UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Йосип Тереля

Йосип Тереля

16 березня 2009 року у Торонто пішов у Вічність 66-річний Йо́сип Тереля (англ. Josyp Terelya), український поет, художник, в’язень совісті, політемігрант із СРСР, позбавлений громадянства.
Народився Йосип Тереля 27 жовтня 1943 року в бойківському с.Келечин на Міжгірщині, де побачив світ о. Августин Волошин. Батька Йосипа заарештувало гестапо і забрало до концтабору, а його виховання й опіку взяли на себе дідусь з бабусею, ревні християни.
Прізвище батька Йосипа було Пойда, однак бабуся Єва (по батьківській лінії) переписала його на своє прізвище – Тереля, щоб продовжити родову лінію. Предки бабусі мали аристократичне походження, її родовід розпочинався від часів правління Данила Галицького. Є герб цього роду.
Після приходу влади «визволителів» батьки ревно їм служили: батько — особливий уповноважений ЦК КПУ по боротьбі з націоналізмом, мати — вчилася у Вищій партійній школі при ЦК КПУ в Києві — «ходила у панах». Бабуся не любила ні влади, ні її прислужників.
До 13 років Йосип жив із дідусем і бабусею в Сваляві, закінчив там початкову школу та став хуліганом. Дорослій людині, яка обізвала його «задрипаним гуцулом», юнак плюнув у обличчя, за що був виключений зі школи і отримав відповідну характеристику..
А далі – ще складніше – участь у Національному фронті, за що Йосип Тереля отримав чотири роки тюрми. Йосипові вдалося втекти, але ненадовго. 23 роки провів Йосип Тереля в радянських тюрмах (з них 9 років — в одиночці) за те, що був активістом українського католицького правозахисного руху. За цей час він у містичний спосіб здійснив дев’ять успішних втеч із колоній посиленого режиму.
У 26 років у в’язня стався інсульт і параліч, коли прийшла капітан Єремєєва та почала кричати, що вона чекіст, а вже потім лікар, що вона поставить «сволоч бандерівську» на ноги. Від її лікування кров пішла горлом, носом, правим вухом. Це було напередодні Нового року, хворого помістили на дрезину й повезли лікувати. Сил додавала думка про кохану Олену. Останні п’ять років Тереля перебував у психушці (за спогадами знайомих, тримали доки зламали психіку геть).
Зрештою Петра Рубана та Йосипа Терелю Рейган виміняв у Горбачова на шпигунів. Верховна Рада СРСР 21 січня 1988 року позбавила Й.Терелю, його дружину і трьох малолітніх дітей радянського громадянства та видворила їх за межі Батьківщини – України. Політичний притулок родині Й.Терелі надала Канада. Після прибуття до Торонто заснував власне видавництво, журнал «Хрест» та «Монархія і Україна», відновив вихід журналів «Воля і Батьківщина» та «Назарет», виступав на міжнародних конференціях, конгресах та симпозіумах, видавав свої книги, читав лекції у 29 католицьких університетах. На Заході Й.Терелю називали «ходячим апостолом», його приймали у своїх резиденціях королі і президенти великих держав, Папа Римський. У США він виступав перед Конгресом, його приймали у Білому Домі, Пентагоні, ЦРУ. Пророцтва Йосипа Терелі на сто відсотків співпадали з прогнозами розвідки.
У 1994 р. він був повністю реабілітований, але українського громадянства не удостоєний.
Англомовна біографія Й. Терелі «Свідок» про переслідування ГКЦ у колишньому СРСР у 1991 році вийшла накладом 2 мільйони примірників. Серед книжок останнього часу не можна не згадати «Царство Духа», «Тіло і кров», «Нариси історії католицизму» та ін. Про цього українського в’язня сумління знято 14 документальних кінострічок. Йосип Тереля описаний у бестселері Майкла Брауна «Труба Гавриїла». Папа Римський провів з українським пророком тридцять шість аудієнцій. Іван Павло ІІ розпитував його про майбутнє.
Помер Й.Тереля 16 березня 2009 року в Канаді. Згідно із заповітом, поховали незламного українця у вишивці у с. Н. Болотне Іршавського району поруч із побратимом. Дружина Олександра на сумних урочистостях сказала: «Він належав не мені, а Україні. Тому я його віддаю їй».

Бер 16, 2018Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Володимир СінклерАндріан Прахов
You Might Also Like
 
Іван Сухар
 
Кирило Розум

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image5 years ago Видатні люди1,777
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.