) г. У переносному – суди сама. Герої Рад. Союзу мають такі пільги: надбавка до пенсії у розмірі 200 % від мінімальної пенсії за віком; звільнення від сплати всіх видів податків, квартплати й оплати комунальних послуг; право на першочергове і безплатне мед. обслуговування; безкоштовний ремонт житла та проїзд у міському транспорті.
– Що? 200 моїх пенсій кожного місяця???
– Я б ще додала, що першими Героями Радянського Союзу. стали семеро льотчиків, які врятували полярників із пароплава “Челюскін”, який затерло в кризі, він потонув, а учасники експедиції висадилися на дрейфуючу крижину. Згадала б, що Грамоту Героя за № 2 отримав Сигізмунд Леваневський. Цей полярний льотчик не врятував жодного челюскінця, але сенат США визнав його Національним героєм США. Цікаво, що шляхтич домігся від Сталіна дозволу пофарбувати свій літак у кольори свого родового гербу (синій і червоний). Це був експериментальний тяжкий дальній бомбардувальник, ДБ-А (рос. абревіатура від «Дальний Бомбардировщик – Академия»), що отримав позначення Н-209. 13 серпня о 13 год. 40 хв. літак пройшов над Північним полюсом, а о 14 год. 32 хв. з борту літака була отримана остання радіограма з повідомленням, що один із двигунів зупинився. Більше нічого невідомо.
Залишити відповідь