Щойно розмістила репродукцію картини Якова Броваря «Пасіка», як Івасик замітингував: «Шифрується він під броваря, бо насправді – бортник. Он, на пасіці вулик і старовинна борть. А бровар пиво варить».
Так. В українській, у польській мові є слово «бровар» – пивовар. Яків Іванович Бровар народився 29 квітня 1864 р. у с. Капітанівка на Херсонщині. У 21 рік, уже одруженим, Бровар став вільним слухачем Петербурзької АМ, навчався в пейзажному класі М. К. Клодта; його наставниками були І.Шишкін і А.Куїнджі. Яків Бровар вперше виставив свою роботу у 1887 році, 1889 р. удостоївся другої срібної медалі, 1890 р. – першої срібної, 1892 р. – другої та першої медалі.
За картину «Старий будинок» отримав премію С. Г. Строганова в 1890 році.
У 1894 році удостоєний звання класного художника 2-го ступеня. У 1896 році за пейзаж «Березень у лісі» удостоївся звання класного художника 1-го ступеня.
У 1905 р. за пейзаж «Осіння дорога» – премію імені А. І. Куїнджі.
Я.І. Бровар мав характер мандрівника: подорожував, збирав матеріал для картин і вдало їх продавав. Йому вдалося отримати дозвіл малювати в заповідній Біловезькій пущі, єдиному місці на планеті, де жили дикі зубри. Він змалював деякі первозданні куточки і виставив їх на персональних виставках, що відбулися в Петербурзі у 1908 та 1912 роках.
У 1887 році родина художника збагатилася дочкою, яка стала письменницею з псевдонімом Анна Мар (1887–1918). Яків Іванович мав важкий характер, через що дочка з дитинства була схильною до суїциду, не бажала існувати. Пятнадцятирічною Анна, учениця шостого класу гімназії, назавжди втекла з дому, виїхала до Харкова. Там у 16 років Анна вийшла заміж за Леншина і скоро уневажнила шлюб, безнадійно закохалася у польського ксьондза. Щоб заробити на хліб, Анна працювала у редакціях газет. Потім два щирих, чесних інтимних романи (на грані порно «Жінка на хресті»), дві збірки оповідань самотньої пораненої душі.
На 31-му році життя в московському готелі «Лувр і Мадрид» у номері 33 на Тверській вул. кіносценаристка Анна Мар наповнила келих ціаністим калієм. Вона заповіла поховати себе у весільній сукні з портретом Дорошевича і засушеним букетиком на серці.
Брюсова у «Щоденнику поета» написав:
Сегодня — громовой удар
При тусклости туманных далей:
По телефону мне сказали,
Что застрелилась Анна Мар…»
У 1911 році 47-річний Я. Бровар оголосив, що сюжет його картини «Біловезька пуща» украв Костянтин Крижицький, художник, киянин, викладач малювання в Санкт-Петербурзі в Миколаївському сирітському інституті.
Справа в тім, що у Я.І. Бровара на картині дуб такий же, як на картині Крижицького «Морозний день».
Роботи художника зберігаються у Третяківській галереї, Російському музеї та художніх музеях Києва та приватних зібраннях.
Помер 77-річний художник у Ленінграді 25 січня 1941 року. Похований на Серафимівському кладовищі навпроти церкви.
Залишити відповідь