5 (17) лютого 1867 р. в Одесі у сім’ї дворян народився Петро Шмідт. Батько морський офіцер, контр-адмірал, градоначальник Бердянська та начальник Бердянського порту. Мати — Катерина фон Вагнер із роду князів Сквирських, гілки давніх польських королів і литовських великих князів. Їй було 19, коли вона приїхала до Севастополя, працювати сестрою милосердя. У неї закохався капітан II рангу Скоробагатов, але в день заручин загинув на Малаховому кургані. На тому ж Малаховому Катерина врятувала важкопораненого лейтенанта П. П. Шмідта. Згодом вона стала його дружиною і матір’ю шести дітей, троє з яких померли в дитинстві. Коли Петрові було дев’ять років, мати померла. Родина переїхала в Бердянськ.
Петро Шмідт учився в Петербурзькому морському училищі. Якось він зняв вуличну повію Домініку Павлову й у день закінчення Морського училища мічман Шмідт одружився з нею. За цей вчинок (порушення кодексу честі) він був звільнений зі служби ніби за станом здоров’я. Після народження сина Євгена, дружина втекла, син відмовився повертатися до матері.
Музою Шмідта, цивільною дружиною стала випадкова супутниця Зінаїда Різберг. На основі їх листування поставлено фільм «Поштовий роман» (1969).
18 (31) жовтня Шмідт очолив натовп народу, який оточив міську в’язницю, вимагаючи звільнити ув’язнених. 20 жовтня (2 листопада) 1905 року на похоронах восьми чоловік, загиблих у ході безладів, виголосив промову, яка стала відомою як «клятва Шмідта»: «Клянемося в тому, що ми ніколи не віддамо нікому жодної п’яді завойованих нами людських прав». У той же день Шмідт був арештований. Увечері 13 листопада депутатська комісія запросила для військового керівництва лейтенанта Шмідта. Він мужньо прийняв запрошення і з цього дня став на чолі руху.
14 (27) листопада очолив заколот на крейсері «Очаків» та інших суднах Чорноморського флоту. Шмідт оголосив себе командувачем Чорноморським флотом, давши сигнал: «Командувач флотом. Шмідт». У той же день він відправив телеграму Миколі II: Славний Чорноморський флот, свято зберігаючи вірність своєму народові, вимагає від Вас, пане, негайного скликання Установчих зборів і не кориться більш Вашим міністрам. Командувач флотом П. Шмідт».
Петро Шмідт розстріляний 06.03.1906 р. на острові Березань.
Усі в родині, крім сина, відмовилися від прізвища, навіть блудна дружина.
Син Шмідта Євген брав участь у повстанні 1905 року разом з батьком, під час громадянської війни служив у білій армії, потім жив на еміграції.
Залишити відповідь