UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Андріан Прахов

Андріан Прахов

О. Мурашко. Портрет А. Прахова, 1904 р.
Андріан Пра́хов народився 16 березня 1846 року у м. Мстислав, Білорусь.
Батько Андріана Пра́хова, Віктор Іванович (археолог, лінгвіст), директор Дворянського училища . Дід по батькові – священик, бабуня – Євдокія Василівна Полубінська – з бідного князівського роду могилівських дворян. Родина мала шістьох дітей, щоб дати їм ґрунтовну освіту, переехали в Петербург. У домі Прахових частими гостями були М.Антокольський, Аполлон Майков, Д.Менделеєв, М. Мурашко. Двоє нащадків Прахових – Мстислав (1840-1879), лінгвіст, перекладач і Адріан – стали професорами.
19-літнім студентом історико-філологічного факультету Петербурзького університету Андріан Прахов закохався й одружився з 16 річною Емілією, французькою підданою. Втім шлюб не перешкодив навчанню. Андріан здобув ступінь кандидата історії мистецтв; Емілія закінчила консерваторію за класом фортепіано, брала уроки у Ференца Ліста. Родина багато подорожувала Європою, відвідала майже всі відомі музеї. Довгий час жили в Італії, народили там двох дітей.
Нарешті доктор історії мистецтв Андріан Прахов із родиною переїхав до Києва. Вони оселилися на Великій Житомирській, 6. Емілії було 32 роки, вона мала трьох дітей: старшій Олені було 10, Миколі (Кока) – 8, Олі – 2 роки. Товстувата пані не була красунею, але полонили її темно-волошкові очі, запам’ятовувалися спокусливі губи. Крім того, вона була розумною, гострою на слово, швидкою у діях. Її салон із задоволенням відвідували, потім круто пліткували і знову ж туди йшли. Скільки пліток було, коли Емілія Львівна обурилася і вилила на дружину Антокольського відро води! Як чесалися язики добродіїв, коли у пана професора була чергова смуга закоханості! Адже тоді Емілія Прахова влаштовувала бурхливу сцену чоловікові та йшла з дому, її розшукували, а, коли вона поверталася, то зачинялася в кімнаті й увесь час грала чарівні сумні музичні композиції.
Андріан Пра́хов досліджував оздоблення Софійського собору та фрески Кирилівської церкви в Києві, керував групою художників, які здійснювала розпис Володимирського собору у в 1884–1896 рр. Був автором проектів ряду деталей інтер’єру, зокрема бронзових вхідних дверей, мармурового іконостасу, меблів Володимирського собору.
Салон Прахових в основному відвідували люди мистецтва, які працювали над оформленням Володимирівського собору в Києві. Серед гостей був 27-річний Михайло Врубель. Андріан Прахов запросив студента з Петербурга, щоб той за скромну плату в 1200 руб. зробив розписи у Кирилівській церкві. Юнак із насолодою спілкувався з 32-річною господинею, поступово закохуючись. Його друзі відмітили, що Михайло рідше заходив до кав’ярні «Жорж», почав умиватися французькими парфумами, витрачати величезні кошти на найкращі сорочки. А Емілія Львівна цього не розуміла, сварила, що він марно викидає гроші. Подарував їй пречудову дорогу акварель – вона відмовилася, і розірвав Врубель ту роботу на очах коханої.
А коли Михайло Врубель попросив дружину професора позувати для образу богоматері, пані Емілія погодилася. Збереглися начерки, на одних – обличчя Емілії Прахової, на інших – видно канонічне втілення Діви Марії. Правда, очі ще більші і в них уже інший вираз. А у конечному варіанті ікони – величезні сумні очі.
Це була їхня єдина близькість. Тільки малюючи її, він міг повністю оволодівати цією жінкою. Ескізи виходили напрочуд чуттєвими, коли їх побачив Андріан Прахов, в образі Богородиці він упізнав свою дружину. Що робити? Врубель занадто сміливий, за таке треба карати, але вигнати не можна: не завершені роботи в Кирилівській церкві, на черзі розпис Володимирського собору. Тому Прахов вирішив не сваритися з Врубелем, а тимчасово відвернути його від дому, бо хто знає до чого доведе те позування. І художника відправили до Венеції повчитися, набратися досвіду. Але краса Італії не гоїла біль розлуки, кожного дня Врубель писав листи Емілії. Коли він повернувся до Києва й оприлюднив створене, Прахов побачив ікону Пресвятої Богородиці, сумнівів не мав: Врубель зобразив Емілію та молодшу дочку Олю. Отже, в Італії художник не забув обличчя його дружини. З цієї причини Адріан Прахов розірвав контракт на розпис Володимирського собору.
На Врубеля очікувало нове рокове кохання та щасливий шлюб, хронічні фінансові скрути й підтримка друзів і прихильників, гучна слава, хвороба та лікарня для душевнохворих.
Андріан Прахов не міг простити дружині її захоплення, тому Емілія Львівна з чоловіком роз’їхалися й жили нарізно, хоч офіційного розлучення не оформляли. Упродовж десяти років доктор-мистецтвознавець викладав у Київському університеті.
14 травня у Ялті 70-річний Андріан Прахов відійшов у кращий світ.

Бер 16, 2018Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Йосип ТереляЙосип Хмелевський
You Might Also Like
 
26 грудня 1974 р.
 
Кінь педальний
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image7 years ago Видатні люди1,062
Недавні записи
  • Віра Ворона-Нечаївська
  • Марія де Тессейр-Донець
  • Звільнення полонених
  • Василь Чаговець
  • Георгій Челпанов
Позначки
поетписьменникЗапоріжжяхудожниккозацтвоживописецьчервоний терорперекладачкозакиТарас ШевченкогетьманісторикдисиденткомпозиторОУНграфікБогдан ХмельницькийпейзажистскульпторХарківбієналеакторкороль ФранціїжурналісткаМосковіялікарКапністмитрополитпортретистСергій КорольовбойчукістграфікаІван АйвазовськийілюстраторкраєзнавецьКирил РозумовськийІлля РєпінконцтабірІван СошенкохудожницяІван ФранкоЯрослав МудрийбойчукістиОсип КуриласВійсько Запорозьке
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Видатний український бджоляр
  • Ганна Черкаська до Петро Франко

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok