«Та й знакомиті дати мені поставив хтось!» – дивувався класик, дивуюсь і я… Знаю, що випадковостей у природі не існує. 5 серпня пов’язало три цікаві прізвища.
5 серпня 1812 р. у Петербурзі помер учений, доктор Страсбурзького університету – 77-річний енциклопедист Нестор Амбодик – Максимович – основоположник наукового акушерства та медичної термінології в Російській імперії, автор перших підручників із акушерства, ботаніки, укладач десятка медичних словників російською, латиною, німецькою мовами. Народився 27 жовтня (7 листопада) 1744 р. у відомій родині митрополитів і науковців у с. Веприк на Полтавщині. Родич першого ректора Київського університету енциклопедиста Михайла Максимовича.
5 серпня 1940 р. у Дніпропетровську о п’ятій ранку помер 84-річний Яворницький Дмитро Іванович, український археолог, етнограф, історик, побратим Іллі Рєпіна та Якова Новицького. Учень Олександра Потебні та Миколи Костомарова; учитель Костя Гуслистого. Народився він 25 жовтня (6 листопада) 1855 р.
5 серпня 1844 р. у місті Чугуєві (Харківська область) народився Ілля Рєпін, художник, автор картини-енциклопедії «Запорожці пишуть листа турецькому султану», побратим Дмитра Яворницького.
Образ писаря Ілля Рєпін змалював із Дмитра Яворницького.
Побратими мали метаморфози з прізвищами. Ілля був переконаний, що походив із козацького роду Ріпа, але прізвище зросійщили. Дмитро знав, що прізвище походить від назви дерева «явір», але мусив писатися Еварницький.
Як не дивно, побратими мали однакові особливості характеру: хитренькі, скупенькі, легко випрошували бажане; обидва не могли померти від скромності.
Так, у Петербурзі Яворницький завітав до українця Миколи Миклухо-Маклая, побачив колекцію зброї новозеландців, почав випрошувати в свій музей. Зрештою, сів на диван, склав ноги по-турецьки й сказав, що сидітиме доти, доки хазяїн не віддасть бажане. Миклухо-Маклай мусив віддати колекцію. Звісно, її добряче розікрали радянці, але черепаховий панцир, луки є в музеї Дніпра.
Від запорізьких старожилів батько мій чував і мені переказав, що Яворницький нерідко гостював у Олександрівську у свого побратима Якова Новицького. На прощання хазяїн нагилячував цілого воза домашніх продуктів. Дмитро Іванович обходив воза, тикав пальцем, примовлячи: «А ось тут ще яйце поміститься!»
Учениця Іллі Юхимовича графиня Наталена Королева згадувала, що якось один студент академії назвав Рєпіна «пан професор». Художник обурився: «Професорів, мій дорогий, багато. Але «Ілля Єфимович – один. Тож так його й називайте!»
Відчуваю, що є зв’язок між видатними українцями. А Ви?
Головне зображення: Леся Українка та Дмитро Яворницький, 1910 рік, Єгипет
Залишити відповідь