Назва птаха сокіл звуконаслідувальна, утворилася від слова сокотати. Наукова назва Falco походить з латини: falx (подібний до серпа), що підкреслює серпоподібну форму крил під час польоту. Звідси імена Фальк, Фалько, прізвища Фальконе. Не забули сильну новелу Проспера Меріме «Матео Фальконе» (1829)?
На планеті відомо 30-40 видів соколів, у тому числі в Україні — 8. Серед восьми видів соколів, які бувають в Україні, найбільший – Кре́чет (Falco rusticolus). Назва птаха звуконаслідувальна: крек – хриплий звук, звідси крехтати; польськ. krzeczot. Водяться вони на крайній півночі Старого та Нового Світу, інколи залітають до України.
Кречети – ловецькі птахи високого польоту, кидаються на здобич — «б’ють» її зверху, іноді схоплюють її кігтями, несуть із собою або ж вбивають силою удару. У давнину кречети високо цінувалися як мисливські птахи для ловів. Це були найцінніші ісландські білі кречети; сірі звичайні та червоні кречети.
У моєму житті кречет мав трагікомічну роль. Уявіть собі: 1965 рік, одинадцятий клас, урок української літератури. Вчителька мимрить про геніальну ліричну драму Олександра Корнійчука «Платон Кречет», потім викликає мене розкрити питання: Що хотів показати автор образом хірурга Кречета? Ненавиджу такі питання! Звідки я знаю, що він хотів: мо’ одержати ще одну премію; чи закадрити якусь актрисульку? Я чесно тарабаню ахінею про новий тип радянського інтелігента, хірурга, який рятує хворих і думає про те, як продовжити людині життя; про красу кохання, про неповторність особистого щастя…
Усе так нормально: учні дрімають, вчителька щось роздивляється у вікні – і раптом мене прорвало. Олександр Корнійчук в образі Платона Кречета хотів показати, що ідеальна радянська людина – це фата моргана, тому й дав герою знакове прізвище Кречет, бо в Україні це рідкісний залітний птах.
Що тут почалося! Мене, батьків замучили бесідами. Зрештою, класна керівничка (парторг школи!) написала в моїй характеристиці «с антисоветским душком».
Залишити відповідь