– От як ти не розумієш, що треба було написати про корону, – картають мене Хомівна.
– Сонечко, про яку корону, де я мала написати?
– А от тут: «24 жовтня 1939 р. у Париж прибув золотий запас Польщі, евакуйований від німців. У 1939 році активи польського банку було експортовано з країни назавжди. 1208 дерев’яних ящиків, кожен вагою 60 кг. У ящиках були зливки золота, мішечки з золотими монетами. Були там і скарби колишньої Австро-Угорщини, серед них еталон чистого золота.»
– І до чого тут корона? – не второпала я.
– Як до чого? Це ж найвищий монархічний клейнод Речі Посполитої, – тлумачить сусідка.
– Взагалі то корон в Польщі було багато: корональні та омажіальні.
– Ти мені баки не забивай! Я про корональну, ту, якою коронували короля. Вона ж одна?
– Чому одна? Давай підрахуємо… Корона Болеслава Хороброго, Угорська, Шведська, Московитська, Корона королеви Ядвіґи – це вже п’ять. Всі вони викрадені прусським військом у жовтні 1795 р. у краківському Вавелі. Зберігалися вироби з чистого золота і дорогоцінного каміння в колекції Гогенцоллернів у Берліні до 1809 року. Далі їх забрав прусський король і пустив «у розход»: дорогоцінне каміння виколупали і продали; із золото корон переплавили, з нього король карбував монети.
– Слухай, я ж бачила у музеї Варшави корону короля та королеви? Звідки вони?
– У Національному музеї у Варшаві експонується Корона Августа ІІІ та Корона королеви Марії Жозефіни. У Вавелі зберігається репліка Болеслава Хороброго, виготовлена у 2001-2003 рр. У Дрезденському історичному музеї зберігається корона Августа ІІ.
– А про яку таку омажіальну корону ти згадувала? Це не коронаційна, а церемоніальна королівська корона, яку королі використовували під час урочистостей, укладання угод. Її теж викрали прусські війська.
– Теж мені європейці! Вульгарні мародери, такі ж як рашистські ґицелі, – підсумовують сусідка.
Реконструкція корони Болеслава Хороброго
Залишити відповідь