15 квітня 73 р. після тривалої облоги римляни захопили юдейську фортецю Моссада біля Мертвого моря; захисники фортеці, не бажаючи здаватися в полон, наклали на себе руки – із 960 чоловіків, жінок і дітей живими лишилися тільки семеро жінок і дітей, які зуміли сховатися та пізніше розповіли про подвиг; так завершилося юдейське повстання проти римського панування.
Сьогодні фортеця нагадує розпечену сонцем пательню, сповнену привидами давнини, де бійці Цахалу приймають непорушну присягу і дають слово, що Моссада ніколи більше не повториться.
Щоб не було бажаючих повторювати злочини, 13 грудня 1949-го року за наказом прем’єр-міністра Ізраїлю Бен-Ґуріона була створена найефективніша розвідувальна служба світу Моссад (абревіатура Ha-Mōśād le-Mōdī`īn ū-le-Tafqīdīm Meyūhadīm; га-Мосад ле-модіін у-лє-тафкідім меюхадім — «Відомство розвідки і спеціальних завдань»; у буквальному перекладі «відомство», «установа»). Засновник Іссер Харель. Мосса́д — зовнішня розвідувальна служба Ізраїлю, одна з трьох основних спецслужб Ізраїлю поряд з АМАНом (Управлінням військової розвідки) та Шабаком, що займається виявленням і знищенням ворожої агентури всередині держави. Моссад називають «політичною розвідкою» Ізраїлю, за своїм призначенням та функцій порівнянною з ЦРУ. До сфери діяльності «Моссаду» входять безпосередньо розвідка (збір інформації), проведення різних операцій під прикриттям та контртерористичних операцій. «Моссад» не пов’язаний з жодним із демократичних інститутів Ізраїлю, його діяльність не регулюється законодавством Ізраїлю (навіть Основними законами), тому організація не несе відповідальності в правовій площині та характеризується як «держава в державі». Проте, якщо спецпризначенця Моссаду спіймали в іншій країні, його покарають за законами держави, у якій той скоїв злочин.
Моссад підпорядковується тільки прем’єр-міністру. Відомості про бюджет та чисельність співробітників «Моссаду» – державна таємниця. За деякими даними, щорічний бюджет становить 10 млрд шекелів (близько 2,73 млрд доларів США), у діяльність розвідслужби залучено близько 7 тисяч осіб. До кінця ХХ ст. офіційно не розголошувалося навіть ім’я начальника служби. Моссад — офіційно цивільна структура, тому в ній не використовуються військові звання.
З моменту появи Моссаду – жоден злочинець або терорист не може відчувати себе в безпеці, де б він не був. Час від часу ми чуємо легенди про довгу руку ізраїльських агентів із ліцензією на вбивство; про операції:
«Місгерет» – забезпечення надійної охорони численним єврейським громадам, які перебували на території арабських країн і створення умов для їхнього переміщення на територію Ізраїлю;
Операцію «Фінал» («Викрадення Адольфа Ейхмана») очолював особисто директор Моссаду Іссер Харель. 11-го травня 1960-го р. нацистського воєнного злочинця, відповідального за здійснення геноциду проти єврейського народу, Моссад викрав Ейхмана у Буенос-Айресі. За два тижні німець постав перед судом в Ізраїлі, де отримав вирок – смертна кара. На початку 2000-х офіційний Буенос-Айрес вибачився за надання притулку нацистським злочинцям;
Операцію «Гнів Божий» («Байонет») – реакцію на теракт на Мюнхенській олімпіаді 1972 року, під час якого вбито 11 членів олімпійської збірної Ізраїлю, розпочала колишня киянка прем’єр-міністр Ізраїлю Голда Меїр. Вона наказала директорові Моссаду Цві Заміру: «Відправляй хлопців!». Два десятиліття агенти спецслужби знаходили і ліквідовували терористів організації «Чорний вересень» і членів Організації визволення Палестини (ОВП), причетних до теракту.
Успішними були операції «Дамоклів меч», «Пеніцилін», про операцію з ліквідації Махмуда аль-Мабхуха в 5-зірковому готелі в Арабських Еміратах розповідає серіал «Кідон» – підрозділ Кідон («Штик») займається фізичним знищенням терористів і тих, хто може бути небезпечним державі Ізраїль;
Ходять чутки про легендарний комітет Х, який здійснює безтермінову помсту.
Герб Моссаду прикрашає девіз: «Де немає розумного управління, народ занепадає». Гадаю, що розумне українське управління зможе дати раду з питанням «бути чи не бути українському Моссаду?», «як не забути, покарати катів?»
Фортеця Масада © photosounds / Shutterstock
Довідка:
ЦАХАЛ або ЦАГАЛ – Армія оборони Ізраїлю. 14 травня 1948-го проголошена Декларація Незалежності Держави Ізраїль. 26 травня 1948 року Давид Бен-Гуріон, очільник тимчасового уряду, підписав «Указ про Армію оборони Ізраїлю». Як бачимо, абетка кожної держави починається з А: армія.
Давид Бен-Ґуріон (1886-1973) – ізраїльський політичний, державний і військовий діяч. Один із творців держави Ізраїль. Давид Йосеф Грін народився 16 жовтня 1886 у м. Плонськ, Плоцька губернія, Російська імперія. Батько Віктор (Авігдор) Грін, мати – Шейндл Грін (уроджена Фрідман). У 1948—1953 і 1955—1963 роках — прем’єр-міністр і міністр оборони Ізраїлю, міністр транспорту (1952). Зачитав Декларацію незалежності держави Ізраїль 14 травня 1948 року. Депутат Кнесету (1965—1970). Поліглот: англійська, іврит, їдиш, російська, турецька, французька. Прожив 87 років, помер у Тель-Авів, Ізраїль.
Залишити відповідь