13 червня у Естонії, Латвії, Литві відзначається День жертв комуністичних репресій. Ми схиляємо голови разом із громадянами цих країн, згадуючи історію…
Після підписання таємної угоди між Німеччиною та СРСР (пакт Молотов -Ріббентроп) про розподіл «сфер впливу», Естонія, Латвія, Литва були віддані на поталу Радянського Союзу, у зону його інтересів.
16 червня 1940 Радянський Союз надіслав Ноти Латвії та Естонії із звинуваченням у порушенні договорів про взаємодопомогу та в агресивних намірах. 17 червня до Латвії й Естонії введено радянські війська. 18 червня радянські війська вступили в міста Раакваре, Тана, Веро і Валк. 21 червня створено новий уряд Естонії на чолі з І.Вересом; склад кабінету узгоджувався з радянським представником А.Ждановим.
21 липня 1940 відбулися засідання «новообраних парламентів» Литви, Латвії, Естонії, учасники яких проголосили радянську владу в республіках і звернулися до Верховної Ради СРСР з проханням про прийняття до складу Союзу РСР. «На їхнє прохання» Латвія 5 серпня 1940 увійшла до складу СРСР. 6 серпня 1940 року включена до складу СРСР як ” Естонська РСР “.
13 червня 1941 р. у окупованих СРСР країнах Прибалтики почалися масові депортації громадян до Сибіру. У ході етнічних зачисток із Естонії було вивезено близько 60 тисяч осіб, з Латвії та Литви по 35 тисяч. Навіть 22 червня 1941 року, коли відбувалися бомбардування Люфтваффе, НКВС продовжувало вивозити ешелонами “чуждий елемент” з країн Балтики.
Тож перед минулим – схилімо голови, перед майбутнім – засукаємо рукава!
Стосовно «засукати рукава» дозвольте нагадати: за урядом боржок! Після подій у Вільнюсі в січні 1991 р. за участь у вбивстві був засуджений на 12 років перший секретар Комуністичної партії Литви Ми́колас Ма́ртинович Бурокя́вичюс (Бурокявичус). Він звернувся до Горбачова з проханням про введення військ до Вільнюса (чим не Янек?). Війська увійшли. 11-13 січня 1991 р. єдиною легітимною владою було оголошено «Комітет національного порятунку Литви», були спроби захоплення ВР, телецентру, загинуло 14 осіб, поранено 144.
13 січня 1991 р. прокуратура Литви порушила карну справу проти Бурокявичюса та Юозаса Юозовича Ермалавичюса, завідувача ідеологічним відділом ЦК компартії Литви. Обоє втекли (не в Ростов, у білоруську зону Чорнобиля). 15 січня 1994 р. у Мінську обоє були затримані та видані спецслужбам Литви. Суд відбувся.
13 червня 2000 р. сейм Литви ухвалив закон про відшкодування Росією шкоди, завданої радянською окупацією.
Залишити відповідь