Сиділа Хомівна, сиділа – і таки висиділа:
– От ви про Італію заговорили і мені згадалося, що сьогодні по радіо чула про день народження італійського вченого, ну, як його, схоже на ім’я черепахи.
– Тортіла?
– Схоже, але – ні. Згадала, нас так учителька російської обзивала: «торрічеллева пустота». Звідки вона таке взяла?
– Взяла вона цей термін із історії. Бачиш, коли ще Італії на картах не було, народився Еванджеліста Торрічеллі 16 жовтня 1608 року у Фаенці (Папська держава). https://www.youtube.com/watch?v=keI5IUzFrQI https://www.youtube.com/watch?v=keI5IUzFrQI
Сім’я була небагатою, татко працював ткалею, тому малого віддали виховуватися до дядька, ченця-бенедиктинця. Вчився в єзуїтському коледжі. У 1627 приїхав юнак до Риму, де потрапив під магію імені Галілео Галілея. Вивчав математику під керівництвом Бенедетто Кастеллі, друга і учня Галілео Галілея. Під враженням праць Галілея про рух написав власний твір на ту ж тему під назвою «Трактат про рух» (Trattato del moto, 1640) і переслав його великому Галілео. У 1641 переїхав до Арчетрі, де став учнем і секретарем Галілея. З 1642 р., після смерті Галілея, став придворним математиком великого герцога Тосканського і одночасно професором математики (наступником Галілея) на кафедрі математики і філософії Флорентійського університету. Він першим пояснив природу вітру, розвинув теорію атмосферного тиску, довів можливість отримання “торрічеллівої порожнечі” і винайшов ртутний барометр. Він винайшов барометр, удосконалив повітряний термоскоп Галілея, переробив його на спиртовий термометр. Найбільш відомі праці Торрічеллі в галузі пневматики та механіки.
25 жовтня 1647 р. у Флоренції (Велике герцогство Тосканське) 39- річний учений помер від черевного тифу.
– Цікаво, значить Еванджеліста Торрічеллі народився у Папській державі, а упокоївся Тосканському герцогстві?
Залишити відповідь