Точної дати народження Івана Мазепи ніхто не знає (1629, 1633, 1639, чи 1644 рік), хоч Вікіпедія твердить, що народився майбутній гетьман 20 березня 1639 року у с. Мазепинці на Київщині у сім’ї українського шляхтича.
Пам’ятник Івану Степановичу в с. Мазепинці
Рід Мазеп-Калединських мав власний герб (Корч, Курч). У 1592 році король Сигізмунд II Август подарував маєток шляхтичеві Михайлові Мазепі-Калединському з роду Курчів. Батько — Стефан-Адам Мазепа покозачився в часи Хмельниччини, став 1654 року Білоцерківським отаманом, дипломатом.
Мати Марина з дому Мокієвських, чий старовинний, шляхетський рід мав землі на Волині. Батько та брат були полковниками у війську Богдана Хмеля.
Для сина-одинака батько бажав успішної кар’єри, тому спрямував увагу на виховання Івана, його освіту. Мати Мазепи здобула гарну освіту, що дозволило їй займатися домашнім навчанням сина Івана та доньки Олександри. Малий Мазепа був худорлявим хлопчиком із дуже білою шкірою і тонкою кісткою, але дужим і спритним, добре їздив верхи, фехтував. Розповіді матері про пращурів так надихали сина, що Іван ріс гоноровим, його навіть називали поляком; пізніше при дворі польського короля Мазепу вважали справжнім козаком. «Для матері я ні лях, ні козак, я – виродок», – зітхав Іван Мазепа й боявся матері все своє життя, хоч радився з нею постійно.
Після домашньої науки мати відправила Івана на навчання до Києво-Могилянської колегії, де він три роки вивчав риторику. Здібний учень захопився вивченням мов, протягом життя опанував низку чужих мов: грецьку, італійську, латину, німецьку, польську, російську, татарську, турецьку, французьку, церковнослов’янську. Мазепа гарно грав на торбані, бандурі, писав пісні, думи, прекрасно співав.
Після навчання юнак повернувся додому, але батько мріяв про велику кар’єру для сина, тому відправив Івана здобувати освіту в Польщі. Там він навчався у Варшавській єзуїтській школі та Краківській академії. Знання є, але треба навчитися обходитись зі свитою, гідно триматись у товаристві, набути світських манер, завести знайомства, от і влаштував Степан Мазепа сина до двору польського короля Яна II Казимира.
Юний Іван Мазепа – високий, ставний, русявий красень став королівським пажем, зумів швидко завоювати прихильність короля вишуканими й елегантними світськими манерами. Як писав Володимир Сосюра:
І од зорі і до зорі
При королівському дворі
Танки й музики без перерви…
Там очі хвилюють нерви…
І під крилами віт густих
У тьмі алей цілунки й сміх.
Залишити відповідь