У музеї Ягеллонського університету зберігається полотно «Астроном Коперник, або Розмова з Богом», Яна Матейка. Напис на картині: Jan Matejko / 19 Lutego 1873
Саме Краківський університет пов’язав стежки Юрія Дрогобича (Котермака) та Миколая Коперника. Учень і ученик (молодший на 23 роки). Обоє отримали освіту у Краківському університеті, де вивчали математику, медицину та богослов’я. Юрій Дрогобич у 1473 році став магістром, потім відправився до Італії в Болонью, там 30-річний учений отримав посаду ректора на 1481 – 1482 рр. 7 лютого 1483 р. Юрій Дрогобич у Римі, у видавництві італійського друкаря Еухаріуса Зільбера видав латиною книгу «Прогностична оцінка поточного 1483 року» (Iudicium pronosticon Anni M.cccc.lxxxiii), першу відому друковану книгу українського автора. Наклад становив кількасот примірників. Збереглося лише два: один у бібліотеці Ягеллонського університету у Кракові, другий належить Штутґартській крайовій бібліотеці, але постійно зберігається у бібліотеці богословського факультету Тюбінґенського університету. В Італії українця з Дрогобича називали Джорджо де Леополі – тобто Юрій зі Львова. З 1487 р Ю. Дрогобич — професор медицини та астрономії Краківського Ягеллонського університету. З 1488 р. перший український доктор медицини працював деканом медичного факультету, в 1492 р. був обраний деканом медичного факультету. У Кракові Юрій Дрогобич був лейб-медиком короля К. Ягеллончика. Втім, упродовж життя лікар не брав грошей із бідних хворих.
18-річний Миколай Коперник у 1491 р. вступив до Краківського університету. Його увагу та зацікавленість привернула астрономія, яку у виші викладав Юрій Котермак-Дрогобич. Скоріш за все руки Миколая гортали сторінки твору вчителя.
Коперник закінчив навчання, але не отримав наукового ступеня: він дуже любив життя, міг дозволити собі лавандове пиво, кохання. Вітер мандрів переніс юнака в Італію. Учився в Болонському університеті, як і Юрій Дрогобич. Там Коперник спеціалізувався на чотирьох галузях: старогрецькій, медицині, філософії та праві. Вільно знаючи давньогрецьку мову, Коперник зробив перший в історії людства переклад на польську. Спілкувався, записував роботи він німецькою, або латиною. Польською в роботі не користувався, невідомо жодного документа, який він би написав цією мовою. Згодом покинув Болонью, переїхав до Риму, далі до Падуанського університету, де вивчав медицину. У 1503 році склав у Феррарі іспити та здобув диплом і науковий ступінь доктора канонічного права.
Упродовж наступних 40 років працював над книгою з геліоцентричної теорії побудови Сонячної системи (“De Revolutionibus Orbium Caelestium”). Ніколи не відмовляв хворим у допомозі, бідних лікував безкоштовно. Розвідка вийшла латиною у Нюрнберзі накладом 1000 примірників.
І вчитель, і учень померли на чужині. 44-річний Юрій Дрогобич помер і похований у Кракові 1494 року. 70-річний Миколай Коперник помер у Римі.
Залишити відповідь