UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Мовні забавки » Берест чи в’яз?

Берест чи в’яз?. Наші словенятка: берест, Берестечко, в'яз.

У Запоріжжі розкрили тендітні фіолетові квіточки в’язи. Дивлюсь на них, на високе небо – і тішуся: «Дожили до весни!» І за звичкою шукаю вільні вуха (це вже учительська хвороба). Ага, ось мамочка з синочком: хлоп’я бавиться на гірці, а неня ґвалтує телефон. Лишенько, хіба так можна? Та за перші п’ять років дитина засвоює більше, ніж за все життя, і в останні роки нічого не згадується, крім дошкілля. Підходжу, питаю назву що це цвіте.
– Ну, дерево какое-то.
– На які ж «дерева» нас перетворили московські селекціонери! Берест росте у нас тисячоліттями; його знали і князі, і гетьмани. А вже за царів почали топтати наші гени. На Хортиці вирубали всі дуби, почали викорчовувати ендеміки й насаджувати не властиві нам дерева: каштани, які гинуть у чужій землі, айланти, софори, катальпи. І рослинам мука, і ми страждаємо… Совєти убили нескорені пороги, поховали Великий Луг, на місцях козацьких монастирів, могил влаштували смердючі болота-водосховища… Нинішні політичні мародери довели злиденний люд до тотального вирубування гаїв, вітропорів, усього…
Берест – болг. бряст, сербохорв. бри̏jест словен. brė́st, чеш. břest, польск. brzost, brzóst, він же в’яз (лат. Ulmus), ілем (англ. Elm), діалект. у Криму – карагач.
В’язом його називали здавна, бо гнучка лозина використовувалася для зв’язування. Дерево росте до 300 років. В’яз гладенький і шорсткий — його квіти – добрі ранньовесняні медоноси. В сприятливі весни бджоли збирають з них багато нектару, пилку й клею. Його насіння – горішок із крильцями, або «копієчки», які так дратують двірників. Ще козаки використовували бересток при лікуванні ран. У народній медицині застосовують кору в’яза гладенького, а також листя й кору в’яза листуватого. Міцний відвар листків в’яза листуватого використовують для ванн при переломах кінцівок після зняття гіпсу. Настій кори багатий на слиз і дубильні речовини застосовують для полоскання рота при цинзі і для обливання при захворюванні шкіри. Їх кору іноді використовують для дублення шкур. Корою в’яза листуватого і коркового фарбували шовк і вовну у жовтий колір. Деревина бересту дуже цінується – вона трохи темніша ніж у в’яза, а карагача – червона. Свого часу з неї робили паркет.
У нас містечка Берестечко та Берестя (нині Брест) постали там, де були ліси з бересту. Це ж оспіване Тарасом Григоровичем та Ліною Василівною Берестечко!
Так хочеться, аби наші юні батьки розповідали малятам про все, що росте навколо, бо любити можна добре знайоме, близьке. Навіть заповідь є про любов до ближнього! І синок запам’ятає в’язані листочки та насінини в’язу, козаків, битву під Берестечком. І, може, коли вже батьків не буде, згадає їх.

Бер 10, 2017Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Олексій БерестШевченкові від громадівців
You Might Also Like
 
Аґнон
 
Ганебної пам’яті Емської заборони
Comments: 2
  1. Одександр
    3 years ago

    Дякую за статтю.

    ReplyCancel
  2. Тетяна
    1 year ago

    Дякую, дуже цікаво, емоційної й пізнавально!

    ReplyCancel

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image5 years ago 2 коментарі Мовні забавки8,339
Недавні записи
  • За кого не вмирав хоробрий мій народ?!
  • Земна зірка. Айстра
  • «По мощах єлей!»
  • Владислав І – нащадок Ярослава Мудрого
  • Отак-то, малята…
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу
  • Зіновій Косоноцький до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2022 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.