– Усьо, більше не можу, – вибухає цунамі на ім’я Хомівна. З часів Майдану ночами не сплю: лежу – і хоч в око стрель! Вмикаю телевізор, а там: діти гинуть, окупанти поливають вогнем наші позиції, а вони, як безштаньки: то гАлАсують, то відкликають голоси; конституцією крутять, як циган сонцем; ніяк не визначать, кудою поставити слова парламентсько-президентська чи навпаки; з мовою, з громадянством ніяк не розберуться. Кинула: взялася за кросворди, а вони такі слова добирають, що я їх не тямлю: анклав, Андорра, або осюсьочки – найвище військове звання у Ватикані, я вже й папу туди вставляла, і маршала, і генерала – не воно… Та я всю Африку передивилася – немає там ніякої Андорри.
– Лишенько моє, я ж ненавиджу кросворди… Добре, дивись! Слово «анклав» утворилося від латинського inclavatus (закритий), у якому префікс in (en) означає «в», а корінь clavis — ключ, отже, закритий на ключ. Держави, які повністю оточені іншою державою і не мають виходу до моря, називаються – повний анклав. Це Ватикан, Сан-Марино, територія Мальтійського ордену, їх оточує Італія.
Ватикан – одна з найбагатших у світі країн, має нульову народжуваність. Римський папа має у своєму розпорядженні армію, якою командує єдиний у Ватикані полковник і два підполковники. На військову службу записують тільки чоловіків-швейцарців, католиків із середньою освітою, віком від 19 до 30 років; чоловіче населення міні-держави в армію не призивається.
– Ага, значить у Ватикані «полковник». А я чомусь не допетрала.
Найсвітліша республіка Сан-Марино, така офіційна назва Сан-Марино, найстарішої республіки світу з найдавнішою конституцією (1600 р.). Уяви собі, тут спочатку керувала мафія (сім’я), тобто рада з голів кожної сім’ї. З 1243 року заснували посаду Капітанів Регентів (Capitani Reggenti) — двох спільних керівників держави, яких обирають на 6 місяців.
На відміну від України – це одна з найбагатших країн у світі за рівнем ВВП, там немає державного боргу та профіциту бюджету й один із найнижчих рівнів безробіття у Європі та один із найвищих рівнів тривалості життя у світі (понад 82 роки).
Уся армія Сан-Марино нараховує 75-100 осіб.
У країні є маленький приватний аеродром та міжнародний вертодром.
– Анклавом є Кня́зівство Ліхтенштейн, де править конституційна монархія, прапор цієї країни своїми кольорами повністю співпадає з прапором Гаїті. Це квітуча індустріальна країна з високим рівнем життя. Уяви собі: вона посідає друге місце в світі (після Катару) за рівнем ВВП на душу населення. Ліхтенштейн – найбільший експортер зубних протезів. Крім того тут розвинені фінансові послуги, туризм і випуск поштових марок. До речі, наш художник Іван М’ясоєдов і сьогодні серед кращих творців марок у князівстві. Тут недавно жив власник Асканії Нової – барон Едуард Фальц-Фейн, одружений із англійкою з родини Георга V. Князівство відмовилось від збройних сил ще у 1868 році, але утримує 120 співробітників поліції.
– А тепер про анклав Андорру. Перш за все, Андорру ти в Африці не знайдеш, там є Лясота, Андорра в Європі.
– Князівство Андорра – має удвічі меншу площу, ніж Київ. Суверенність тут із 805 року. У 1278 р. було укладено «акт-пареаж», за яким у країні правили єпископ іспанського міста Сео-де-Урхель і французький граф де Фуа (сьогодні президент Франції та єпископ Урхельський, які мають право вето тільки у міжнародних питаннях).
– Парламент Андорри – Генеральна рада Долин існує з 1419 року та складається з 28 депутатів. З 1702 р. вони засідають у цьому будинку. Крім депутатів у приміщенні розташований музей. 8 липня 1934 – Генеральна рада (парламент) Андорри затвердила конституційні реформи, запропоновані авантюристом Борисом Скосирєвим. Відтак колишній росіянин став королем незалежної Андорри Борисом І (таке становище зберігалося лише тиждень, доки короля не арештували іспанські жандарми).
– От уже москальська порода: де не посій – там і вродить! – репетувала Хомівна.
– Цікавим є громадянство держави. Раніше його мали члени родин, які прожили в країні не менше трьох поколінь, за новим законом для отримання андоррського громадянства необхідно прожити в князівстві 25 років. Країна має одну-єдину гармату, але вона не стріляє, бо може влучити в Іспанію, або у Францію.
От бачиш знаки у столиці Андорра-ла-Велья: праворуч підеш, в Іспанію попадеш; ліворуч підеш — до Франції прийдеш.
– А якщо є вихід до моря, то це яка країна?
– Це прибере́жний анклав, або напіванклав. Наприклад, прибере́жним анклавом є Монако, країна – казино. Це єдина держава світу, де регулярна армія нараховує 82 особи, а військовий оркестр – 85 осіб. Крім армії тут є 207 поліцейських.
Князівства Андорра, Ліхтенштейн і Монако – «податкове сховище для «слуг народу» з України.
– Юридичним і географічним напіванклавом є Калінінград.
– Так це ж Пруссія!
– Дійсно, колись це була Пруссія, потім ці землі окупував СРСР і область стала найзахіднішою кишенею Росії. Кенігсберг охрестили Калінінградом, Тильзит перейменували на м. Совєтськ. От тільки довго радянці не відбудовували цю область.
– І з якого б то дива?
– Бачиш, тільки 25 січня 1955 року Президія Верховної Ради СРСР видала Указ про припинення стану війни між Радянським Союзом і Німеччиною, але мирного договору СРСР із Німеччиною та Японією не укладав. У 1973 році за наказом Брежнєва у місті Калінінграді знищили тевтонський замок, за висловом генсека «дупло капіталізму».
– Ти хочеш сказати, що Друга світова триває?
– Ти сказала…
Залишити відповідь