UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Іван Сулима

Іван Сулима

«Іван Сулима – один з тих легендарних ватажків, слава і безсмертя яких стають славою і безсмертям нації» – Богдан Сушинський.
12 грудня 1635 року на ешафоті Старого міста Варшави постав гетьман нереєстрових запорозьких козаків Іван Сулима. В останньому бажанні Сулима просив, щоб йому в труну поклали золоту медаль, отриману від Папи Римського. Та мати труну Сулимі не судилося: багаторазовий переможець турків, який узяв фортецю Кодак, мусив простягати шию кату.
Після лютих мук гетьману відрубали голову, тіло його четвертували і для остраху іншим розвісили на міських мурах польської столиці. За рішенням сейму трьох його сподвижників було четвертовано на центральній площі у Варшаві.
Іва́н Сули́ма народився в православній шляхетській сім’ї в с. Рогощі Київського воєводства. Із молодих літ здобув добру освіту. Зустрів свою єдину Улясю, закоханий Іван Сулима порівнював її то з відьмою, то з блискавкою: «чорнюща, як ніч, з глибокими відьомськими очима… дивна, чимось небезпечна». Був добрим хазяїном у своїх селах, надійним чоловіком, батьком трьох синів. Власним коштом Сулима у рідній Сулимівці побудував унікальний Свято Покровський храм.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Іван Сулима був достатньо енергійною, привабливою та фізично розвиненою людиною. У перші морські походи молодим козаком Іван Сулима ходив із Самійлом Кішкою, проходив у нього морську школу, вибився в старшини. Близько 1605 року в одному бою з ескадрою Порти у чайку Сулими вцілили ворожі гармати. Турецькі моряки повитягали козаків з води і одразу ж прикували до весел своєї військової галери. 15 років Сулима був рабом-галерником.
У той час, коли турецький флот воював з Венецією, Сулима з галерою був на війні. Якось вночі Іванові Сулимі вдалося себе та своїх побратимів звільнитися з кайданів. Вони захопили бойову галеру разом із екіпажем у 300 яничар. Сулима, прикувавши яничар до весел, наказав гребти до берегів Італії.
Вони пришвартувалися в Римі. І, уявіть собі!, обідраний, напівголий екіпаж Сулими вишикувався і здав владі 300 відбірних яничарів, закутих у кайдани. Ця подія зворушила Папу Римського Павла V Боргеза. Він побажав особисто подивитися на командира галери, який Божою ласкою вирвався з бусурманської неволі. За визначні походи в Крим і Туреччину, одержав від папи Павла V золоту медаль з папським портретом. Повернувся в Україну Сулима з європейською славою: окрім Сулими, ніхто з полководців Речі Посполитої не удостоювався найвищої в Європі папської золотої медалі, навіть коронний гетьман.
Прибувши на Січ, Іван Сулима організував морські походи (1629 р. — на Перекоп, 1633 р. — на Азов (нікому з українських флотоводців до нього не вдавалося взяти Азова), Аккерман, Кілію, Ізмаїл).
Пошарпавши турків, Сулима по дорозі подбав і про Кодак. Вночі, прикриваючись ревінням Кодацького порогу, військо козаків підступило до глибоких ровів, за якими були 20 метрові вали з дубовими засіками з бійницями та двома великими дубовими баштами. Розвідники зняли вартових, гарнізон Кодака спав. Рів закидали в’язками хмизу й увірвалися у фортецю. Козаки винищили німецьку (найману) залогу з комендантом фортеці, французом полковником Ж.Маріоном. Стіни фортеці та вали зруйнували і розкопали. Конецпольський страшенно розлютився, коли дізнався про зруйнування фортеці.
І спрацювала тактика підлот. Однієї ночі до табору Сулими прийшли Караїмович і Барабаш зі своїми козаками, завели балачку про кривди од поляків, питали поради, як перейти на бік повстанців. Сулима гостинно прийняв, щедро частував, навіть сам із старшиною за столом задрімав. Зрадники пов’язали їх і привезли до польського табору. У цей час у Варшаві перебували турецькі й татарські посли, які зажадали від Польщі негайної і лютої кари, інакше – війна. І Владислав IV погодився на страту.
Переяславський полковник (1739 – 1766) Семен Сулима теж успішно воював з турками. Генерал-майор Яким Семенович Сулима – останній генеральний суддя України.
До речі, правнучка Івана Сулими – дружина полководця Петра Багратіона. Прапраонука Катерина Миколаївна Сулима, донька генерала Миколи Сулими вийшла заміж за князя Олексія Кропоткіна. Її син – князь Петро Кропоткін – видатний географ, мандрівник, теоретик анархізму.
В маєтку гетьмана Івана Сулими,
в сучасному селі, що зветься Сулимівка,
до кінських грив припадені грудьми,
промчали хлопці – загула бруківка –
і тільки гриви… курява… і свист…
лунких копит оддаленілий цокіт…
і ми… і степ… і жовтий падолист…
і цих дворів передвечірній клопіт…
І як за сонцем повертає сонях,
так довго вслід чомусь дивились ми.
А що такого? Підлітки на конях…
В маєтку гетьмана… Івана Сулими…
Ліна Костенко

Гру 11, 2017Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Какая разница!Віктор Зелінський
You Might Also Like
 
Загибель ескадри
 
Первоцвіт української поезії

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image5 years ago Видатні люди1,945
Недавні записи
  • 7 лютого 1918 р.
  • Солтис
  • Справи церковнії
  • За кого не вмирав хоробрий мій народ?!
  • Земна зірка. Айстра
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2022 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.