UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Брати Окуневські

Брати Окуневські

Їхній прадід – вправний рибалка та плавець писався Окунь, а шляхетське закінчення додав дід Адам-Данило.
Батько греко-католицький священик і лікар о. Іполит Окуневський.
Мати Текля (донька священика Івана Кобринського).
Із семи «Я»: батьків і п’яти дітей (двоє хлопчиків і троє дівчаток) складалася дружна, працьовита сім’я. Кожна дитина – відбірна зернина на полі українському.
Старший син Теофіл (Тео) Окуневський народився 7 грудня 1858. Через 15 місяців 5 березня 1860 р. знайшовся Ярослав (Ярко, Славко). Майже з пелюшок хлопці створили формулу: Я+Ти = Ми-Брати і були вірні до кінця. Тео став юристом, послом до парламенту Австро-Угорщини та Галицького сейму. Ярко – титулований Мандарин, Кавалер ордену Почесного Легіону, контр-адмірал флоту Австро-Угорської імперії.
Емілія Окуневська (* 1862) — дружина адвоката Михайла Дорундяка, померла молодою. Наталія Окуневська (* 1864) — активістка жіночого руху в Галичині. Ольга Окуневська (* 1875) — піаністка, 4 роки навчалася у Миколи Лисенка, багаторічна акомпаніаторка Соломії Крушельницької та її подруга.
Софія Окуневська-Морачевська, двоюрідна сестра, перша галичанка, яка здобула вищу освіту і стала першою жінкою-лікарем в Австро-Угорській імперії.
Хлопці провели своє дитинство у діда-баби в с. Яворів на Гуцульщині; навчалися в сільській парафіяльній школі в Яворові, згодом у семирічній школі в Снятині, потім у Коломийській гімназії. Ярослав змалку був короткозорим, носив окуляри, за що зазнав немало принижень від учнів-поляків. Українці Окуневські не раз відстоювали свою гідність у боях із поляками-однокласниками. Коли Теофілові було 17 років, померла мати; дітей виховувала бабуся Ганна Кобринська.
Тоді в Галичині побутувала думка, що українцям дорога в хлопи або попи. Сини й онуки священиків Окуневських вирішили присвятити себе світському служінню, але грати на власному полі, тобто обрати різні професії. У 1877-1884 рр. Ярослав – студент медичного факультету Віденського університету, голова товариства «Січ» у Відні. Теофіл Окуневський здобував освіту на правничому факультеті Віденського університету. У Відні Теофіл зустрів свою фатальну пані – знамениту співачку Соломію Крушельницьку. Були побачення, сватання, роман. Тео познайомив рідного брата з коханою – і з цього часу обоє Окуневських страждали від почуття до Соломії.
Обоє братів захистили докторат. Високі кар’єрні здобутки Теофіла та Ярослава породили чутку, що Окуневські не такі, як усі, чужаки – аристократи, нащадки боярського роду. А вони спокійно та цілеспрямовано робили своє. З 1885 року Теофіл займався приватною адвокатською практикою у Станіславові, 1890 року відкрив власну адвокатську канцелярію в Городенці. Працюючи лікарем на флоті, Яр постійно перераховував кошти для будівництва та розвитку українських організацій: «Рідної школи», сиротинців, товариства «Просвіта», львівських і чернівецьких видань; допомагав студентам із бідних сімей. Тео заснував і очолив філію товариства «Просвіта», гімназію товариства «Рідна школа» в Городенці. У 1901 р. Ярослав і Теофіл Окуневські дали по 2 тисячі корон і придбали Народний дім у Городенці для українських товариств і «Просвіти». Ярослав допоміг братові Теофілу і доктору Іванові Ціпановському відкрити першу повітову лікарню в Городенці. Для себе брати Окуневські вибудували будинок у Яворові.
Двічі Тео обирали до сейму і двічі – депутатом до австрійського парламенту. У липні 1889 р. Теофіла обрали послом Галицького сейму від IV курії 11-го Коломийського виборчого округу. Він набрав 96 голосів, суперник – князь Пузина – 70; застосував тактику безпосереднього спілкування з виборцями.
Нікому не дозволяв Окуневський витирати підошви об гонор українців. 25 липня 1889 року під час обговорення у Сеймі питання про виділення урядом субсидій польському культурницькому товариству, атмосфера в сесійному залі наблизилася до точки кипіння. У запалі дискусії польський депутат граф Томіслав Розвадовський кинув: «Нащо сюди привели цю наволоч (szujów)?!». Теофіл Окуневський почув цю фразу, перепитав поляка, кого той має на увазі. Роздратований Т. Розвадовський заявив, що мав на увазі всіх українських депутатів. У відповідь український депутат обізвав його наволоччю та блазнем і викликав на поєдинок, хоч знав, що Розвадовський – досвідчений дуелянт. Двобій відбувся в лісі на Погулянці, зброя – армійські палаші. Окуневського було поранено в руку, плече та щоку, але він зумів розрубати голову, відтяти вухо противникові. Лікар дуелянтів визнав, що Розвадовський не може продовжувати поєдинок, перемогу було визнано за українцем.
У 1894 році Теофіл виступив проти австрійського намісника графа Казимира Фелікса Бадені. Через це прокуратура почала проти нього судовий коломийський процес, який він блискуче виграв.
Тео Окуневський брав участь у скандальному процесі Мирослава Січинського.
У 1908 році Генрик Сенкевич публічно зневажив українських студентів на чолі з Ярославом Веселовським. Вони проводили голодування перед Віденським трибуналом, через свавілля влади на Галичині. Теофіл Окуневський став на захист студентів і виграв судовий процес.
Теофіл домігся в австрійського уряду виділення коштів на побудову дороги Косів — Жаб’є. Італійці побудували дорогу, яку й досі називають цісарською.
На Галицькому сеймі виступив із питанням про відкриття української гімназії в Коломиї, і з дозволу Цісаря Франца-Йосифа I у вересні 1892 року при польській гімназії були відкриті паралельні українські класи.
Теофіл Окуневський був одним із засновників Української Радикальної Партії, співавтором програми і статуту «Радикалів» (разом із І. Франком і М. Павликом) та Української Національно-Демократичної Партії (1899). Чому ж троє однопартійців розбіглися недругами? Через заздрість і жінку. Чвари розпочалися після виборів до сейму Т. Окуневського – і він вийшов із партії, а пізніше – й Франко. М. Павлик був закоханий у Соломію і не простив Окуневському його роману з Крушельницькою.
Як же склалось особисте життя братів? Упродовж 10 років тривав роман Теофіла з Соломією Крушельницькою; 10 років у співачку був закоханий Ярослав, він їздив у місця її гастролей, купував найкращі квіти, голосно аплодував. Від її співу у Яра йшла обертом голова, одного разу він хотів посвататися.
Після категоричної відмови Соломії вийти заміж і покинути сцену стосунки між Тео і Соломією припинились. 40- річний Теофіл познайомився в Києві з молодою, бездітною вдовою, росіянкою Марією Василівною. Вони побрались і мали єдину дочку — Олену. 10 січня 1899 р. Ярослав одружився з 25-річною Отілією Зайзер, в наступні три роки у них народилися доньки — Дора і Ольга.
Яр Окуневський витратив чималу суму грошей для створення легіону січових стрільців. При уряді ЗУНР Ярослав був творцем та керманичем української санітарної місії у Відні, для Української галицької армії він на власні кошти купив і вислав 4 ешелони медикаментів і харчів. Сприяв створенню Першого гуцульського полку морської піхоти, яка в основному складалась з колишніх австро-угорських моряків.
У 1918-19 Теофіл Окуневський – член Української Національної Ради ЗУНР. У 1919 р. Теофіл вів переговори з угорськими політиками про співпрацю, пізніше – з чехами в Празі про припинення українсько-польської війни 1919, згодом – про українсько-чеський військовий союз проти поляків. Був на дипломатичній роботі у Франції, брав участь у Паризькій мирній конференції 1919–1920; під час аудієнції в міністра закордонних справ США йому було обіцяно вирішення проблеми Східної Галичини шляхом плебісциту. Після 1920 комісар Городенківського повіту. Займався у Городенці адвокатською практикою.
По війні Яр жив у Городенці, в домі свого брата Теофіля. Оскільки польський уряд відмовився виплачувати австрійському адміралові військову пенсію, а всі заощадження він витратив на становлення української держави, займався лікарською практикою. В Женеві 1921 р. Я. Окуневський був делегатом ІІ Конгресу Міжнародної допомоги дітям. Брав участь в обох конгресах лікарів у Львові, на яких обирався президентом. Старався покращити долю воєнних сиріт.
24 жовтня 1929 року Ярослав Окуневський помер від серцевого нападу, про що його дружині повідомили Теофіл Окуневський і його донька Лола.
Теофіл Окуневський помер 19 липня 1937 р.
Родину Теофіла Окуневського більшовики у 1939 році вивезли в Сибір, його зять Остап Кульчицький загинув у Свердловській тюрмі, онук Остап жив у Івано-Франківську, мав доньку. Онука Теофіла Марія після заслання вийшла заміж за лікаря-рентгенолога В.Паращука, жила в Косові, зберігала документи і світлини родини Окуневських, які вдалося врятувати.

Гру 7, 2017Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Діонісій БалабанУ кав'ярні Гоголя
You Might Also Like
 
Глафіра Псьол
 
Ярослав Барнич

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image5 years ago Видатні люди1,228
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.