3 липня 1854 р. у м. Варшава в міщанській родині народився Крачковський Йосип Євстафійович (Joseph Krachkovsky). Освіту художника здобував у Петербурзі. Імператорську Академію мистецтв почав відвідувати з 1871 року як вільний учень; головним його наставником був професор барон М. К. Клодт фон Юргенсбурґ. Перші пейзажі студента “Млин” (1875); “Річка Смедова в маєтку Д.В. Григоровича Дулебово Зарайського повіту Рязанської губернії” (1876) привернули увагу до автора. Нагороджувався Крачковський малою (1878) та великою (1879) золотими медалями. Закінчив академію у 1879 р. зі званням художника 1-го ступ. У 1880 р. Йосипа Євстафійовича відправили на казенний кошт за кордон для подальшого вдосконалення. Відвідав Берлін, Дюссельдорф, Мюнхен, Мілан і Мадрид, жив у Парижі. У 1884 за виконані за кордоном роботи Йосип Крачковський був визнаний академіком, оселився в Петербурзі. Від 1888 р. викладав малювання у школі Товариства заохочення мистецтв. Учасник художніх виставок, найбільш популярними були полотна «Прогулянка біля річки» (1880), «Український вечір» (1889). Слава, відомість, замовлення переслідували художника; популярними були листівки з репродукціями його пейзажів.
Нарешті Крачковський зважився на екскурсію під вінець. Одружився з художницею Верою Беккер, дочкою архітектора Миколи Беккера (1838 – 1917). 6 жовтня 1893 р. У молодих знайшовся син Дмитро Йосипович Кленовський. 3 грудня 1893 р. У Преображенській церкві при I-ій Петербургзькій гімназії відбулося хрещення нащадка. Хресним батьком був дійсний статський радник Микола Беккер (дід хлопчика), хрещеною – рідна тітка Ольга Миколаївна Беккер. Талановитий хлопчина з шести років видавав власні рукописні журнали.
Запеклий мандрівник Йосип Крачковський не міг сидіти на одному місці. Він з родиною оселився на Південному березі Криму: влітку працював у Масандрі, Ореанді, Лівадії (мав високі замовлення). Пейзажі Крачковського прикрашали стіни Лівадійського палацу. Обожнював Йосип малювати гліцинію. Коли в Криму холоднішало, родина їхала в Італію, Францію; на Різдво – в Петербург.
У 1902 р. відбулася перша самостійна виставка Крачковського, де було виставлено кілька кримських пейзажів, два з них – “Весна в Криму” та “Осінній вечір у Масандрі” придбали для музею Олександра III. Частим покупцем робіт Крачковського була княгиня Юсупова. Полотно майстра «Конвалії» у 1918 р. вона пожертвувала для американського аукціону-підтримки поранених.
Від 1904 р. Йосип Крачковський – член Товариства художників ім. А. Куїнджі.
У 1908 р. мав персональні виставки у Парижі та Ніцці.
18 квітня 1914 р. у Канедабія на озері Комо (Італія) помер 59-річний Йосип Євстафійович Крачковський (Joseph Krachkovsky), живописець-пейзажист польського походження, академік Імператорської академії мистецтв. Окремі полотна Крачковського зберігаються у Харківському художньому музеї.
Дмитро Крачковський здобував освіту в Царськосільській Миколаївській гімназії (1904—1911), часто бував з батьками в Італії, Франції; у 1911—1913 через хворобу знаходився у Швейцарії. У молодших класах учився з І.Ф. Анненським і Миколою Гумильовим. Але нерідко звертався до їхніх образів у своїй поезії:
За ее стареющим фасадом
Юные порывы затая,
Мальчики со мной сидели рядом
И зубрили то же, что и я.
А потом судьба их разбросала,
По винтовке дав им в руки всем,
И так скоро, скоро их не стало
Словно их и не было совсем.
У 1913—1917 рр Дмитро вивчав право та філологію в університеті СПб. Студентом першокурсником почав друкуватися в петербурзьких журналах, його перший збірник «Палітра» з’явився у Петрограді в 1916 р під своїм справжнім прізвищем. За стрункі витончені рими поет отримав звання «Последний царскосёл», «поет срібного віку».
З 1922 р. Дмитро жив у Харкові, працював перекладачем технічних текстів з української на російську і навпаки в Радіотелеграфному агентстві. От коли знадобилися знання української та польської. Поезії Крачковський не торкався, лише зрідка перекладав українських поетів. У 1928 р Дмитро Крачковський одружився з Маргаритою Гутман. Завдяки німецькому походженню дружини, подружжя переїхало в Австрію, потім у баварське містечко Траунштейн. Там до кінця днів Крачковські жили на соціальну пенсію. Поет творив під іменем Дмитра Кленовського. Видав 11 поетичних збірок. Згадував своїх колишніх друзів «Казненные молчанием».
26 грудня 1976 р. у м. Траунштейн 93-річний поет упокоївся.
Залишити відповідь