– І з чим ти зараз мордуєшся? – інспектують мене Хомівна.- Бачу, Врангель, – – Нащо тобі цей «чорний барон – царський трон»? Що там цікавого?
– Бачиш, сонечко, дуже цікавий рід. Гасло «Frangas, non flectes» перекладають як «Зломиш, але не зігнеш» або «Гину, але не здаюся!», якого дотримувалися всі чоловіки роду. І дали Врангелі Європі 7 фельдмаршалів, більше 30 генералів і 7 адміралів.
– І що всі були військовими в роду? А поет хоч один був?
– Був. І ти його знаєш. Олександр Сергійович Пушкін. Пам’ятаєш, Абрам Ганнібал, арап Петра Великого, мав 10 дітей. Син Осип був дідом поета, а дочка Софія, прапрабабусею барона Врангеля! Батько Петра був письменником, мистецтвознавцем, антикваром. До речі, імена цього роду є на карті світу: острів Врангеля у Льодовитому океані названо на честь Фердинанда Врангеля, адмірала, дослідника Заполяр’я.
Вікіпедія повідомляє: «Місцевість у північно-західній частині Житомира, між правим берегом р. Кам’янки та лівим берегом р. Лісова, виникла як дачне і військове містечко у другій пол. XIX ст. До 1922 року мала назву Врангелівка. До 1923 року — хутір. З 1923 до 1934 року — центр Богунської сільської ради. З 22 серпня 1934 р. включений до меж м. Житомира.
Антропонім походить від прізвища барона Врангеля — волинського віце-губернатора, який у середині XIX століття володів цією місцевістю. В історичних документах цей населений пункт згадується також під назвою Врангельгоф.»
Залишив своє ім’я барон Петро Врангель в історії Запорізького краю. Знаєш село Благовіщенку?
– На лівому березі Каховського водосховища?
– Так, село засноване наприкінці 1787 року кріпаками, переведеними поміщиком Іваненковим із слободи Озеряне, що на Чернігівщині. Так от, Михайло Іваненко – поміщик мав виноградники від рідного села аж до Сірогоз, його вино не поступалося Шампані. Іваненко першим запровадив іригаційну систему. Був наш поміщик камергером, а дочка Ольга – фрейліною двору імператриці. За Ольгою побивався Нестор Махно, але батько не хотів мати зятя-голодранця. Покохалися Петро з Ольгою (він називав кохану Олесенька), у серпні 1907 року вінчалися у церкві Благовіщінки. У 1927-му церкву розібрали на щебінь для Дніпрогесу.
Четверо дітей благословилося баронові. Жили вони в Благовіщінці, влітку мандрували на дачу тещі до Ялти. Дружина супроводжувала барона на фронтах, працювала сестрою милосердя. Врятувала чоловіка від розстрілу більшовиками. Ольга була з Петром Врангелем до останнього часу. Він помер у 49 років. Вона пережила чоловіка на 40 років і померла в 1968 році в Нью-Йорку.
– Ти ба…
Залишити відповідь