25 січня 1741 р. у Глухові на Чернігівщині у шляхетській родині народився Григо́рій Соболе́вський. Восьмирічного хлопчика з прекрасним голосом і слухом забрали від батьків до північної столиці придворним півчим. У дванадцять років він уже не цікавив капелу – і його збагрили до семінарії Троїцько-Сергієвської лаври. Та дитина виявилася тямущою, тому був Генеральний сухопутний госпіталь; у 17 років Гриць отримав звання підлікаря, у 20 – закінчив курс шпитального училища зі званням лікаря. І того ж року Гриць учився в Парижі, потім у Лейдені, де здобув звання доктора медицини.
З 1775 р. Соболевський (коротко його називали Соболь) у Петербурзі викладав в обох петербурзьких шпитальних школах. У 1779 р. Григорій Федорович Соболевський склав опис лікарських рослин Російської Імперії. Сам Соболь – завідувач ботанічним садом проводив дуже цікаві пізнавальні екскурсії, згадуючи кожну рослинку. 31 жовтня 1779 р. Медична Колегія нагородила вченого званням професора ботаніки; додала 100 руб. до щорічного заробітку та надала кошти для друкування праці «Санкт-Петербургская флора».
Гербарій із 2200 рослин, зібраний Соболевським, купила Медична Колегія за 1600 рублів для кабінету С.-Петербурзького училища.
З 1796 р. Соболевський – професор ботаніки Петербурзького Медико-хірургічного училища (згодом Академії); він запровадив нову методу вивчення ботаніки та фармакології в медичних школах.
Основна його праця (1799) вийшла латинською мовою.
Уже на пенсії Григорій Федорович з успіхом збирав колекції, дуже цікаво проводив екскурсії.
Після смерті вченого у його дітей були куплені колекції мінералів і гербарій.
Залишити відповідь