Кажуть, був колись на Полтавщині козак на ім’я Холод, а його нащадки-полковники стали Холодовськими.
Маєток дворянин Холодовських був під Лубнами (Зіньківський повіт). І коли у генерал-майора Івана Холодовського народилося троє синів, він не вагався у виборі професій: віддав усіх до Петровського Полтавського кадетського корпусу, потім до Петербурзького військового училища. І таки мав рацію:
старший Микола Іванович (1851—1933) став генерал-лейтенантом, помер в Лондоні на еміграції.
середній Холодовський Михайло Іванович (1855 – 1926) – український живописець, пейзажист.
Молодший Холодовський Олексій Іванович (1861—19??) — полковник
Невідома нам точна дата народження та смерті Холодовського Михайла Івановича, тільки скупі числа (1855-1926). Не менш скупі дані про українського художника, а фото, портретів немає. Можемо припустити, що хлопчик з дитинства любив малювати. Під час навчання у Петровському Полтавському кадетському корпусі Михайло Холодовський потрапив до рук «Волкова та Зайцева»: викладачі малювання художник-передвижник Василь Волков і колишній кріпак, випускник Петербурзької академії мистецтв Іван Зайцев ретельно займалися з юним талантом.
Після навчання у військовому училищі Петербурга Михайло Холодовський повернувся, оселився у батьківському маєтку та змінив професію – став художником. Так і жив поміщик у своєму маєтку під Лубнами. Малював, експонував свої пейзажі на українську тематику на виставках Товариства пересувних художників у Петербурзькій Академії Мистецтв. Там високу майстерність його полотен відзначив критик Володимир Стасов. Охоче відвідував Михайло Холодовський Київ, у грудні 1908 року був членом журі ІІ Міжнародної фотовиставки у Києві, яку організувало Київське товариство фотографів-аматорів «Дагер». Став дійсним членом «Товариства художників-киян» (1914–1919), одним із засновників «Київського товариства художників» (1916–1918). За його творами було надруковано багато поштових листівок. Помер художник у 1926-му на 71-му році у Москві.
Частина робіт Михайла Холодовського знаходиться в Національному Художньому Музеї України, у Державному музеї мистецтв Грузії, Тбілісі та приватних колекціях. https://www.facebook.com/watch/?v=1844560055847003
Залишити відповідь