UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Петро Завадовський

Петро Завадовський

21 листопада 1738 р. в селі Красновичі Стародубського полку у козацькій сім’ї народився Петро Завадовський.
Прадід – полковник Яків Равич-Завадовський.
Дід, Василь Якович, – бунчуковий товариш.
Батько Василь Васильович Завадовський, служив у чині бунчукового товариша спочатку в Генеральній військовій канцелярії, а потім у Генеральній Малоросійській рахунковій комісії і, нарешті, у полковій Стародубській рахунковій комісії. Він товаришував із останнім гетьманом України Кирилом Григоровичем Розумовським.
Мати – дочка підкоморія Стародубського повіту Марія Михайлівна Ширай. Маленький маєток батьків не давав достатків для виховання численного сімейства, тому Петро Завадовський і старший брат Іван виховувалися в родині діда по матері Михайла Ширая, відомого збирача українського фольклору. Потім Петра відправили в Оршу, в єзуїтське училище, де вивчав грецьку та латину, закінчив навчання в Києво-Могилянській академії. Працював управителем секретної канцелярії у Генеральній військовій канцелярії та Малоросійській колегії графа П.Рум’янцева-Задунайського. Під час першої російсько-турецької війни Петро Завадовський отримав звання полковника.
У Петербурзі П. Рум’янцев-Задунайський представив розумного й красивого молодого чоловіка Катерині ІІ, яка подарувала Петрові золотий перстень із діамантом; потім зробила Завадовського своїм душею та тілом (статс-секретарем, генерал-майором, фаворитом). При Катерині ІІ Завадовський займав різні відповідальні пости – управителя Санкт-Петербурзьким дворянським і Міським позиковим банками, голови комісії законів, керівника спорудження Ісаакіївського собору в Санкт-Петербурзі. Подружився Петро зі своїм однокашником по академії Олександром Безбородьком.
Красеня вважали суперником князя Потьомкіна, тому «Грицько Нечеса» прибрав суперника від ліжка подалі. Потьомкін і княгиня Дашкова почали продукувати та поширювати плітки-чутки. Через рік такого цькування
хитро виробляє підступи і плітки; до нього приєдналася Петрові подаровали великі маєтки в Чернігівській і Могильовській губерніях і він тихо зник.
Дивно, але Петро плекав пристрасну любов, зберігав вірність Катерині і не одружувався ще десять років. Завадовський побудував палац у Катеринодарі на 250 кімнат із фарфоровими кахлями, малахітовими камінами та розкішною бібліотекою, головною прикрасою була статуя Катерини у повний зріст.
З 1780 р. Петро Завадовський — таємний радник, сенатор. 30 квітня 1787 р. 49-річний Петро Завадовський одружився з 19-річною красунею Вірою Апраксіною. Вони жили у маєтку Ляличі на Чернігівщині, мали 9 дочок і 4 синів, з них 8 дітей померли в дитинстві.
У день воцаріння Павла I – 5 квітня 1797 року – Петро Васильович отримав звання графа, але швидко потрапив у немилість і був відправлений у відставку. Здавалося б, майже у 60 можна було доживати вік у маєтку, але через чотири роки Петра Завадовського знов було покликано на державну службу – цього разу Олександром I.
На той час радником-консультантом Олександра І був 28-річний Василь Каразін, який мав нечуваний привілей заходити до царя без доповіді будь-коли і писати листи безпосередньо на височайше ім’я. У Петербурзі Каразін подружився з Дмитром Трощинським і Василем Капністом, але нажив і ворога – Петра Завадовського (українця, який славився уживчивим характером!).
Спрацювала заздрість: молодість, розум Каразіна, адже Василь Назарович почав складати проекти організації народної освіти в царській Росії, розробляв плани вищої та середньої освіти. Саме з ініціативи В. Н. Каразіна у вересні 1802 р. в Російській імперії було створено Міністерство народної освіти (перше у Європі!).
8 вересня 1802 року імператор підписав указ про права і обов’язки Сенату і маніфест про утворення міністерств. Того ж дня П. В. Завадовський став першим у історії імперії міністром народної освіти. Петро Васильович, «українська розумна голова», був одним із найосвіченіших державних діячів, єдиним із-поміж призначених царем, хто володів латиною. Він створив систему освіти, яка породила феномен інтелігенції: запровадив безплатне навчання для всіх верств населення, скасоване лише після смерті міністра.
У 1804 р. міністр дозволив відкрити Віленський, Дерптський, Харківський університети; підтримав відкриття 1-шої Київської гімназії (1809).
Під керівництвом Петра Васильовича були утворені учбові округи (1803), відкриті університети в Харкові, Казані, Дерпті (нині Тарту), Вільно (Вільнюсі) і затверджені їх статути (1802—1804), інші вищі учбові заклади, гімназії і школи.
А плітки-чутки робили своє: ім’я Каразіна мало забутися. Василя Назаровича, який домігся від царя дозволу на відкриття Харківського університету, який вклав у цей заклад власні кошти (навіть позбувся маєтку) не запросили на відкриття вишу; ні його імені, ні імені Григорія Сковороди ніхто не згадав.
Сам міністр був доступним для відвідувачів, приймальних днів не встановлював. Усіх вислуховував прихильно і уважно. Особливо ласкаво приймав своїх земляків з України, не поривав зв’язків із Києво-Могилянською академією.
22 січня 1812 р. помер 73-річний Петро Завадовський. Похований в Олександро-Невській лаврі в С-Петербурзі.
Його син Олександр – приятель Грибоєдова, учасник «четвертної дуелі» через балерину Істоміну (24.11.1817 Шереметєв-Завадовський-Грибоєдов-Якубович). Помер неодруженим.
Онука Петра Завадовського від дочки Любові, дружини кремлівського лікаря Андрія Берса, була матір’ю Софії Толстої, дружини письменника Лева Толстого.
У 1795 р. Й. Лампі-старший написав портрет П. Завадовського для конференц залу.

Лис 22, 2017Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Петро КлодтАндрій Рачинський
You Might Also Like
 
Дивний збіг?
 
Микола Захарович Суслопаров

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image5 years ago Видатні люди625
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.