UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Олексій Ганзен

Олексій Ганзен. Онук Івана Айвазовського..

Не було трьох синів у Івана Айвазовського: було двоє дружин, четверо дочок і дев’ять онуків, із яких троє стали професійними художниками. Один із них Олексій Ганзен.
2 лютого 1876 р. в Одесі побачив світ Олексій Ганзен. Мати Олексія – друга дочка художника Івана Айвазовського Марія (Маріам). Батько – Вільгельм Львович Ганзен. Дід по батькові Лев Васильович шведського походження, саксонський генеральний консул в Одесі. Рід Ганзенів починався з 1696 року.
Мали Вільгельм і Марія Ганзени двох дітей: Юлію (назвали на честь бабусі донечки – Юлії Гревс, першої дружини Айвазовського) та Олексія.
Батько Олексія служив і вийшов у відставку дійсним статським радником, був прикладом благодійності. Василь (Вільгельм) Ганзен мав невелику колекцію картин, із якою постійно брав участь у благочинних виставках. Прибуток від участі віддавав на допомогу бідним, голодуючим або дітям.
В юності Олексій бував у феодосійській майстерні діда, «де чародій з густими бакенами і з чином дійсного таємного радника писав чарівні марини свої з вражаючою швидкістю», і який дав Олексію перші уроки малювання. Освіту здобував у рисувальній школі, у 2-ій Одеській прогімназії, потім у Рішельєвській гімназії. В 1900 закінчив юридичний факультет Новоросійського університету в Одесі з дипломом II ступеня.
У 1901 поїхав до Мюнхена здобувати мистецьку освіту і провів за кордоном 10 років. Учився в Мюнхенській АМ у К.Зальцмана та П.Мейергейма, в Дрездені у Е.Брехта, в Парижі у Ж.Лефевра та Р.Флері. Працював у Франції, Італії, Нідерландах, Швеції. Високоосвічений інтелігентний європеєць, безкомпромісна особистість. О. Ганзен протягом 1900–1917 рр. був на службі в Відомстві Закладів імператриці Марії. У 1904–1905 рр. написав картини, присвячені російсько-японській війні: «Загибель броненосця «Петропавлівськ», «Нічна атака та супротив міноносців», «Броненосний крейсер «Адмірал Макаров». У 1907 р. виставив свою роботу «Чорне море» в Салоні на Єлисейських полях і отримав нагороду «Mention honorable», що дало змогу виставлятися поза журі.
З 1909 р. Ганзен найбільше уваги надавав флоту. Весною того року художник здійснив мандрівку на крейсері «Адмірал Макаров», що супроводжував імператорську яхту «Штандарт» під час зустріч Миколи II з главами держав Німеччини, Франції та Великобританії. Один із 60 етюдів, привезених із подорожі – «Яхта Штандарт на Ревельському рейді» – був подарований автором цареві. Праця художника під час мандрів відзначена подарунком імператора – булавкою у вигляді російського герба з діамантами.
Влітку 1910 р. Ганзен повернувся в Одесу з Парижа і привіз свій бронзовий бюст, виконаний Леопольдом Бернштамом (нині знаходиться у фондах Національної картинної галереї ім. І.К. Айвазовського в м. Феодосія).
У 1910-ті жив з родиною в Петербурзі, у маєтку Роман-Елі біля Феодосії, в Одесі. Ганзен був власником 70 картин Айвазовського (півмільйонний скарб), але відмовився їх продавати. Крім того, він придбав 400 картин відомих художників, особливо беріг полотна часів Відродження. Відкрив безкоштовну картинну галерею у власному будинку в Одесі (1910—1917). Після революції картини галереї Ганзена було розграбовано.
З 1915 р. був на службі по Морському міністерству як художник Головного морського штабу Росії. Писав морські пейзажі, продовжуючи традиції діда. 1932 More
buxta У січні 1920 р. емігрував із родиною через Константинополь і Салоники в Королівство СХС. З 1922 р. Олексій Ганзен із дружиною поселилися в Рагузі (нині Дубровник), де художник придбав віллу на березі затоки Груж і назвав її на честь дружини Олімпіади Володимирівни Васильєвої – «Олімпія». Через рік у Дубровник приїхав професор, контр-адмірал Олександр Бубнов. Він брав активну участь у створенні тут військово-морського училища. З подачі Бубнова Ганзен ілюстрував історію флоту Далмації. skelia
До останніх днів Олексій Ганзен займався живописом. Картини купували для королівських палаців Югославії, Румунії, Італії. У 1929 р. в Парижі в галереї Жоржа Пті відбулася його персональна виставка. У 1933 р. у Загребі вийшла книга «Історія військово-морського мистецтва» в трьох томах хорватською мовою. Її автор – контр-адмірал О.Д. Бубнов. Ілюстрації – О.В. Ганзена. Його остання виставка була присвячена флоту Далмації – від перших вітрильників до крейсера «Дубровник».
19 жовтня 1937 р. на власній віллі у Дубровнику, Хорватія, упокоївся художник-мариніст, професор, колекціонер, Олексій Васильович (Вільгельмович) Ганзен.
За життя О. Ганзен написав понад 3000 великих полотен. Його картини зберігаються у Феодосійській картинній галереї (Крим), Одеському художньому музеї. Отакий талановитий онук-мариніст геніального діда. Родовід нащадків Айвазовських нині досліджує правнука Олексія Ганзена Ірина Федорівна Касацька.

Жов 18, 2015Ганна Черкаська
FacebookTwitter
27 жовтня 1659 р.Перший переклад Оруела українською
You Might Also Like
 
Казимир Великий
 
Табори для інтелігентів
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image9 years ago Видатні люди936
Недавні записи
  • Віра Ворона-Нечаївська
  • Марія де Тессейр-Донець
  • Звільнення полонених
  • Василь Чаговець
  • Георгій Челпанов
Позначки
поетписьменникЗапоріжжяхудожниккозацтвоживописецьчервоний терорперекладачкозакиТарас ШевченкогетьманісторикдисиденткомпозиторОУНграфікБогдан ХмельницькийпейзажистскульпторХарківбієналеакторкороль ФранціїжурналісткаМосковіялікарКапністмитрополитпортретистСергій КорольовбойчукістграфікаІван АйвазовськийілюстраторкраєзнавецьКирил РозумовськийІлля РєпінконцтабірІван СошенкохудожницяІван ФранкоЯрослав МудрийбойчукістиОсип КуриласВійсько Запорозьке
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Видатний український бджоляр
  • Ганна Черкаська до Петро Франко

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok