– Отакої, виявляється і кіт, і тхір – мишодави. Це правда? – мітингувала Хомівна.
– У Європі тхорики (фретки) довгий час заміняли котів у боротьбі з мишами, а також використовувалися для полювання на кролів. Кажуть, що саме фретка (тхір-фуро) зображена на картині Леонардо да Вінчі.
Згадайте полотно Леонардо да Вінчі «Пані з горностаєм» (італ. Dama con l’ermellino), що експонується в Музеї Чарторийських (Краків, Польща) і згадується в путівнику музею, як перший по-справжньому сучасний портрет! Це один із чотирьох жіночих портретів Леонардо да Вінчі, написаний у 1489–1490 рр. зображує незаміжню коханку міланського герцога Лодовіко Сфорца – 17-річну Чечилію Галлерані. І хоч Леонардо ретельно приховував інформацію про свої любовні стосунки, існують версії про його зв’язок із Чецілією Галлерані.
По-перше, грецька назва горностая — дав.-гр. γαλῆ (гале) — етимологічно пов’язана з прізвищем Галлерані. Крім того, витончена пані мала владну натуру фаворитки, на що вказує детально описана цупка рука, яка довго тримала в своїх руках «горностая».
По-друге, Лодовіко Сфорца був членом Ордена Горностая. Дуже точне зображення звіра несе в собі сексуальне забарвлення: його лапи з кігтями по-хазяйськи тримають розріз рукава сукні Чечилії — символ вагіни.
– Слухай, так цей рукав – чисто Везувій сексуальності!
– Таки так, маестро не був позбавлений любовних апетитів. Оскільки Чечилія була вагітна, то горностай не тільки прикривав живіт, але і означав, що виношувати бастардо від члена Ордена Горностая не є ганьбою.
Втім учені доводять, тхір-фуро, а не горностай, увічнений майстром. Адже у XV столітті свійські альбіноси фуро стали фаворитами для аристократії за своє біле хутро, що було символом чистоти та цнотливості. За легендою, якщо його шкура бруднилися та втрачала білий колір, звір помирав.