UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
  • Форуми
    • Вільна дискусія
    • Українська література
    • Українці й закордон
    • Музика, кіно, театр, художнє мистецтво
Головна » Регістрація » Видатні люди » В. Маяковський і Україна

В. Маяковський і Україна

7 (20) липня 1893 р. народився в селі Багдаді (Західна Грузія) в сім’ї керівника Багдадського лісництва Володимира Костянтиновича та Олександри Олексіївни Маяковських.
«Я – не из кацапов-разинь.
Я – дедом казак,
другим – сечевик,
а по рожденью – грузин», –
писав Володимир Маяковський. Його батько — дворянин, чиї предки були з козаків Запорізької Січі, у списку козацької старшини мав трьох Маяковських. Олександра Павленко – мати поета, походила із роду Кубанських козаків (14 Павленків у списку козацької старшини). Поет не цурався своїх козацьких коренів, а пишався ними. У школі та з друзями Володимир спілкувався грузинською, вдома всі один до одного звертались лише російською.
У 1912, 1913, 1914 pp. Маяковський тричі відвідав Україну. На Херсонщині, у Чорнянці, Додік Бурлюк створив футуристичний гурт «Гілея» (геродотівська назва скіфської землі у руслі Дніпра). На дачі в Чорнянці побував і Володимир Маяковський. Двоє українців створили у Петербурзі товариство кубофутуристів «Гілея». Бурлюка і сьогодні називають батьком футуризму, якого Володимир Маяковський назвав своїм учителем. Якось Давид підрахував свої витрати на футуризм і заявив: «Увесь російський футуризм коштує лише 300 карбованців». Тільки дві країни планети – Італія та Росія – мали футуризм.
Під час концертних виступів в Одесі Маяковський зупинявся у братів Бурлюків, які тоді студіювали в художньому училищі.
86368383_Molodoy_Mayakovskiy У 1913 р. талановитий красень 21-річний Маяковський познайомився з 17-річною Марією Денисовою і захопився нею. 86353191_large_M_Denisova_1913 Одеситка – молодша сестра дружини інженера Філіппова, студентка художнього училища вразила поета. Він тигром метався кімнатою, повторюючи: «Що робити? Що ж робити?» А Марія мала свого кавалера і охоче відвідала концерт Маяковського. Артисти приїхали на два концерти, два дні, але затрималися на тиждень. Володимир за цей час зробив портрет панни. Коли гастролери сіли в поїзд «Одеса – Кишинів», Маяковський почав писати перші рядки поеми «Облако в штанах»; відомі
«Это было, было в Одессе…»
“Приду в четыре”,- сказала Мария.
Восемь.
Девять.
Десять.
Вот и вечер
в ночную жуть
ушел от окон,
хмурый,
декабрый.
В дряхлую спину хохочут и ржут
канделябры.
Меня сейчас узнать не могли бы:
жилистая громадина
стонет,
корчится.
Что может хотеться этакой глыбе?
А глыбе многое хочется!
Марія стала стала прообразом героїні твору. Дуже скоро Марія виїхала до Швейцарії, стала відомим скульптором, вони листувалися до кінця його днів.
З 1924 р. щороку приїздив в Україну. У 1924 р. Маяковський знову потрапив до Одеси. Вночі, після концертів, він ходив у порт, слухав, як розмовляють кораблі, написав «Разговор на одесском рейде десантных судов». Після розгляду судна «Теодор Нетте» Маяковський створив «Товарищу Нетте, пароходу и человеку». Бував тут поет у 1926-му та 1928 рр. Відвідав Київ, де виступав із літературними концертами у 1913, 1914, 1924. Подарував місту поезію «Київ» (опублікована 1924 у газеті «Пролетарская правда»), присвятив Україні теплі рядки у віршах «Борг Україні» (1926), «Нашому юнацтву» (1927), «Три тисячі і три сестри» (1928) й ін.
У 1928 р. був у Запоріжжі, виступав у Народному домі (пізніше к/р ім. Леніна). У Харкові Маяковський був на відкритті більярдної.
А сталося таке. У письменників Харкова з’явився власний клуб з величезним залом, робочими кімнатами, бібліотекою та читальним залом, рестораном і більярдною в підвалі. От тільки виділених грошей на більярдні столи не вистачало.
Це вкрай обурило фана більярду Володимира Маяковського, який тоді перебував у Харкові, і він виклопотав українцям більярдний стіл.
У день відкриття більярдної в підвалі клубу було багатолюдно. Першим повинен був узяти кий в руки неперевершений більярдист В. Маяковський і зіграти в американку «на викидку»: той, хто переграє Маяковського, оголошувався королем більярду.
Надалі «короля» повинні були пропускати в клуб позачергово й безкоштовно, так як тоді за час користування більярдом платив той, хто програв.
Ніхто не сумнівався, що королем залишиться Маяковський, адже він, починаючи партію, сам клав у лузу всі вісім куль, навіть не даючи супернику можливості вдарити. Маяковський переграв усіх бажаючих. Володимир Сосюра вибіг із клубу зі сльозами на очах і наткнувся на Майка Йогансена. Majk
Щирий безпосередній Володька поплакався другові – одному з трьох найкращих харківських більярдистів.
У цей час Маяковський зухвало запропонував фору в чотири кулі, але вступати з ним у поєдинок не наважувався ніхто з присутніх. І раптом зайшов поет і прозаїк Майк Йогансен. Він відмовився від фори і запропонував битися на рівних. Домовилися грати на ганьбу з контрою: якщо в перших двох партіях трапиться нічия, грати третю. У залі зашуміли. Друзі обступили Майка, умовляли його не лізти в пляшку. У цю паузу Маяковський замовив пляшку «свого» пива «Нова Баварія», для якого він за сто рублів склав рекламу:
«Яка б не була аварія,
п’ю пиво «Нова Баварія».
Кинули монетку, починати випало Йогансену. Він вдало розбив пірамідку і почав одну за одною заганяти кулі в лузи. Публіка затамувала подих. Ніхто не наважувався розмовляти, чути було лише стукіт кия. Маяковський спокійно закушував пиво солоними сухариками. Йогансен вісім разів обійшов навколо столу, вісім разів ударив і забив вісім куль – партія була виграна.
Маяковський напружився, бо не розраховував зустріти гідного суперника. Він примружився, прицілився, розбив пірамідку і теж зіграв блискуче – жодного удару для Йогансена. Виграш мала вирішити контра. У Йогансена була психологічна перевага – всі присутні вболівали за нього, але у Маяковського була фора тактична – він починав третю партію. Він замовив ще пляшку пива, запропонував партнеру випити, але Йогансен відмовився експромтом:
«Хто шукає сили в «Новій Баварії»,
тому загрожують аварії».
Маяковський спохмурнів і впевнено розпочав вирішальну партію. Майк сердито пересмикнув плечима і поклав кий на довгий борт, розуміючи, що вдарити йому не доведеться. І раптом … Маяковський промазав! Йогансен схопив кий і відігрався. Однак на четвертій несподівано помилився. Тепер уже відігрався Маяковський. Гра йшла з перемінним успіхом, розрахунок був тільки на те, у кого здадуть нерви. Після кількох взаємних відіграшів Йогансен поклав ще дві кулі і виграв. Майк у захваті стрибав навколо столу і щось вигукував, але, пам’ятаючи про закони гостинності, запропонував партнеру реванш.
Розсерджений Маяковський відмахнувся і визнав поразку. Гра була на ганьбу, тому поет-трибун заліз під більярдний стіл, звідки голосно і виразно продекламував пушкінську «Пташку божу». До речі, за спогадами Гнєдича саме в Україні О. Пушкін почув вираз «ластівка «пташка Божа».
Юрій Смолич у «Розповіді про неспокій» описував, як настав час покидати буду, а Маяковський застряг: його не пропускало пивне черевце. Одні смикали поета за ноги, інші – за голову. «Братці! – заволав Володимир Володимирович. – Змилуйтесь! Розірвете ж! Четвертуєте ж!.. Здаюсь! Більше не буду! Йогансен – король! Братиму в нього фору! Тільки пустіть! Відпустіть!
Так Йогансен став королем.
14 квітня 1930 р. в Москві Володимир Володимирович Маяковський вистрелив собі в серце. Перед смертю поет залишив лист, адресований «Всім». «Все, як кажуть, «інцидент поперчений», об побут розбився любові баркас. Життя, сподіваюсь з тобою ми квити, до біса рахунки мук, болю й образ. Щасливо залишатися.»
Офіційна версія – самогубство. Похований на московському Ново-дівочому кладовищі.

Кві 14, 2016Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Ім'я Енгельгардта в космосі?Руфін Судковський
You Might Also Like
 
На допиті у Хомівни. Анексія
 
В. Висоцький зупинив миттєвості
Comments: 6
  1. Ірина
    6 years ago

    Неймовірно цікаво! 🙂

    ReplyCancel
    • Ганна Черкаська
      6 years ago

      Дякую!

      ReplyCancel
    • Ганна Черкаська
      3 years ago

      Приємно!

      ReplyCancel
  2. Ганна
    6 years ago

    Дуже цікаво… Не знала, що саме цей вірш написаний в Одесі, хоча за освітою російський філолог. І свого часу цікавилася саме життям і творчістю Маяковського… Всі цмтовані рядки знаю, а що “Облако” написано в Одесі — не знаю… Ще що дивовижно, майже містика. Довгий час працювала з одеситами, і часто там бувала в 2000-2004 роках. Мала знайомого, якого так про себе і обізвала “Облако в штанах”… А тут — таке співпадіння. Дякую ще раз…

    ReplyCancel
    • Ганна Черкаська
      3 years ago

      Дякую! Тішуся!

      ReplyCancel
  3. Олег
    3 years ago

    Круто

    ReplyCancel

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image6 years ago 6 коментарів Видатні люди9,124
Недавні записи
  • Липучка
  • Василь Наріжний
  • Вічна загадка любові
  • Рідні бур’яни ( мишій, пирій)
  • Московський цар на колінах
Позначки
поетписьменникчервоний терорживописецькозацтвоЗапоріжжяХарківБогдан ХмельницькийхудожникТарас ШевченкоІван АйвазовськийскульпторАполлон СкальковськийОлег ОльжичПавло ПолуботокСергій КорольовКирил РозумовськийОлексій ПеровськийгетьманперекладачІван ФранкоІван КотляревськийОлександр РубецьВолодимир ЩербаненкоОлексій ГанзенМикола Костянтинович ХолоднийЕммануїл МагдесіанГригорій СвітлицькийВолодимир СікевичкінооператорВолодимир КороленкоАльфред ФедецькийВолодимир КабачокСтаніслав МрозовицькийбандуристголодоморВасиль СедлярМихайло БойчукІван ПадалкоВасиль ЗавойкоСофія Налепинська-БойчукфотографНестор МорозенкоАнатолій ЛупинісВіктор Баранов
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Київська консерваторія хоче залишити в назві ім'я Чайковського - Український інформаційний центр до Чайковський і Україна
  • Ганна Черкаська до Без Базилевича немає «Енеїди»
  • Людмила до Без Базилевича немає «Енеїди»
  • Ганна Черкаська до Юрій Шевельов
  • Ганна Черкаська до Кондова еліта
Сторінки
  • Нагадати пароль
  • Регістрація
  • Українська історія
2015 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.