UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Мовні забавки » Про слово анклав

Про слово анклав

– Усьо, більше не можу, – вибухає цунамі на ім’я Хомівна. З часів Майдану ночами не сплю: лежу – і хоч в око стрель! Вмикаю телевізор, а там: діти гинуть, окупанти поливають вогнем наші позиції, а вони, як безштаньки: то гАлАсують, то відкликають голоси; конституцією крутять, як циган сонцем; ніяк не визначать, кудою поставити слова парламентсько-президентська чи навпаки; з мовою, з громадянством ніяк не розберуться. Кинула: взялася за кросворди, а вони такі слова добирають, що я їх не тямлю: анклав, Андорра, або осюсьочки – найвище військове звання у Ватикані, я вже й папу туди вставляла, і маршала, і генерала – не воно… Та я всю Африку передивилася – немає там ніякої Андорри.
– Лишенько моє, я ж ненавиджу кросворди… Добре, дивись! Слово «анклав» утворилося від латинського inclavatus (закритий), у якому префікс in (en) означає «в», а корінь clavis — ключ, отже, закритий на ключ. Держави, які повністю оточені іншою державою і не мають виходу до моря, називаються – повний анклав. Це Ватикан, Сан-Марино, територія Мальтійського ордену, їх оточує Італія.
Ватикан – одна з найбагатших у світі країн, має нульову народжуваність. Римський папа має у своєму розпорядженні армію, якою командує єдиний у Ватикані полковник і два підполковники. На військову службу записують тільки чоловіків-швейцарців, католиків із середньою освітою, віком від 19 до 30 років; чоловіче населення міні-держави в армію не призивається.
– Ага, значить у Ватикані «полковник». А я чомусь не допетрала.
Найсвітліша республіка Сан-Марино, така офіційна назва Сан-Марино, найстарішої республіки світу з найдавнішою конституцією (1600 р.). Уяви собі, тут спочатку керувала мафія (сім’я), тобто рада з голів кожної сім’ї. З 1243 року заснували посаду Капітанів Регентів (Capitani Reggenti) — двох спільних керівників держави, яких обирають на 6 місяців.
На відміну від України – це одна з найбагатших країн у світі за рівнем ВВП, там немає державного боргу та профіциту бюджету й один із найнижчих рівнів безробіття у Європі та один із найвищих рівнів тривалості життя у світі (понад 82 роки).
Уся армія Сан-Марино нараховує 75-100 осіб.
У країні є маленький приватний аеродром та міжнародний вертодром.
– Анклавом є Кня́зівство Ліхтенштейн, де править конституційна монархія, прапор цієї країни своїми кольорами повністю співпадає з прапором Гаїті. Це квітуча індустріальна країна з високим рівнем життя. Уяви собі: вона посідає друге місце в світі (після Катару) за рівнем ВВП на душу населення. Ліхтенштейн – найбільший експортер зубних протезів. Крім того тут розвинені фінансові послуги, туризм і випуск поштових марок. До речі, наш художник Іван М’ясоєдов і сьогодні серед кращих творців марок у князівстві. Тут недавно жив власник Асканії Нової – барон Едуард Фальц-Фейн, одружений із англійкою з родини Георга V. Князівство відмовилось від збройних сил ще у 1868 році, але утримує 120 співробітників поліції.
– А тепер про анклав Андорру. Перш за все, Андорру ти в Африці не знайдеш, там є Лясота, Андорра в Європі.
– Князівство Андорра – має удвічі меншу площу, ніж Київ. Суверенність тут із 805 року. У 1278 р. було укладено «акт-пареаж», за яким у країні правили єпископ іспанського міста Сео-де-Урхель і французький граф де Фуа (сьогодні президент Франції та єпископ Урхельський, які мають право вето тільки у міжнародних питаннях).
– Парламент Андорри – Генеральна рада Долин існує з 1419 року та складається з 28 депутатів. З 1702 р. вони засідають у цьому будинку. Крім депутатів у приміщенні розташований музей. 8 липня 1934 – Генеральна рада (парламент) Андорри затвердила конституційні реформи, запропоновані авантюристом Борисом Скосирєвим. Відтак колишній росіянин став королем незалежної Андорри Борисом І (таке становище зберігалося лише тиждень, доки короля не арештували іспанські жандарми).
– От уже москальська порода: де не посій – там і вродить! – репетувала Хомівна.
– Цікавим є громадянство держави. Раніше його мали члени родин, які прожили в країні не менше трьох поколінь, за новим законом для отримання андоррського громадянства необхідно прожити в князівстві 25 років. Країна має одну-єдину гармату, але вона не стріляє, бо може влучити в Іспанію, або у Францію.
Andorra-13 От бачиш знаки у столиці Андорра-ла-Велья: праворуч підеш, в Іспанію попадеш; ліворуч підеш — до Франції прийдеш.
– А якщо є вихід до моря, то це яка країна?
– Це прибере́жний анклав, або напіванклав. Наприклад, прибере́жним анклавом є Монако, країна – казино. Це єдина держава світу, де регулярна армія нараховує 82 особи, а військовий оркестр – 85 осіб. Крім армії тут є 207 поліцейських.
Князівства Андорра, Ліхтенштейн і Монако – «податкове сховище для «слуг народу» з України.
– Юридичним і географічним напіванклавом є Калінінград.
– Так це ж Пруссія!
– Дійсно, колись це була Пруссія, потім ці землі окупував СРСР і область стала найзахіднішою кишенею Росії. Кенігсберг охрестили Калінінградом, Тильзит перейменували на м. Совєтськ. От тільки довго радянці не відбудовували цю область.
– І з якого б то дива?
– Бачиш, тільки 25 січня 1955 року Президія Верховної Ради СРСР видала Указ про припинення стану війни між Радянським Союзом і Німеччиною, але мирного договору СРСР із Німеччиною та Японією не укладав. У 1973 році за наказом Брежнєва у місті Калінінграді знищили тевтонський замок, за висловом генсека «дупло капіталізму».
– Ти хочеш сказати, що Друга світова триває?
– Ти сказала…

Лип 8, 2015Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Нобелянт двічі КовальЛюдина тисячоліття
You Might Also Like
 
Петро Дорошенко
 
Слово про правопис

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image7 years ago Мовні забавки2,005
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.