1918 року зафіксовано щонайменше три випадки вибухів на військових складах — 6 червня 1918 року у Києві, 31 серпня – в Одесі, 13 вересня – у Керчі.
6 червня 1918 р у четвер о 10:10 ранку у Києві в ракетних майстернях на Звіринці почалася пожежа, вогонь перекинувся на склади гарматних набоїв, по сусідству з якими розташовувалися порохові погреби, де було понад 2 мільйони снарядів! Вибухи йшли один за одним. Перша техногенна катастрофа в Києві повністю знищила Звіринець. Не залишилося жодного цілого будинку.
Другий вибух на військовому складі, що сколихнув Україну, стався 31 серпня 1918 (субота) в Одесі о 15:20 у районі Бугаївки та Другої Застави розпочалися вибухи в артилерійських сховищах, що постачали боєприпаси на Румунський та Турецький фронти. За вибухами – пожежа, що охопила територію від Дюківського парку до Стрілецького поля. Вогонь перекинувся на Хлібне містечко (між Першою та Другою Заставами). Тушили пожежу майже 10 годин; вибухи тривали протягом 10 годин, та з перервами продовжувалися до 2 вересня 1918 р. Небезпеку усунули 3 вересня. Від вогню загинуло 110 сховищ зерна, помешкання начальника станції Застава, приймальня лікаря, кілька вантажних вагонів тощо. Зареєстровано 40 вбитих та 100 поранених.
Постраждали практично всі райони Одеси. Були знищені заводи Бродського, Раухвегера, Яловикова, Арпса, хімічний завод, миловарна фабрика, паровий млин, житлові будинки в районі Бугаївки, Дальніх і Ближніх Млинів, Молдаванки та Слобідки. Увечері 31 серпня припинив роботу центральний телеграф, телефонна станція, зупинився рух пасажирських поїздів. О 10-ій вечора у місті запровадили комендантську годину.
Населення прилеглих районів рятувалося на Французькому бульварі, на лиманах, у порту. Сила вибухів була такою, що у місті, навіть на Андріївському лимані, ламалося скло у вікнах. Було багато поранених розбитим склом. У місті виникла паніка, від чотирьох до 20 тисяч одеситів лишилися без даху.
На місце лиха негайно прибули представники української адміністрації та австрійського командування. Працювали санітарні автомобілі, пожежні загони. Сховища оточили австрійські солдати. Об’єкт належав, як австрійцям, так і українським частинам. Висловлювалася версія терористичного акту, але потім її відкинули.
4 вересня 1918 р Рада міністрів схвалила проєкт валютного договору з Центральними державами. Уряд Ухвалив рішення надати допомогу всім потерпілим у м. Одесі від вибуху, виділив 500 тис. крб.; відпустити на утримання корпусу прикордонної сторожі 5 млн. крб.; військовому міністерству 30 млн. крб. на вересень 1918 р.
Залишити відповідь