5 вересня 1905 р на мирній конференції у Портсмуті (штат Нью-Гемпшир, США) Російська імперія (Сергій Вітте) та Японська імперія (барон Комура Дзютаро) підписали договір про мир і дві додаткові статті до нього (Портсмутський договір про закінчення російсько-японської війни).
Згідно з договором, Росія визнавала Корею сферою японського впливу, поступилася Японії орендними правами на Ляодунський півострів із портами Порт-Артур і Дальній, частиною Південно-Манчжурської залізниці від Порт-Артура до Куаньченцзи. Росія поступалася Японії південною частиною острова Сахалін (Карафуто), домовилися про сплату Росією за північну половину Сахаліну 1,2 мільярди єн».
Війна коштувала Японській імперії 2 млрд єн, але суму скоротили, взяли до уваги «розладнані фінанси Росії».
Росіяни дали японцям дозвіл на необмежений рибний промисел уздовж російських берегів Японського, Охотського та Берингового морів. Сторони погодились поновити торгові відносини і провести обмін військовополоненими. Росія дала згоду на компенсацію Японській імперії витрат на утримання військовополонених.
На конференції японську делегацію очолював міністр закордонних справ Комура Дзютаро та посол у США Такахіра Коґоро, а російську – голова ради міністрів Вітте Сергій Юлійович і посол у США Розен Роман Романович. Друга декада конференції (з 19 по 29 серпня) тривала в присутності президента США Теодора Рузвельта.
До речі, 31 жовтня 1903 р. вийшла у світ Біблія, перекладена сучасною українською мовою (перекладачі П. Куліш, І. Нечуй-Левицький, І. Пулюй).
У 1904 р Іван Пулюй звернувся до російських властей, до Петербурзької академії наук з вимогою дозволити поширення цієї Біблії в Російській імперії. Отримав відмову.
У 1905 р домігся в японського генерала Ноґі дозволу на поширення Святого Письма українською мовою серед вояків-українців, полонених під час російсько-японської війни. Безкоштовно І.П.Пулюй надіслав 1000 примірників, перекладених ним українською мовою “Псалтиря” в Токіо. За це 122-й правитель Японії, імператор Мейдзі (明治天皇; 1852-1912), на знак подяки, подарував гуманісту неймовірний килим. У тодішній країні Ямато овець не тримали, тому вовняний килим вважався безцінним презентом.
Упродовж цієї війни в Японії офіційно існувала московська православна церква, якій не заборонялося молитися за російське військо.
Залишити відповідь