UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Владислав Дзержинський

Владислав Дзержинський

11 березня 1881 р у панському маєтку на хуторі Оземблово Віленської губ. (тепер Дзержинове Мінської обл. Білорусі) |народився Владислав Едмундович Дзержинський, восьма дитина в сім’ї, молодший брат Фелікса Дзержинського. Батько — Дзержинський Едмунд Йосипович (1838—1882), дрібномаєтний шляхтич, власник хутора Дзержиново, вчитель географії в гімназії Варшави. Мати – Гелена Гнатівна Янушевська Дзержинська. Освіту Влад здобував вдома, потім гімназії у містах Вільно, Санкт-Петербурзі; 1900-го вступив на медичний факультет Московського університету. Випускником університету одружився, збагатився дочкою Софією (Зофья). 1911 року захистив докторську дисертацію. З 1913 р родина переїхала в Харків, де Дзержинський очолював земську лікарню Харківської губернії. В.Е. Дзержинський викладав з 1915 р. на медичному факультеті Харківського університету, доцент кафедри неврології і психіатрії обіймав посаду декана цього факультету. Під час Першої світової війни Владислав працював лікарем у Пензі, перебував на фронті у Карпатах. За час служби Дзержинського родинне життя розладналося: почав шукати нове місце роботи. В.Е. Дзержинський переїхав у Катеринослав, викладав на медичному факультеті Вищих жіночих курсів. У 1918 р. за часів гетьмана Павла Скоропадського ці курси були перетворені на університет з чотирма факультетами, одним із яких став медичний. Тут В.Е. Дзержинський обійняв посаду завідувача кафедри медичного факультету Катеринославського університету, читав низку курсів за спеціальністю: оперативна хірургія, патологічна анатомія, нервові хвороби, душевні хвороби. 1919 р отримав звання професора. Не варто думати, що просуватися службовими щаблями Владиславу Дзержинському допомагала слава брата – Фелікса Едмундовича. Владислав був серйозним ученим, людиною з власною думкою, він засуджував дії більшовиків і старшого брата. «Залізний Фелікс» попередив брата, якщо той не вкоротить свого язика, він розстріляє його першим з Катеринославської «контрреволюційної банди». Владислав не взяв до уваги погрози брата, той у 1919 р. заарештував Владислава, і революційна трійка засудила його до розстрілу. Випадково довідався про цей вирок Володимир Ленін та, вважаючи це негуманним, велів Феліксу відпустити брата. Владислав Дзержинський повернувся до Катеринослава. 1920 р пан Дзержинський був обраний деканом медичного факультету, 1921 р став проректором Катеринославського університету.
Реаліст у політиці, мудрий аналітик бачив бездержавність України, відчував політику «червоного терору». Крім того переживав за долю другої дружини: Катерина Авер’янова була вдовою царського прокурора. Цього влада більшовиків не пробачала. 1922 року Владислав Дзержинський виїхав на проживання в Польщу, де став автором першого польського академічного підручника з неврології, полковником медичної служби Війська Польського. Нагороджений Золотим Хрестом Заслуги.
Та гітлерівці не забули про Фелікса Дзержинського, засновника ВНК РСФРР, одного з організаторів «червоного терору». 20 березня 1942 В. Е. Дзержинський був заарештований німецькими службами безпеки як брат російського революціонера і розстріляний у лісі в Люцмежу поряд з дорогою Згеж — Озоркув. Похований біля Згежа, братська могила «Ста страчених».

Бер 11, 2025Ганна Черкаська
FacebookTwitter
"Ніжний вовк"Йов Борецький
You Might Also Like
 
Нащадок Сагайдачного Микола Стражеско
 
Василь Чаговець
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image2 months ago Видатні людилікар, науковець, неврологія181
Недавні записи
  • Галина Севрук. Корені
  • Микола Береславський
  • Микола Федюк
  • Сергій Сміян
  • Грицько Чубай
Позначки
поетписьменникЗапоріжжяхудожникживописецькозацтвочервоний терордисидентперекладачкозакиграфікТарас ШевченкогетьманісториккомпозиторОУНскульпторБогдан ХмельницькийбієналепейзажистХарківакторКапністкороль ФранціїМосковіяжурналісткалікармитрополитграфікаСергій КорольовбойчукістпортретистпейзажІван АйвазовськийкраєзнавецьілюстраторхудожницяОлег ОльжичОсип КуриласконцтабірЯрослав МудрийбойчукістиІван ФранкоВовкІван Сошенко
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Видатний український бджоляр
  • Ганна Черкаська до Петро Франко

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok