-І кого ж ти бачиш у дзеркалі російської революції? – допитує мене Хомівна.
– Бачу представника давнього німецького роду Індрис, який у 1353 р. кинув рідну Німеччину і з двома синами та трьома тисячами воїнів поселився в Чернігові. Войовничий лицар зберіг свій герб, але охрестився, отримав православне ім’я Леонтій. Індриси жили у Чернігові, одружувалися з українками, тому воїни-нащадки стали українцями німецького походження, (Толстими вони ще не були).
Правнук Індриса, Андрій Харитонович, переселився з Чернігова до Москви. Там Андрій Харитонович Індрис отримав від Василя ІІІ прізвисько Толстой. Монархові сподобався власний гумор і він залишив прізвище за Толстими.
– Ага, значить Андрій Харитонович Індрис – це перший Толстой.
– Так. Його онук Петро Андрійович Толстой (1645—1729) – перший граф роду, пращур усіх письменників-графів Толстих. Таємний радник одружився з Соломонідою Дубровською, мав букет дітей, серед них Петро Петрович.
– Петро Петрович Толстой був на службі в Петра І. Прислужився тим, що викрав з Італії і повернув до Росії царського сина-втікача Олексія Петровича, якого в 1718 р. покарано на смерть. За це Петра Толстого було титуловано графським званням, призначено ніжинським полковником та начальником царської таємної канцелярії. Це перший росіянин в українському полковницькому уряді. Час від часу полковник навідувався до Ніжина, Глухова, грабував селян та козацьку старшину, давав вказівки своїм заступникам по полковій службі. Там Петро Толстой посватався до Уляни, дочки гетьмана Івана Скоропадського та його дружини Анастасії (донька прилуцького орендаря Марка з єврейського роду Марковича 9 березня 1703 — 13 березня 1733). Вінчалися, полковник забрав придане, золото, молоду дружину, відбув до Москви; народили нащадків. По смерті царя Петра Толстого разом із сином Іваном заарештували і після страшних тортур заслали на Соловки, відібрали грамоту про надання графського титулу. За два роки обох Толстих не стало (пом. 1728). Втім рід по лінії Івана Петровича (правнука гетьмана Скоропадського) не обірвався, розрісся і дійшов до нашого часу.
Федір Петрович Толстой (1783—1873), художник-медальєр, чиї роботи любила купувати імператриця; віце-президент Академії мистецтв. Федір Петрович дружив із Тарасом Шевченком, допомагав як міг. Він звертався до царя з проханням про визволення з солдатчини. Після повернення Тарас Григорович рік жив у домі Толстого.
Худ. М. Волошин. Катерина Юнге 1873 р. Дочка Федора Петровича Толстого — учениця Тараса Григоровича у Академії мистецтв – Катерина Юнге-Толстая. Її чоловік Юнге Едуард Андрійович (1831—1898), лікар-окуліст, професор. Художниця заснувала в Києві першу в імперії рисувальну школу для дівчат. Катерина Юнге – засновниця Коктебелю, дружила з М. Волошиним. Вона залишила спогади, якими зачитувався Лев Толстой. Про Шевченка Юнге писала у листах до письменника О. Кониського. Її спогади правдиві, дуже цінні для вивчення останніх років життя Т.Шевченка, М. Костомарова.
З часом нащадки гетьмана Скоропадського стали нащадками й Кирила Розумовського. Як це сталося?
Рідний брат Федора Петровича – Костянтин (1779—1870) одружився з онукою гетьмана К. Розумовського Ганною Олексіївною Перовською.
Його син Олексій Костянтинович Толстой (1817-1875), нащадок двох гетьманів, письменник срібного віку, рідний племінник Федора Петровича. Він доброзичливо ставився до Шевченка. Олексій Костянтинович Толстой клопотався через оренбурзького генерал-губернатора В. Перовського, щоб полегшити долю засланого поета. Лев Жемчужников, правнук Кирила Розумовського, у книзі «Мои воспоминания из прошлого» писав, що Олексій Костянтинович був близький до царя і сприяв звільненню Шевченка із заслання.
Лев Миколайович Толстой — двоюрідний племінник Федора Толстого.
Нащадком двох українських гетьманів (не біологічно, лише за документами) був червоний граф, улюбленець Сталіна – Олексій Толстой.
– А чому ти так підкреслила «офіційний нащадок двох українських гетьманів»? – не змовчала Хомівна.
– Дійсно, Олексій Толстой був нащадком двох українських гетьманів не біологічно, лише за документами, бо його мати мала романтичні відносини з Олексієм Бостромом, від якого завагітніла. От і кинула вона поміщика й офіцера Миколу Толстого (родича Льва Толстого), подалася до коханця на хутір Соснівку. На хуторі вітчима пройшло дитинство графа Олексія Толстого
– Лишенько-лебедики! Оце коктейль у крові!
Залишити відповідь