UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Наш Наполеон

Наш Наполеон

Napoleon_Orda
– От прочитала у тебе, що унію назвали Кревською, бо підписали її у замку Крево. Це зрозуміло. І малюнок класний, фотографічний якогось там ОрдИ.
– Сонечко, не ОрдИ, а Орди – наголос на першому складі. Дуже поширене прізвище у Білорусії, навіть прислів’я про це свідчить: «Що не морда, то – Орда».
Він народився 1807 р. у родовому маєтку Вороцевичі (на 14 кімнат), вважав себе поляком. Його дід по матері – білорус, шляхтич, самоук інженер-меліоратор. Тато (інженер-фортифікатор) дав сину ім’я французького імператора. Мати – відома піаністка. Шляхтич закінчив Свислоцьку гімназію. Учився на фізико-математичному факультеті Віленського університету. На четвертому курсі був арештований, відсидів 15 місяців у в’язниці. У 1826 р. царська слідча комісія закрила гімназію та університет.
У 23 роки під час польського національно-визвольного повстання 1830–1831 рр. капітан Н.Орда командував партизанським загоном; був нагороджений найвищою військовою нагородою Польщі — золотим хрестом «Virtuti Militari» («Воїнська доблесть»). Після придушення повстання Наполеон пішки дійшов до Парижа, його родовий маєток був конфіскований.
У Парижі прожив 23 роки. Орда подружився з Фредериком Шопеном. У нього і Ференца Ліста брав уроки композиції, гри на фортепіано; написав десятки музичних творів — полонезів, вальсів, мазурок, пісень. От послухай кілька мелодій композитора Наполеона Орди!

У 1847 р. Наполеона призначили директором театру італійської опери у Парижі — одного з найвідоміших у той час в Європі. Упродовж двох років був на цій посаді.
У 1873 р. Н. Орда видав свій підручник «Граматика музики».
Орда відвідував студію відомого французького майстра архітектурного пейзажу П’єра Жирара.
Мав гарні стосунки з Бальзаком, Тургенєвим. Написав і видав «Польську граматику» для французів.
У 1843 р. Наполеон Орда одружився з француженкою Іреною Багле, але жити на чужині не зміг. Коли у 1856 р. цар оголосив амністію. Наполеон Орда сам повернувся, орендував власний маєток; потім перебрався на Волинь до родичів, працював домашнім вчителем музики у дочки генерала Адама Жевуського. Царський уряд вважав його шпигуном, який змальовує військові об’єкти, передає схеми ворогам. Під час повстання 1863 р. цілі скрині планів міст, малюнків жандарми винесли з помешкання Н. Орди.
Ostrog Наполеон Орда. Острог.
У 66 років художник, який довгий час вивчав родоводи сусідів, збирав інформацію з історії краю, почав складати план подорожі. Щороку Орда пішки долав сотні кілометрів, здійснив 13 великих мандрів. Він зупинявся у маєтках знайомих і виконував малюнки без чернеток. Видав Орда 260 малюнків, 8 альбомів. Ніколи не писав зимою.
У 1872–1874 рр. відвідав і змалював Волинь, Поділля та інші землі України. До нашого часу дійшло 177 творів митця, на яких зображені архітектурні пейзажі України. 788px-Krzemieniec
Малюнки Орди були використані під час підготовки проектів реставраційних робіт Андріївської церкви в Києві, фортеці в Кам’янці-Подільському, Підгорецького, Дубенського, Острозького,
Orda-Latyczov Летичівського замків, костьолу Івана Предтечі в Білій Церкві. Один із альбомів літографій з малюнків Наполеона Орди зберігається у Волинському краєзнавчому музеї.
26 квітня 1883 у Варшаві помер художник і композитор Наполео́н Мате́уш Таде́уш Орда (наголошений перший склад!).

Кві 26, 2016Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Нащадки сотника Данила26 квітня 1755 р.
You Might Also Like
 
5 липня 1439 р. Унія
 
Гетьманша

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Video7 years ago Видатні люди1,237
Недавні записи
  • Культурне перемир’я?
  • Тарас Шевченко, як символ спротиву та боротьби
  • Ой під вишнею
  • Полянівський мир
  • Арго? Феня!
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьТарас ШевченкогетьманХарківБогдан ХмельницькийКапністскульпторСергій КорольовакторІван АйвазовськийперекладачІван КотляревськийголодоморОлег ОльжичІван ФранкоОлександр РубецьОлексій ПеровськийВійсько ЗапорозькеАполлон СкальковськийПавло ПолуботокЛенінкомпозиторІван БогунКирил РозумовськийВовкІван ШишкінЛевко РевуцькийМихайло ЇжакевичРомоданБахматський шляхОлександр КістяківськийОлександра БілозерськалікартерапевтПетро Конашевич-СагайдачнийГригорій ТарновськийЮрій ШухевичРомоданівський шляхОлександр Бородін
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Міжнародна відзнака від Всеукраїнського фонду імені Тараса Шевченка.
  • Сергій до Міжнародна відзнака від Всеукраїнського фонду імені Тараса Шевченка.
  • Ганна Черкаська до Богдан-Ігор Антонич
  • Nadiya до Богдан-Ігор Антонич
  • Ганна Черкаська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.