Принишкла моя Софочка, щось пильно розглядає. Певно, якусь каверзу замислює… І от відверзлися уста:
– Уот відь сматрю – адно ліцо, – лунає єхидненьке. – Уот партрєт графіні Анастасійі Талстой работи Аполлона Макріцкава, а уот йєйо фота. А Макріцкий – друг Шивченка.
– Ну, і що?
– Как етта: ну і што? Виходит правда, што Тарас Григорьєвіч писал сваю бірємінную Катіріну с жени графа Фьодора Талстова! Што у ніх бил раман, што графіня ат ніво раділа дочь!
– От буйну фантазію маєш, сусідонько! Існує версія, що з графині Анастасії Толстої Шевченко писав «Катерину». Можливо. Існує факт, що 6 грудня 1843 року в Петербурзі народилася Катерина Федорівна Толста.
– Ага, значіт для «Катєріни» пазувала і дочь Катєрінай назвала.
– Були тоді різні чутки, по-різному трактувалася обережна репліка скульптора Михайла Микешина про родинні зв’язки Шевченка з Толстими. Але «на чужий роток не накинеш платок»!?
– І што патом? – не вгавають Софочка.
– Тарас Григорович до кінця своїх днів дружив з Федором і Анастасією Толстими. Віце-президент Петербурзької академії мистецтв не раз виручав українця. Друг Тараса Шевченка звертався до царя Олександра ІІ в день його коронації з клопотанням про долю поета. Завдяки заходам Толстого у 1857 р. Шевченка було звільнено, з 1858 р. дозволено жити в Петербурзі. Рік Тарас Григорович жив у родині Толстих, щодня давав уроки Катерині Федорівні Толстій. Федір Петрович подбав про житло для Шевченка в Академії мистецтв (майстерню та житло з вікном на Неву). Катерина Толста у 1863 р. вийшла заміж за Едуарда Юнге, окуліста, професора Військово-медичної академії. Графиня стала відомою художницею-пейзажисткою, добра знайома Макса Волошина, письменницею. Катерина Юнге надрукувала спомини про Шевченка (1883, 1905).
– Ой, вспомніла! Я жи чітала рассказ Катеріни а кошкє по імені Марія Іванавна!
Слава Богу! Останнє слово за Софочкою, значить можна перепочити.
Худ. А. Мокрицький. Голова невідомої 1837 р.
Фото Анастасії Толстої
Залишити відповідь