UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Людина з великої літери

Людина з великої літери

Досліджуючи прізвища Запорізького краю, я помітила, що серед козацьких прізвищ превалюють ті, що пов’язані з конем січовика; серед чумацьких – пов’язані з волом. Рід Вороних має старовинне козацьке коріння та належить до шанованого планетою шляхетного роду. Сімейні перекази Вороних згадують про далекого пращура – осавула, який охороняв фортецю, що була на місці теперішньої Воронівки, біля Ічні.
Історія донесла нам ім’я Якова Вороного – чумака з Лубен, який зібрав гроші, придбав пагорб над Удаєм у Журавці і зайнявся селянською справою. Серед нащадків Якова був обер-офіцер Яків Вороний; його син Феодосій Якович Вороний (1837 – 1910) – народжений у с. Журавка, педагог, член «Старої громади». Після домашньої підготовки здобував освіту у Полтавській гімназії, яку закінчив 20-річним із золотою медаллю.
Того ж року Феодосій вступив до Київського університету Св. Володимира на історико-філологічний факультет. Там він подружився з Михайлом Драгомановим, став активним членом студентської Громади. Михайло та Феодосій були ініціаторами створення власним коштом у Києві безплатних недільних шкіл для робітничої молоді (1859 р.). 11 жовтня 1859 р. була відкрита «недільна школа для робочого населення м. Києва», в якій Вороний викладав історію з 1859 по 1861 рр. Т. Шевченко підтримав ідею громадівців. Він побував у будиночку Вороного на Подолі на літературному вечорі в 1859 р., а наступного року подарував для Київських недільних шкіл 50 примірників «Кобзаря». Громадівці утримували школи, самі викладали в цих школах, складали підручники; власним коштом видавали українські книги. Уже тоді Олена Пчілка назвала Феодосія Вороного «громадянином з великої літери». У Києві Ф. Вороний познайомився з Григорієм Ґалаґаном і потім вони все життя листувалися з питань освіти, перевишколу педагогічних кадрів.
Випускник університету, магістр російської філології викладав історію у школі на Подолі, одночасно навчався на педагогічних курсах (1861-1862).
У 1863-1864 рр. Ф. Вороний учителював у Немирівській гімназії (нині Вінн. обл.). Феодосій Якович завжди був правдивою людиною, тому у бесіді з учнями не приховував свого негативного ставлення до польського повстання 1863 р. За це на нього було вчинено замах.
Наступні вісім років Вороний працював професором у Ніжинському ліцеї (1864–72). За цей час Феодосій Якович склав сім’ю. У рідній Журавці 31-річний татусь взяв на руки свого первістка Георгія – майбутнього світоча математичної науки.
Потім Феодосій Якович Вороний очолював гімназії у Кишиневі, Бердянську (нині Запорізької обл.). У Бердянську директор почав із добудови чотирикласної чоловічої гімназії. Потім перший набір гімназистів. Благодійну допомогу учням надавав «Капітал ім. Ф.Вороного».
Директор, який не обкрадав заклад, а вкладав у справу власні кошти!
best
І сьогодні в Бердянську величається колишня гімназія (нині пед. університет), тут з 1-го до 5-ого класу навчався син директора гімназії, майбутній геніальний учений-математик Георгій Феодосійович Вороний, а поряд – ошатна садиба директора, в якому жила родина Ф. Вороного.
Феодосія Вороного обирали членом Бердянської міської думи.
У 1884 р. Григорій Ґалаґан матеріально підтримав роботу Прилуцької гімназії, куди запросили професора Вороного. Згодом він став директором Прилуцької гімназії, яку в 1885 р. закінчив його син Георгій.
Ф.Я. Вороний вийшов на пенсію в 1887 році, але навіть у відставці не байдикував. У селі Журавці на власні кошти заснував школу для сільських дітей, приміщення якої збереглося до наших днів; заснував безкоштовну народну бібліотеку-читальню. У школі влаштовували лекції, концерти, спектаклі для місцевих жителів, а зібрані гроші йшли на поповнення відкритої в Журавці народної бібліотеки.
Ф.Я. Вороний разом із старшим сином Михайлом заклали сортовий сад; почали селекцію та вирощування м’яти. У 1885 р. за участі родини Вороних у Журавці збудовано один із перших заводів із переробки лікарських рослин.
Та серце краяли думки про сина. Георгій із дружиною та шістьома дітьми кожного літа приїздили з Варшави до Журавки. Гостювали вони і літом 1908, але відчувалося, що синові зле, що різко загострилася жовчна хвороба. Коли ж у тяжких муках 40-річний геній згас, батько наче сам помер. За останньою волею Георгія забальзамоване тіло поховали у спеціальному склепі в Журавці (у 30-х роках більшовики викинули мумію). Біля сина упокоївся й батько генія, дід геніальних онуків, яких шанує світ і не знає Україна.

Кві 27, 2016Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Микола Андрусів із ОдесиНезабутня сотня
You Might Also Like
 
Джиґун
 
Унікальний поет України

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image7 years ago Видатні люди1,790
Недавні записи
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
  • Символ мандрівника-українця на чужій землі
  • Федір Яхимович
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.