UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Дмитро Лизогуб

Дмитро Лизогуб

Нащадок відомого козацького роду, багатий землевласник, Андрій Лизогуб і Тарас Шевченко познайомилися у лютому 1846 року, коли поет подорожував по Чернігівщині за завданням Археографічної комісії, і запросив Тараса Григоровича до себе у Седнів. Поет двічі — 1846 і 1847 р. плідно працював у художній майстерні в маєтку Лизогубів, усі стіни малярні було списано віршами і малюнками.
Тарас Григорович намалював Седнів, 19676
виконав олівцем портрет Андрія Лизогуба.Andrij
Етюд розкриває характер спокійної, добродушної та лагідної людини. Створив Шевченко і олійний портрет Іллі Лизогуба.
Chevchenko And
Разом зі своїм братом Іллею Андрій Лизогуб морально і матеріально підтримував Шевченка на засланні: листувався з ним, надсилав папір, малярське приладдя, книжки і гроші.
Sednsv 2 22 серпня 1849 р. в новій садибі народився Дмитро Андрійович Лизогуб – шляхтич, який у майбутньому став одним із засновників терористичної організації «Земля й воля». Старший із двох синів Андрія Лизогуба.
Дмитро Лизогуб провів своє дитинство в Седневі, навчався у Франції в коледжі Монпельє. Повернувшись на батьківщину, склав іспити за курс гімназії в Катеринославі (нині м.Дніпро) і вступив до Петербурзького університету. Втім, учитися юнак не став, він зайнявся організацією таємного товариства «Земля і воля», готувався до замаху на Олександра II.
Багатий поміщик вів дуже скромний спосіб життя, на себе Дмитро за рік витрачав 150 рублів. Але Дмитро Лизогуб витрачав величезні кошти на фінансування терористів-революціонерів. Він був «фінансистом тероризму в Росії»: гроші для здійснення терактів тримав за кордоном і видавав їх через управителя своїх родових маєтків В. Дригу. Як зізнавався В. Дрига, Лизогуб витратив на фінансування терактів до 185—250 тисяч рублів. А в садибі Дмитро Лизогуб часто переховував народовольців, зокрема Софію Перовську та Андрія Желябова.
Все це призвело до того що у 1879 році Дмитра Лизогуба заарештували за участь у підготовці до замаху на царя Олександра ІІ.
На суді Дмитро відмовився від захисту, заявив, що у звинувачувальному акті відсутні факти звинувачення, і протидіяти цьому не має жодного сенсу.
Нащадок гетьмана Розумовського Лев Жемчужников, який знав Дмитра ще 7-річним хлопчиком, писав: «Это был не суд праведный и милосердный, а скорый и жестокий – немилосердное убивство».
Неправедним судом царського уряду був обурений професор Київського університету видатний вчений-криміналіст О.Ф. Кістяківський. Стосовно цієї події в його «Щоденнику» є такий запис: «Жаль мне молодого человека. Ему исполнилось теперь 29 лет… Лизогуб не выходил у меня из головы. Повешение его есть гнусное действие гнусного произвола и полувоенного положення»
Дмитро Лизогуб відмовився від прохання про помилування.
22 серпня 1879 року у день свого 30-річчя на Скаковому полі біля Одеси був повішений Дмитро Лизогуб.
Після страти був похований на Карантинному кладовищі м. Одеси (територія сучасного парку Шевченка).

Сер 21, 2016Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Іван ФундуклейМирон Зарицький
You Might Also Like
 
Королева бензоколонки
 
Василь Голобородько

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image6 years ago Видатні люди1,509
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.