– Шо знову? – стаю я в позу улюбленого Вовка з мультика. – Невже знову кросворд?
– Та да. Перша історична особа Фінляндії, чий портрет з’явився на банкнотах, 9 букв. Відповідаю: барон Карл-Густав-Еміль фон Маннергейм, а там 10 букв. Не пойняв: чи за новим правописом треба писати одну Н? – дзьобають мозок Хомівна.
– Елементарно, Ватсон. Не Маннергейм, а Снелльман.
– Господи, а це ж хто?
– Юган-Вільгельм Снелльман (1806–1881), професор філософії Гельсінгфорського університету, сенатор, який домігся указу про рівноправність фінської мови зі шведською (1863) — державною мовою Фінляндії. При цьому, Снелльман першочерговим вважав перехід освічених верств Фінляндії зі шведської мови на фінську.
– Ага, от чому 50-річний Маннергейм почав вивчати фінську мову та до кінця своїх днів говорив із акцентом, з помилками?! – встряла сусідонька.
– Крім того, сенатор Снелльман домігся запровадження національної грошової одиниці — марки (1865). На найбільшій грошовій купюрі 1940 р. номіналом 5 000 марок було вміщено його зображення в старості. До речі, саме у Фінляндії виникло слово «марка» (фін. Suomen markka). Так назвав валюту видатний записувач і дослідник карело-фінського епосу «Калевала» Еліас Леннрот.
– А як же німецька марка?
– А вона з’явилася на 10 років пізніше.
-Твоя правда. Снелльман – 9 букв. Підходить.
– Ну. Якшо шо, заходь!
Залишити відповідь