UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Какая разница!

Какая разница!

Відволодує мене Хомівна ліками після палкого зіткнення у ФБ з москаликом і бурчить:
– Скільки кажу не бери до серця… Мо’ хай так і буде: «Какая разница!»?
– Хоч ти, сусідонько, не ятри серця! Як так «какая»? Так дійдемо до «какось буде!» Ти кинь оком на сторінку календаря. Хто там народився 10 грудня?
– Зараз. Ага, 10 грудня 1821 р. москалик народився, поет Микола Некрасов.
– Кажеш москалик. А чому? Де він народився?
– У Немирові, це ж Вінниччина. Мо’ й не москалик? Давай думати! Мати Некрасова, Олена Андріївна Закревська, родичка найбільшого кохання Тараса Шевченка – Ганни Закревської. 16-річною вона не послухалася батьків, вийшла заміж за коханого москаля, народила 14 дітей. Сорокарічною померла.
– Бідна дитина! Таке коротеньке життя – і що воно бачило? Вагітність, пологи, годування.. 14 дітей!
– Батько Некрасова, росіянин, дворянин, офіцер, пияк, картяр, жорстока людина. Від пращурів Некрасову передалася пристрасть до карт, собак і жінок. Прапрадід Миколи Олексійовича програв сім тисяч душ кріпаків, прадід – дві, дід – одну.
– Високо освічена мати стала першою вчителькою, дала початкову освіту всім своїм 14 дітям.
– Це ж майже цілий клас!
– А чия мова, чия школа, того й діти: от і стали Некрасови москалями. Микола підлітком з татусем ходив на полювання, чудово тримався в сідлі, влучно стріляв, полюбив англійську зброю та собак. Крім того, з сільськими хлопцями в карти різався.
– Таке кажеш! Він же понурий, жалісний співець народного горя. Нам так про нього розповідали, наче він крім книги й науки нічого не знав; від рота хліб відривав, щоб з народом поділитися.
– Сонечко, ну ти й скажеш! Він був міліонером, грав у карти з царськими міністрами на такі суми, яких ми з тобою за життя не заробили. Його виграші досягали ста тисяч сріблом. Дивись, мати дала дітям початкову освіту. В гімназії Микола провчився недовго, лишився на другий рік, бо захоплювався «кутежами и картишками». Рано унадився до батькових покоївок і дешевих дівиць. На цьому гімназія закінчилася. Далі татусь відвіз первістка в Петербург, щоб зробити з сина військового, але Микола не здався. Він провалив іспити в університет, розсварився з батьком, жив у страшних злиднях. Єдиний заробіток – карти; часом він програвав не тільки власні гроші, а й модисточки, у якої жив. Почав Некрасов писати поезії, носити їх до редакцій. На Некрасова звернув увагу Бєлінський і привів його в дім до літератора Івана Панаєва. Там збиралися письменники, журналісти: Бєлінський, Герцен, Гончаров, Достоєвський, Тургенєв. Після обіду, поезії сіли за преферанс – і новачок усіх обіграв. Бєлінський не стримався, встав з-за столу, сказав: «З вами, батечко, грати небезпечно: без чобіт залишите!» Віддячив Некрасов і господареві дому: закохався у його молоду дружину та відбив її у Панаєва в оригінальний спосіб. Некрасов поселився в домі Панаєва, жили втрьох.
Виграші поета були такими, що він утримував «родину», допомагав батькові й братам, завів кучера та лакея. Як бачиш: йому везло і в карти, і в коханні.
– І що, ніхто його не обігравав?
– Як це не обігравав? Ще й як? І знаєш хто? Добрий друг Шевченка та Гребінки – Афанасьєв-Чужбинський. У нього був пунктик (як і у О. Пушкіна) – довгі доглянуті нігті. Вони з Некрасовим сіли грати. Поки були мізерні ставки, поет вигравав. Ставки виросли – і за годину Микола програв тисячу рублів. Некрасов усе обдивився, обнюхав – і знайшов: карти помічені гострим нігтем. З того часу ніколи не грав із людьми з довгими гострими нігтями.
– Чекай, а діти Миколи Некрасова ким стали?
– Ніким, не повезло йому з нащадками. 22-річний Некрасов поселився у Панаєвих влітку 1846 р. Він був патологічним ревнивцем, щоденно робив Явдосі сцени. Потім мирився й писав:
Мы с тобой бестолковые люди:
Что минута, то вспышка готова!
Облегченье взволнованной груди,
Неразумное, резкое слово.
Говори же, когда ты сердита,
Все, что душу волнует и мучит!
Будем, друг мой, сердиться открыто:
Легче мир – и скорее наскучит.
Если проза в любви неизбежна,
Так возьмем и с нее долю счастья:
После ссоры так полно, так нежно
Возвращенье любви и участья…
У 1849 р. Некрасов і Панаєва дочекалися сина, який прожив кілька годин. За 15 років вона втомилася від такого життя. Помер чоловік Явдохи – Іван Панаєв. Перед смертю попросив прощення за муки та зради. Некрасов у цей час жив за кордоном із акторкою Селіною Лефрен. Панаєва вийшла заміж за літературознавця Головачова, народила дочку.
– Правда, на п’ятдесятому році Некрасов посватався і заручився з Марією Невротіною, але не поспішав вінчатися. Військовий інженер, відомий український художник Микола Олександрович Ярошенко закохався у Марію Невротіну – наречену поета Миколи Некрасова, привернув до себе її серце. дочекався 28 років (віку, коли офіцерам дозволялося брати шлюб) і одружився з коханою. Медовий місяць вони провели у Кисловодську.
– А екс-наречений написав:
«Я не люблю иронии твоей.
Оставь ее отжившим и не жившим».
Некрасов з горя купив собі ще один маєток, влаштував там музей зброї та елітну псарню (за собаками їздив до Англії). Жив Некрасов із 19-річною красунею Теклею Онисимівною і називав її Зінаїдою Миколаївною. Дівчину-селянку він навчив граматиці, французькій, музиці. Вінчання відбулося на дому в квітні 1877-го року, за кілька місяців до смерті поета.
– Ти ба, який шкідливий для мозку тарган: «Какая разница!». Піду, дівчатам розкажу, доки не забула.

Гру 10, 2017Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Олександр БрюлловІван Сулима
You Might Also Like
 
математик світової слави
 
Владислав Галімський
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image7 years ago Видатні люди3,234
Недавні записи
  • Галина Севрук. Корені
  • Микола Береславський
  • Микола Федюк
  • Сергій Сміян
  • Грицько Чубай
Позначки
поетписьменникЗапоріжжяхудожникживописецькозацтвочервоний терордисидентперекладачкозакиграфікТарас ШевченкогетьманісториккомпозиторОУНскульпторБогдан ХмельницькийбієналепейзажистХарківакторКапністкороль ФранціїМосковіяжурналісткалікармитрополитграфікаСергій КорольовбойчукістпортретистпейзажІван АйвазовськийкраєзнавецьілюстраторхудожницяОлег ОльжичОсип КуриласконцтабірЯрослав МудрийбойчукістиІван ФранкоВовкІван Сошенко
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Видатний український бджоляр
  • Ганна Черкаська до Петро Франко

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok