UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Самійло Дудін

Самійло Дудін

19 серпня 1863 р. у с. Рівному (тепер Кіровоградщина) побачив світ хлопчик-непосида, як кажуть «із шилом у одному місці», на ім’я Самійло Дудін. Його батько, Мартин Дудін – драгун у відставці, сільський учитель. Хист до малювання Самійло виявив у ранньому віці. Після закінчення школи Дудін вступив до Єлисаветградського земського реального училища, в якому до IV класу був земським стипендіатом, а потім за неуспішність та погану поведінку навчався на кошти батьків, зрештою із шостого класу був відрахований.
Та смаку до життя Самійло не втратив: відвідував гурток самоосвіти, вечірні рисувальні класи, засновані академіком портретного живопису Петром Крестоносцевим. Багато малював оголених натур, мріяв про кар’єру художника, але С. Дудін враз поміняв орієнтацію.
Kvstka
Юнак брав участь у роботі гуртка «Громада», читав нелегальну літературу, перекладав письменників – народників українською, досліджував створення вибухових речовин, вирізав із дерева печатки. За це 21-річного Дудіна арештували і на три роки вислали на Забайкалля.
Там Дудін зустрівся з відомим ученим — мандрівником Г. Потаніним і за його порадою зайнявся збиранням фольклорного та етнографічного матеріалу бурятів і монголів, серйозно вивчав фотосправу. У 1891 році за рекомендацією Потаніна його включив на посаду художника — фотографа до складу своєї знаменитої експедиції в Монголію видатний учений В.Радлов.
У 1891–1897 рр. був вільним слухачем у Петербурзькій Академії мистецтв у викладача І. Рєпіна. За картину «В храм Таніти» отримав звання художника. У 1894 році, перебуваючи на Єлисаветградщині та Полтавщині створив серію світлин «Українці».
c4a93e83035bt
1894 rik
У 1898 р. художник-пенсіонер перебував у Франції; побував у Берліні, Дрездені, Мюнхені, Відні, Амстердамі.
Самійло Дудін, один із найвидатніших фотографів європейського рівня, якого називають «співцем Середньої Азії». Самійло Мартинович зробив понад 600 фотографій для Всесвітньої виставки у Парижі 1899 року. З’ясувалося, що і нині прикрашають зібрання етнографічного музею у Гамбурзі 495 скляних негативів С.М. Дудіна 1899 р. про казахів. Шедеврами фотомистецтва фахівці називають 2000 знімків, зроблених Дудіним у Середній Азії.
У 1911 р. в Києві вийшла «Ілюстрована Шевченківська бібліотека» (24 книги) з роботами художника Самійла Дудіна. Він виконав 27 ілюстрацій до петербурзького видання «Кобзаря», ілюстрував повісті Гоголя «Вечори на хуторі біля Диканьки» та «Миргород».
І сьогодні С. Дудін вважається найкращим знавцем туркменських килимів.
За кількістю та різнобічністю своїх обдарувань Дудін нагадував «ренесансних людей»: художник (закінчив Академію мистецтв, учень Рєпіна), вчений-орієнталіст та етнограф (автор багатьох наукових праць про мистецтво буддизму та ісламу), колекціонер (зібрав унікальну колекцію східних килимів, неперевершеним знавцем яких вважається й досі), бібліофіл (завсідник букіністичних книгарень ), учений-мандрівник (учасник декількох наукових експедицій у Монголію, Туркестан та Західний Китай).
Самійло Дудін помер 8 липня 1929 р. на 66-му році від розриву (паралічу) серця з фотоапаратом у руках, перебуваючи зі студентами-географами на університетській станції у селищі Саблиному під Ленінградом, де керував літніми практичними роботами студентів.

Сер 20, 2016Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Оноре та ЕваПетро Одарченко
You Might Also Like
 
Абориген України Данило Шумук
 
ББ – поет-сексолог

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image6 years ago Видатні люди758
Недавні записи
  • Справи церковнії
  • За кого не вмирав хоробрий мій народ?!
  • Земна зірка. Айстра
  • «По мощах єлей!»
  • Владислав І – нащадок Ярослава Мудрого
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2022 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok