3 лютого 1934 р. у м. Турка на Бойківщині народився Юрій Тарнавський — один із засновників Нью-Йоркської Групи, та співзасновник і співредактор її літературно-мистецького річника «Нові Поезії». Його батьки – вчителі.
До 1939-ого року вони жили у Польщі, біля Ряшева, потім в Україні. В 1944-ому році родина виїхала до Німеччини. У таборі для переміщених осіб у Новому Ульмі Юрій відвідував українську та німецьку гімназії. Закінчив середню освіту екстерном у Мюнхені перед виїздом до США в 1952-ому році. Там Ю. Тарнавський відвідував Ньюаркський Коледж Інженерії, в якому студіював електронну інженерію. Закінчив ці студії 1956-ого року зі ступенем BSEE, й відтак поступив на працю до відомої компанії комп’ютерів IBM. Перебув у ній до 1992 року. Спершу працював інженером-електроніком, а згодом кібернетиком (computer scientist) над автоматичним перекладом з російської мови на англійську. Завідував відділом прикладних лінґвістів у IBM, у військовій школі в Сиракузах (Нью-Йорк) і в Конгресовій Бібліотеці у Вашингтоні. Програма, розроблена його групою, стала першою у світі, що мала застосування в конкретній практиці цього роду пошуків.
Згодом, не покидаючи праці в IBM, студіював теоретичну лінгвістику по спеціалізації в трансформаційній граматиці при Нью-Йоркськім Університеті. В 1982-ому р. він здобув ступінь доктора філософії (Ph. D.), захистив дисертацію з питань семантики у Поширеній Стандартній Теорії Ноама Чомського під назвою «Семантика знання». Відтак працював над процесуванням природних і розробкою штучних мов, як також і в ділянці штучного інтелекту, над експертними системами. За працю в IBM Юрій Тарнавський був відзначений низкою нагород.
Він є автором численних публікацій на кібернетичні та лінгвістичні теми. Відійшовши від IBM, Ю. Тарнавський був членом Гарріманського Інституту при Колумбійськім Університеті, професором української літератури і культури у відділі слов’янських мов, як також і співкоординатором української програми (1993—1996) у цьому ж Університеті.
Залишити відповідь