UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Історичні події » Федір Балавенський, вчитель Івана Кавалерідзе

Федір Балавенський, вчитель Івана Кавалерідзе

Він народився 12 січня 1865 р у м. Люботин на Харківщині. Початкову освіту одержав в Київській рисувальній школі М. Мурашка, яку закінчив 1896 р. В 1898 – 1903 pp. вчився в Петербурзькій Академії мистецтв у класі В. Беклемішева і отримав звання художника. В. Беклемішев – автор першого погруддя Т. Шевченка, виконаного на замовлення Олексія Алчевського з білого мармуру та встановленого в Харкові на території садиби.
У 1903 р. у Седневі на Чернігівщині Федір Балавенський на кошти Федора Андрійовича Лизогуба встановив бюст Тараса Шевченка.kiev-obedn-zinok Опанас Сластьон писав: «Проживаючи літо 1903 року у господарстві старовинного маєтку Лизогубів, де колись часто гостював Шевченко, я сфотографував пам’ятник (погруддя) Тарасу Григоровичу, поставлений у тому місці каштанової алеї, де любив ходити замислений Тарас Григорович.» У 1910 та 1912 рр. Ф. Балавенський був членом журі конкурсу на проект пам’ятника Тарасові Шевченкові для Києва; 1911 р. отримав другу премію на конкурсі. Але царським урядом було заборонено спорудження пам’ятника поетові. У 1919 р. Ф. П.Балавенський створив пам’ятник-бюст Т. Шевченкові для Києва, який простояв до серпня 1919 року і був розбитий денікінцями. Загалом скульпторові належать понад 20 портретів поета.
До середини 1920-х років Ф. Балавенський мешкав на Андріївському узвозі, 15 у замку Річарда Левине серце, в якому проживали українські художники Фотій Красицький, Григорій Дяченко.
Федір Блавенський разом зі своїми учнями (серед яких був Іван Кавалерідзе) створив точні копії химер паризького собору Нотр-Дам і встановив їх на терасах і внутрішніх ґвинтових сходах подвір’я замку Річарда. Вони простояли до 1942 року, до окупації Києва військами, потім німецькі окупанти вивезли химери до Німеччини, де їхні сліди загубилися.
У розвитку сюжетно-тематичної пластики Ф. Балавенського простежуються українські мотиви. Прикладом є два горельєфи на фасаді Бессарабського критого ринку в Києві (1910), побудованого в стилі модерн. До створення горельєфів були залучені учні Ф. Балавенського. У горельєфі «Селянин з волами» (О. Теренець) образу селянина властива щирість і сердечність, характерні для народного світовідчуття і розуміння краси. Горельєф «Молочниця» виконала Т. Руденко. Горельєфи на колишньому прибутковому будинку інженера Ісерліса в Києві на Музейному провулку, 4 (1909 p., архіт. В. Риков) – «Похід Фріни». Фріна — знаменита афінська гетера, подруга Праксителя (давн.-грец. скульптора IV ст. до н.е.). Фріна, за переказом давньогрецького граматика Ахінея (бл. 200 н.е.), дозволяла закоханим у неї чоловікам вшановувати себе як богиню, за що її притягли до суду. Гіперід, афінський оратор і адвокат Фріни, марно намагався її захистити, оскільки судді боялись помсти богів. Тоді він зірвав з гетери одяг, і судді, вражені її витонченою красою, визнали, що вона дійсно гідна найвищого вшанування. На барельєфі Фріна зображена в момент її виправдання афінськими суддями, що символізує велич справжньої краси.
У 1913 p. він створив скульптурні композиції на лікарні Марійської громади сестер-жалібниць Червоного хреста в Києві на вул. Саксаганського № 75 (архіт. В. Риков); оздоблення іподрому в Києві на вул. Суворова № 9 (1916 p., архіт. В. Риков).
262867_html_m5bbe94ef
Працював Ф. П.Балавенський у жанрі портрету і станкової скульптури, виконував монументально-декоративні твори, серед яких: надгробок М. Кропивницького у Харкові (1914 р.), погруддя М.Лисенка.
8 листопада 1943 р. помер 78-річний український скульптор Федір Балавенський.

Січ 12, 2013Ганна Черкаська
FacebookTwitter
У козацькій столиці‎ "Сонце Руїни"
You Might Also Like
 
Нестора Махна оголошено поза законом
 
Скульптор Бернард Кратко

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

11 years ago Історичні події, Видатні людискульптор, Федір Блавенський, Харків1,468
Недавні записи
  • Київ. 6 грудня 1240 р
  • Анастасія та Катерина Толсті
  • Учениця Тараса Шевченка
  • Казимир IV Ягеллончик
  • Федір Павловський
Позначки
поетписьменникЗапоріжжяхудожниккозацтвочервоний терорживописецьгетьманТарас ШевченкографікперекладачБогдан ХмельницькийХарківІван АйвазовськийСергій КорольовакторбієналеКапністскульпторОУНПавло ПолуботокМосковіяІван ШишкінбойчукістголодоморВовкВійсько ЗапорозькебойчукістиісториккозакиЛисенкокомпозиторЛьвівЧорноморський флотЛенінІван КотляревськийОлег ОльжичКирил РозумовськийОлексій ПеровськийЯрослав МудрийАполлон СкальковськийІван ФранкоІлля РєпінОлександр РубецьІван Богун
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Григорій Цілуйко до Віра Кандиба
  • Олександр Олефіренко до Чайка
  • Іван до Нобелянт із козацьким корінням
  • Оксана до Оттакої!
  • binance Konto erstellen до Литбіл

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.