10 грудня 1820 р. у м. Косів народився Олекса Бахматюк, народний майстер художньої кераміки. Його батько Петро Бахматник був гончарем, робив “простий”, неполив’яний посуд, тому сина віддав у науку до відомого й найкращого косівського гончаря кахляра Івана Баранюка. Гуцул із золотими руками все життя розписував кахлі.
Учасник Міжнародної виставки у Відні (1873), Крайовій рільничій і промисловій виставці у Львові (1877). 1879-о року дирекція Львівського міського музею художнього промислу замовила в Олекси Бахматюка чимало різних виробів. На Етнографічній виставці у Коломиї (1880) нагороджений золотою медаллю. На виставці побував австрійський цісар Франц-Йосиф, захопився виробами майстра, закупив кахлеву піч, яка досі зберігається з одному з віденських імператорських замків. На львівській виставці отримав перше місце, нагороджений «медаллю заслуги» і п’ятьма золотими дукатами.
15 березня 1882 р у м. Косів помер 62-річний Олекса Бахматюк.
Творчий доробок складає майже тисячу виробів декоративно-ужиткової кераміки, близько 150 кахлевих печей. Зберігаються твори у музеях Будапешта, Бухареста, Варшави, Відня, Києва, Коломиї, Косова, Кракова, Ланцута, Львова, Москви, Петербургу, Праги, Торонто, у приватних колекціях. У Національному музеї Гуцульщини та Покуття зберігається 57 творів і 302 кахлі.
Залишити відповідь