– От прочитала у тебе, що унію назвали Кревською, бо підписали її у замку Крево. Це зрозуміло. І малюнок класний, фотографічний якогось там ОрдИ.
– Сонечко, не ОрдИ, а Орди – наголос на першому складі. Дуже поширене прізвище у Білорусії, навіть прислів’я про це свідчить: «Що не морда, то – Орда».
Він народився 1807 р. у родовому маєтку Вороцевичі (на 14 кімнат), вважав себе поляком. Його дід по матері – білорус, шляхтич, самоук інженер-меліоратор. Тато (інженер-фортифікатор) дав сину ім’я французького імператора. Мати – відома піаністка. Шляхтич закінчив Свислоцьку гімназію. Учився на фізико-математичному факультеті Віленського університету. На четвертому курсі був арештований, відсидів 15 місяців у в’язниці. У 1826 р. царська слідча комісія закрила гімназію та університет.
У 23 роки під час польського національно-визвольного повстання 1830–1831 рр. капітан Н.Орда командував партизанським загоном; був нагороджений найвищою військовою нагородою Польщі — золотим хрестом «Virtuti Militari» («Воїнська доблесть»). Після придушення повстання Наполеон пішки дійшов до Парижа, його родовий маєток був конфіскований.
У Парижі прожив 23 роки. Орда подружився з Фредериком Шопеном. У нього і Ференца Ліста брав уроки композиції, гри на фортепіано; написав десятки музичних творів — полонезів, вальсів, мазурок, пісень. От послухай кілька мелодій композитора Наполеона Орди!
У 1847 р. Наполеона призначили директором театру італійської опери у Парижі — одного з найвідоміших у той час в Європі. Упродовж двох років був на цій посаді.
У 1873 р. Н. Орда видав свій підручник «Граматика музики».
Орда відвідував студію відомого французького майстра архітектурного пейзажу П’єра Жирара.
Мав гарні стосунки з Бальзаком, Тургенєвим. Написав і видав «Польську граматику» для французів.
У 1843 р. Наполеон Орда одружився з француженкою Іреною Багле, але жити на чужині не зміг. Коли у 1856 р. цар оголосив амністію. Наполеон Орда сам повернувся, орендував власний маєток; потім перебрався на Волинь до родичів, працював домашнім вчителем музики у дочки генерала Адама Жевуського. Царський уряд вважав його шпигуном, який змальовує військові об’єкти, передає схеми ворогам. Під час повстання 1863 р. цілі скрині планів міст, малюнків жандарми винесли з помешкання Н. Орди.
Наполеон Орда. Острог.
У 66 років художник, який довгий час вивчав родоводи сусідів, збирав інформацію з історії краю, почав складати план подорожі. Щороку Орда пішки долав сотні кілометрів, здійснив 13 великих мандрів. Він зупинявся у маєтках знайомих і виконував малюнки без чернеток. Видав Орда 260 малюнків, 8 альбомів. Ніколи не писав зимою.
У 1872–1874 рр. відвідав і змалював Волинь, Поділля та інші землі України. До нашого часу дійшло 177 творів митця, на яких зображені архітектурні пейзажі України.
Малюнки Орди були використані під час підготовки проектів реставраційних робіт Андріївської церкви в Києві, фортеці в Кам’янці-Подільському, Підгорецького, Дубенського, Острозького,
Летичівського замків, костьолу Івана Предтечі в Білій Церкві. Один із альбомів літографій з малюнків Наполеона Орди зберігається у Волинському краєзнавчому музеї.
26 квітня 1883 у Варшаві помер художник і композитор Наполео́н Мате́уш Таде́уш Орда (наголошений перший склад!).
Залишити відповідь