UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Костянтин Лоський

Костянтин Лоський

28 січня 1874 р. у м. Санкт-Петербург народився Кость Лоський (чеськ. Kost Losky) псевдо Кость Вишевич.
Історію Костянтин Лоський вивчав у Варшавському, право — у Петербурзькому університетах; опановував мови, не мислив дня без книжки. Від 1896 р. працював у редакції журналу «Історичний вісник»: писав публіцистичні статті, нариси, перекладав українською твори Дж. Байрона, Генріха Гейне, Антона Чехова.
Переїхав на Холмщину, одружився, 15 грудня 1900 р. у Любліні народився син Ігор.
У 1905 році Костянтин Володимирович Лоський заснував «Просвіту» в Грубешові та видавництво українських популярних книжок. Видав збірки поезій Тараса Шевченка французькою мовою у власному перекладі. У 1906-1907 рр. редагував газету «Буг».
Навесні 1917 р. подався до Києва, взяв участь в організації та роботі Української Центральної Ради. У 1917-1918 рр. – комісар Бучацького повіту 23 травня 1917 призначений комісаром Тимчасового уряду в Бучацький повіт, від 6 червня був товаришем (заст.) губернського комісара в Галичині, потім – помічник губернського комісара Галичини і краєвий комісар Холмщини.
Потім знову Київ разом із родиною. Був членом Української Центральної Ради, очолював департамент у генеральному секретарстві внутрішніх справ Генерального секретаріату Української Центральної Ради, працював у міністерстві зовнішніх справ УНР.
4 вересня 1917-го р. 16-річний син Ігор склав вступні іспити до 2-ої української гімназії імені Кирило— Мефодіївського товариства в Києві, де всі предмети викладалися виключно українською мовою. Ігор не відкосив від свого обов’язку, пішов разом із друзями-гімназистами на війну. У бою під Крутами був важко поранений.

Ігор Лоський


Навесні 1918 р. Кость Лоський призначений гетьманським урядом послом УД у Фінляндії, Швеції та Норвегії з місцем перебування в м. Стокгольм і залишався на цій посаді в період Української Держави гетьмана та Директорії УНР. У 1919 р. у м. Гельсінгфорс опублікував «Нарис римської історії». Упродовж 1918-1920 рр. Ігор Лоський працював у Міністерстві закордонних справ УНР.
Наприкінці 1920 р. Кость Лоський з дружиною оселився в м. Прага, з 1921 р. працював в Українському вільному університеті: професор римського права, декан правничого факультету (1927–1928), проректор (1929–1930). Син Ігор потрапив до Відня, зблизився з В’ячеславом Липинським і засновниками Українського союзу хліборобів-державників. У 1921 р. став студентом Українського вільного університету. Згодом університет перенесли до Праги, там Ігор Лоський продовжував навчання.
У цей час Кость Лоський був професором римського права Українського Вільного Університету в Празі, в 1927-1928 рр. – деканом правничого факультету, проректором УВУ. Помер у Празі. Костянтин Лоський з головою поринув у науку: написав «Короткий нарис грецької історії» (1921), «Історія джерел римського права» (1921), тритомник «Історія і система римського приватного права».
І знову родина розлучилася. Ігор Лоський 1927 року продовжив студії в Українському науковому інституті в Берліні під керівництвом професора Дмитра Дорошенка, що дало йому можливість значно поглибити знання з історії. Особливо цікавився Ігор Лоський періодом Гетьманщини, підготував монографію про Івана Богуна. У Німеччині написав праці «Українці на студіях у Німеччині в XVI-XVIII ст.ст.» (1931) й «Українські студенти в Ростоку й Кілі» (1932). У 1932 року переїхав до Львова. За сприяння митрополита Андрея Шептицького отримав посаду учителя Малої греко-католицької семінарії, де викладав історію та французьку мову, а також одночасно обіймав посаду співредактора часопису «Хліборобський Шлях».
14 жовтня 1933 р. у Празі помер 59-річний Костянтин Лоський.
27 травня 1936 р. у Львові помер 35-річний Ігор Костянтинович Лоський.

Січ 28, 2022Ганна Черкаська
FacebookTwitter
25 січня 1831 р.З історії гібридних війн
You Might Also Like
 
Чайка
 
Микола Чехов

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image1 year ago Видатні люди171
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.