2 липня 1956 р. Президент США Дуайт Ейзенхауер ухвалив рішення про проведення розвідувальних польотів літаків U-2 (У-2) над СРСР.
19 листопада 1954 р. було ухвалено рішення про «путівку в життя» літака-шпигуна, дитя армії та ЦРУ. За легендою, літак U-2 працює для NASA, як цивільний літак; на що натякала буква «U» (Utility) звична для цивільних машин.
Перший політ літака-розвідника, який літав на великих висотах, де його не могли засікти радари та дістати радянські протиповітряні ракети, відбувся 3 липня 1956 р. (наступного дня і далі – упродовж 2 років).
1 травня 1960 року під Свердловськом на висоті 21-22 км виконував політ U-2 на прізвисько «Леді дракон» (Dragon Lady). 30-річний американський льотчик Френсіс Гері Пауерс мав зробити знімки ракетних полігонів Свердловська та Плесецька.
Двоє радянських винищувачів ППО МіГ-19 не змогли перехопити U-2. Для перехоплення порушника підняли висотний перехоплювач Су-9. Він переганявся з заводу в частину, не мав озброєння, тому пілот Ігор Ментюков отримав наказ таранити противника (при цьому не було шансів на порятунок: у нього не було висотно-компенсуючого костюма, він не міг безпечно катапультуватися), але таран не відбувся.
Радянські війська ППО застосували проти американського розвідника новітні ракети земля-повітря С-75 конструктора Валентина Глушка, за що одесит одержав державну премію. По літаку Пауерса випустили 14 ракет. Перша вибухом серйозно пошкодила літак Пауерса, друга влучила в радянський перехоплювач МіГ-19, яким керував старший лейтенант ВПС СРСР Сергій Сафронов. Сафронов загинув, його посмертно нагородили Орденом Червоного Прапора.
Гері Пауерс вистрибнув з парашутом і врятувався, але був затриманий і засуджений радянським судом за шпигунство до 10 років позбавлення волі у в’язниці «Владимирский централ».
10 лютого 1962 року на Глиникському мосту між Західним Берліном і Потсдамом Френсіса Пауерса обміняли на радянського полковника шпигуна Рудольфа Абеля (справжнє прізвище Вільям Генріхович Фішер), засудженого судом США до 32 років в’язниці. Одночасно на вимогу американської сторони на контрольно-пропускному пункті Чекпойнт Чарлі в Берліні був звільнений американський студент-економіст Фредерік Прайор, арештований за підозрою у шпигунстві.
Загинув 47-річний капітан Пауерс у авіакатастрофі. Похований на Арлінгтонському національному цвинтарі.
Доля Рудольфа Абеля надихнула Вадима Кожевнікова на створення шпигунського роману «Щит і меч». Головний герой — Олександр Білов (дещо нагадує ім’я Абеля), але сюжет має мало спільного з реальною долею Вільяма Генріховича Фішера.
6 грудня 1968 р. у СРСР відбулася прем’єра чорно-білого двохсерійного детективного художнього фільму «Мертвий сезон» режисера Сави Куліша. Сценарій написав режисер Володимир Вайншток на основі матеріалів, наданих КДБ. Прототипом головного героя, Костянтина Ладейнікова, був українець, розвідник Конон Молодий. У 1961 р Молодого арештували та винесли вирок: 25 років позбавлення волі. Він відсидів три роки; у 1964 р. його обміняли на англійського розвідника Гревілла Вінна, зв’язкового Олега Пеньковського.
Під псевдонімом Панфілов Конон Молодий був одним із консультантів фільму.
У фільмі Стівена Спілберга «Міст шпигунів» (2015) показана історія ув’язнення й обміну Пауерса та Прайора на Абеля.
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.
Залишити відповідь