Усім відомий цей прижиттєвий портрет Степана Бандери з гострими й вольовими рисами енергійного обличчя. Його автор художник, підпільник УПА Ніл Хасевич.
Та відомо, що творцями прижиттєвих портретів С. Бандери були також Зайченко, Одд Нансен.
Ім’я Фритьофа Нансена знає кожний українець, не тому, що полярний дослідник відмовився стати королем Норвегії, або за те, що започаткував «нансенівські» паспорти, а тому, що у 1922 році отримав премію лауреата Нобелівської премії, доклав до тих коштів рівно стільки ж власних і утворив Фонд боротьби з голодом і безпритульністю. Саме цей фонд допоміг багатьом вижити в Україні.
Четверта дитина, третій син Нансена – Одд Нансен (норв. Odd Nansen) народився 6 грудня 1901 р. Був успішним архітектором, художником, письменником.
У роки Другої світової за виступи проти нацизму Одд Нансен карався у гітлерівських таборах. У концтаборі Заксенхаузен він був у спеціальному бараці Целленбау (Zellenbau), у спеціальному блоці № 9 (Камерний дім, або «Бункер») для особливо важливих політв’язнів.
Режим перебування описав Євген Онацький: підйом ранком о 5.00, застеляння ліжка та прибирання камери, вихід до умивальника; у камеру приносили сніданок, о 12.00 обід, вечеря о 18.00, в’язень сам мив посуд. Харчування оунівців було за третьою категорією (найгірше).
Ніяких розмов із іншими ув’язненими під час прогулянок по подвір’ю не дозволялося.
День завершувався о 20.00 сном.
Вікна камер-одиночок Одда Нансена та Степана Бандери були поряд і в’язні налагодили спілкування. З часом вони потоваришували: невеликий (159 см) 33-річний в’язень, який дуже відповідав своєму псевдо «Сірий», та двометровий красень-велетень Одд Нансен, на вісім років старший за Бандеру. Одд Нансен опікувався зі Степаном Бандерою – отримував посилки з харчами з дому та через Червоний хрест і ділився продуктами з українцем.
Він малював портрети в’язнів Заксенхаузена і зумів зберегти малюнки (на жаль, маю тільки словесний опис портрета Бандери).
У 1947 р. вийшли спогади Одда Нансена про цей концтабір: розповіді про роки ув’язнення, портрети відомих в’язнів.
Одд Нансен вважається одним із засновників ЮНІСЕФ. Помер 71-річний художник Одд Нансен 27 червня 1973 р.
Залишити відповідь