UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Оксана Попович

Оксана Попович

2 лютого 1926 р. у с. Жуків Городенківського повіту Станіславського воєводства (нині Тлумацького району Івано-Франківської області) народилася Оксана Попович, правозахисниця, онука письменника Леся Мартовича.
Її батько – Зенон-Мар’ян Попович, колишній вояк Української Галицької Армії, учасник Листопадового зриву у Львові 1918 року. Мати – Олена Новодворська (з родини письменника Леся Мартовича), вчителька, директор школи.
Оксана закінчила початкову школу, навчалася в українській гімназії міста Городенка. Була членом ОУН.
На початку 1945 року дівчину арештували, у неї вилучили повстанську літературу. Оксана назвалася вигаданим ім’ям Петрушак Варвара Петрівна, під яким була засуджена Військовим трибуналом НКВС на 10 років позбавлення волі у таборах Воркути та Комі АРСР, з поразкою в правах на 3 роки, з конфіскацією майна. При етапуванні спробувала втекти з колони, але була поранена в груди і праву ногу.
Дізналася, що у 1949 р. помер тато. Після звільнення в серпні 1956 р. приїхала до сестри у с. Манява Богородчанського району Івано-Франківської області. Закінчила вечірню школу, оформила документи на своє справжнє ім’я. Отримала інвалідність другої групи. У с. Крихівці знайшла посаду обліковця, переїхали туди разом із мамою, найняли хату. О. Попович допомагала у поширенні самвидаву, збирала кошти на підтримку політв’язнів, організовувала вечори, лекції. У грудні 1969 р. підписала заяву 16-х колишніх політв’язнів проти практики засудження в ув’язненні «Знову камерні справи?» на ім’я Голови Президії Верховної ради УРСР. Заява публікувалась в «Українському віснику» № 1 за 1970 рік, транслювалась на радіо «Свобода».
У кінці 1974 р. їй зробили операцію на стегновій кістці, пошкодженій кулею при першому арешті. Оксана отримала квартиру в Івано-Франківську. Та Микола Гуцул з Городенки доніс на Оксану і її вдруге арештували за антирадянську агітацію. Під час арешту пересувалася на милицях. Протестуючи проти затримання, голодувала 48 діб. На початку 1975 р. засуджена Івано-Франківським облсудом на 8 р. таборів суворого режиму та 5 р. заслання, визнана особливо небезпечною рецидивісткою. Як інвалід відмовилась працювати, але брала участь в акціях протесту та голодуваннях разом з іншими ув’язненими. У таборі в 1979 році стала членом Української Гельсінкської групи.
Упродовж 1982 – 1987 рр. була в Томській області на засланні. Інвалід, не працювала, пенсії не отримувала, жила з того, що пересилала мама (мама прожила 101 рік). Після звільнення повернулася до Івано-Франківська. У липні 1988 року була членом-засновником Івано-Франківської обласної філії Української Гельсінської Спілки.
На Установчому з’їзді 29-30 квітня 1990 р., коли УГС стала Українською Республіканською партією, була серед тих, хто зумів реально оцінити владолюбство, інші слабкі риси вождя УРП, і відмовилася бути членом новоствореної партії.
Останніми роками Оксана Попович тяжко хворіла. Жила самотньо на мізерну пенсію в місті Івано-Франківську, вул. Молодіжна, 50, пом. 70. Доглядали її сестра Марія Скрипник та племінниця Наталя.
Відійшла 22 травня 2004 року.

Лют 3, 2017Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Борис СавинковВаси́ль Королі́в (Стари́й)
You Might Also Like
 
Королева бензоколонки
 
26 грудня 1922 р.

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image6 years ago Видатні люди782
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.