7 січня 1961 р. у Лондоні було арештовано Гарі Хаутона, клерка засекреченої військово-морської бази, та мільйонера Гордона Лонсдейла в момент передачі секретних документів. Хоч суду так і не вдалося довести причетність Лонсдейла до радянської розвідки, він був засуджений на 25 років тюрми. Хаутон до останнього думав, що продавав секрети американському офіцеру.
У 1964 році англійські влада здійснила обмін: Лонсдейла (справжнє Конон Трохимович Молодий) обміняли на викритого в СРСР англійського розвідника Гревілла Вінна, зв’язкового Пеньковського.
Цікаво, що деякі епізоди діяльності К.Молодого лягли в основу фільму Сави Куліша «Мертвий сезон», а Д. Баніоніс (виконавець ролі Ладейнікова) зовні схожий на Молодого. Сам Молодий (під псевдонімом Панфілов) був одним з консультантів фільму.
І ніхто не подумав, що Конон Молодий – українець. Він народився 17 січня 1922 р. в Москві в родині науковців: батько – вчений-фізик, а мати – професор НДІ протезування. Дід по батькові теж Конон Молодий, українець за походженням, переселився на Камчатку.
Коли Кононові було сім років, помер татко і Євдокія Костянтинівна сама виховувала двох дітей. Десятирічним з дозволу уряду Молодий виїхав до тітки в США, де навчався в середній школі в Сан-Франциско. Через шість років він повернувся до Москви і продовжував навчання в 36-й середній школі, яку закінчив у 1940 році. У жовтні того ж року був призваний на службу в армію. З перших днів війни Молодий перебував на фронті, займався фронтовий розвідкою. На посаді помічника начальника штабу окремого розвідувального дивізіону Молодий не раз пробирався в тил противника, брав язика, здобував необхідні командуванню відомості.
У 1946 році Конон Молодий демобілізувався і вступив на юридичний факультет Інституту зовнішньої торгівлі, де вивчив китайську мову. Після закінчення інституту розвідник залишився викладати в ньому китайську мову. Брав участь у створенні підручника китайської мови. На початку 1954 року Молодий прибув до Канади за підробленими документами, через кілька місяців отримав справжні документи і став Гордоном Лонсдейлом (англ. Gordon Lonsdale, справжній Лонсдейл дійсно існував, але загинув 1943 року). Потім Конон переїхав до США нібито для отримання освіти. Звідти під виглядом удосконалення китайської мови переїхав до Великобританії.
Лонсдейл (у нього був псевдонім «Бен») мав потрапити в англійські військові кола та зібрати інформацію про британські й американські військово-повітряні бази, а також добути відомості про останні розробки Великобританії в галузі експлуатації ядерних реакторів на підводних човнах і створення бактеріологічної зброї. Товариський, підприємливий Лонсдейл стає успішним бізнесменом: на гроші КДБ він відкриває фірму з продажу торгових автоматів, потім – підприємство з виробництва і збуту автомобільних протиугінних пристроїв. Електронний замок, винайдений на одному з підприємств Лонсдейла, в 1960 році на виставці в Брюсселі здобув золоту медаль. Незабаром Лонсдейл стає мільйонером. В Англії у Лонсдейла було кілька автомобілів, заміська вілла, розкішні номери в кращих готелях Лондона. Все це він придбав на зароблені бізнесом гроші. Він веде світський спосіб життя, його знають в кращих лондонських клубах. Королева Великобританії удостоїла Лонсдейла лицарського титулу «за великі успіхи в розвитку бізнесу на благо Сполученого Королівства».
Нібито у справах фірми він багато їздив країною, заводив потрібні зв’язки. У Портленді відбулося знайомство Лонсдейла з Гарі Хаутоном, який мав доступ до секретних документів військово-морської бази. Протягом кількох років Хаутон продав Лонсдейл секрети, які згодом заощадили СРСР кілька мільярдів доларів на розробку систем озброєння. Згідно з однією з версій, Хаутон, якому Лонсдейл платив готівкою, розпоряджався грішми необдумано: купив дорогий автомобіль, гуляв у дорогих ресторанах, через що за ним було встановлено спостереження, та виявлено його причетність до витоку інформації. Провалу сприяв співробітник польської розвідки Міхал Голеневський, який повідомив ЦРУ про вербування Хаутона польською розвідкою.
Відбувши три роки у в’язниці Її Величності, Гордон Лонсдейл вийшов на свободу. 48-річний полковник Конон Молодий помер у Москві 9 вересня 1970 р. (під час заміської прогулянки у нього раптово зупинилося серце).
Залишити відповідь