UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Степан Васильченко

Степан Васильченко

Степан Васильченко (справжнє Панасенко) народився 8 січня 1879 р. в м. Ічня на Чернігівщині в сім’ї шевця. Дитинство минуло на лоні чарівної природи рідної Ічні. Пізніше письменник добрим словом згадував стару батькову хату, над якою шуміли верховіттям ясени, клен, горобина. Літніми днями хлопець пропадав на луках, у гаях, на березі ставка. «Забуваєш, було, що є в тебе якась там хата. Мати казала: влітку зовсім діти дичавіють — треба якоїсь принади, щоб залучити їх до хати. В цей час виховання ішло «самопас» — під єдиним доглядом жаркого сонця». Взимку батько з синами займалися ремеслом, обслуговуючи головним чином селян навколишніх сіл і хуторів. А влітку всією родиною йшли на заробітки до поміщицької економії. Батько любив книжку, поважав у людях освіту, заохочував дітей до знань. Під час роботи в довгі зимові вечори у хаті читали вголос книжки, співали народних пісень.
Освіта, про яку Степан писав: «Між моїм родом — батьками, дідами, самими далекими пращурами — я перший іду до культури, до світла, перший пробиваю ту стіну, що стоїть нам на шляху до того чарівного, такого принадного і такого малодосяжного до нас, бідних селян, іншого світу». А потім – «летюче, невпокійне вчителювання». Активна участь у революції 1905 р., щоб покласти «хоч один камінчик, хоч цеглинку… на те нове велике будування», за що відсидів півтора року у буцегарні. У 1908 р. хворого на тиф Панасенка польовий суд виправдав за відсутністю доказів, звільнив із бахмутської в’язниці, але категорично заборонив учителювати. Вийшов із тюрми і, пролежавши кілька тижнів у лікарні, повернувся до Ічні в напіврозвалену хату старенької матері. На життя заробляв приватними уроками, вільний час віддавав літературній творчості. Одружився з Килиною, знайшлося їм двійко синів.
З 1914 – три роки Васильченко був командиром саперної роти на Західному фронті. Цікавим документом того часу є його «Окопний щоденник», у якому відбито жахи кривавої бійні. Повалення самодержавства, початок української національної революції прискорили повернення Васильченка з фронту. Він брав участь в українських військових з’їздах у Бєлгороді, Одесі, Києві. 1919 жив у Кам’янці-Подільському, де на замовлення Симона Петлюри написав оповідання «Про жидка Марчика, бідного кравчика» і сатиричний твір «Про козака Ося і москаля Ася».
Влітку 1920 р. С. Васильченко як кореспондент разом із колективом музичної капели «Думка» подорожував Лівобережною Україною.
У 1920 р. С. Васильченко знову повернувся до педагогічної праці. Якийсь час виконував обов’язки завідувача київського дитбудинку, а потім до 1928 р. працював учителем української мови та літератури в школі. В останні роки письменник скаржився на хворобу серця.
На плодючих землях України серед урожайного літа 11 серпня 1932 р. помер від виснаження (голоду) скромний трудяга-вчитель, талановитий письменник, гарний батько… Похований у Києві на Байковому кладовищі. Його вдова Килина залишилася в СРСР, сину Юрію пощастило вирватися з комуністичного раю.
Юрій Кодак (Панасенко) – учень Василя Кричевського, архітектор, автор пам’ятника на могилі учителя; зараз у США мешкає онук Борис Панасенко.

Сер 11, 2019Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Дастін ГоффманЛеваневський. Ім’я національного героя США на карті Запоріжжя
You Might Also Like
 
Династія Прахових
 
Живі смолоскипи

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image3 years ago Видатні люди944
Недавні записи
  • Справи церковнії
  • За кого не вмирав хоробрий мій народ?!
  • Земна зірка. Айстра
  • «По мощах єлей!»
  • Владислав І – нащадок Ярослава Мудрого
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2022 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.