Не було трьох синів у Івана Айвазовського: було двоє дружин, четверо дочок і дев’ять онуків, із яких троє стали професійними художниками. Один із них Олексій Ганзен.
2 лютого 1876 р. в Одесі побачив світ Олексій Ганзен. Мати Олексія – друга дочка художника Івана Айвазовського Марія (Маріам). Батько – Вільгельм Львович Ганзен. Дід по батькові Лев Васильович шведського походження, саксонський генеральний консул в Одесі. Рід Ганзенів починався з 1696 року.
Мали Вільгельм і Марія Ганзени двох дітей: Юлію (назвали на честь бабусі донечки – Юлії Гревс, першої дружини Айвазовського) та Олексія.
Батько Олексія служив і вийшов у відставку дійсним статським радником, був прикладом благодійності. Василь (Вільгельм) Ганзен мав невелику колекцію картин, із якою постійно брав участь у благочинних виставках. Прибуток від участі віддавав на допомогу бідним, голодуючим або дітям.
В юності Олексій бував у феодосійській майстерні діда, «де чародій з густими бакенами і з чином дійсного таємного радника писав чарівні марини свої з вражаючою швидкістю», і який дав Олексію перші уроки малювання. Освіту здобував у рисувальній школі, у 2-ій Одеській прогімназії, потім у Рішельєвській гімназії. В 1900 закінчив юридичний факультет Новоросійського університету в Одесі з дипломом II ступеня.
У 1901 поїхав до Мюнхена здобувати мистецьку освіту і провів за кордоном 10 років. Учився в Мюнхенській АМ у К.Зальцмана та П.Мейергейма, в Дрездені у Е.Брехта, в Парижі у Ж.Лефевра та Р.Флері. Працював у Франції, Італії, Нідерландах, Швеції. Високоосвічений інтелігентний європеєць, безкомпромісна особистість. О. Ганзен протягом 1900–1917 рр. був на службі в Відомстві Закладів імператриці Марії. У 1904–1905 рр. написав картини, присвячені російсько-японській війні: «Загибель броненосця «Петропавлівськ», «Нічна атака та супротив міноносців», «Броненосний крейсер «Адмірал Макаров». У 1907 р. виставив свою роботу «Чорне море» в Салоні на Єлисейських полях і отримав нагороду «Mention honorable», що дало змогу виставлятися поза журі.
З 1909 р. Ганзен найбільше уваги надавав флоту. Весною того року художник здійснив мандрівку на крейсері «Адмірал Макаров», що супроводжував імператорську яхту «Штандарт» під час зустріч Миколи II з главами держав Німеччини, Франції та Великобританії. Один із 60 етюдів, привезених із подорожі – «Яхта Штандарт на Ревельському рейді» – був подарований автором цареві. Праця художника під час мандрів відзначена подарунком імператора – булавкою у вигляді російського герба з діамантами.
Влітку 1910 р. Ганзен повернувся в Одесу з Парижа і привіз свій бронзовий бюст, виконаний Леопольдом Бернштамом (нині знаходиться у фондах Національної картинної галереї ім. І.К. Айвазовського в м. Феодосія).
У 1910-ті жив з родиною в Петербурзі, у маєтку Роман-Елі біля Феодосії, в Одесі. Ганзен був власником 70 картин Айвазовського (півмільйонний скарб), але відмовився їх продавати. Крім того, він придбав 400 картин відомих художників, особливо беріг полотна часів Відродження. Відкрив безкоштовну картинну галерею у власному будинку в Одесі (1910—1917). Після революції картини галереї Ганзена було розграбовано.
З 1915 р. був на службі по Морському міністерству як художник Головного морського штабу Росії. Писав морські пейзажі, продовжуючи традиції діда.
У січні 1920 р. емігрував із родиною через Константинополь і Салоники в Королівство СХС. З 1922 р. Олексій Ганзен із дружиною поселилися в Рагузі (нині Дубровник), де художник придбав віллу на березі затоки Груж і назвав її на честь дружини Олімпіади Володимирівни Васильєвої – «Олімпія». Через рік у Дубровник приїхав професор, контр-адмірал Олександр Бубнов. Він брав активну участь у створенні тут військово-морського училища. З подачі Бубнова Ганзен ілюстрував історію флоту Далмації.
До останніх днів Олексій Ганзен займався живописом. Картини купували для королівських палаців Югославії, Румунії, Італії. У 1929 р. в Парижі в галереї Жоржа Пті відбулася його персональна виставка. У 1933 р. у Загребі вийшла книга «Історія військово-морського мистецтва» в трьох томах хорватською мовою. Її автор – контр-адмірал О.Д. Бубнов. Ілюстрації – О.В. Ганзена. Його остання виставка була присвячена флоту Далмації – від перших вітрильників до крейсера «Дубровник».
19 жовтня 1937 р. на власній віллі у Дубровнику, Хорватія, упокоївся художник-мариніст, професор, колекціонер, Олексій Васильович (Вільгельмович) Ганзен.
За життя О. Ганзен написав понад 3000 великих полотен. Його картини зберігаються у Феодосійській картинній галереї (Крим), Одеському художньому музеї. Отакий талановитий онук-мариніст геніального діда. Родовід нащадків Айвазовських нині досліджує правнука Олексія Ганзена Ірина Федорівна Касацька.
Залишити відповідь